Chebsko hlásí nejrychlejší nárůst lidí bez práce v celé zemi

V chebském okrese vyrostl počet lidí bez práce v dubnu oproti březnu o 53 procent. Byl to nejrychlejší nárůst ze všech 77 okresů, oznámil Úřad práce ČR.

Počet nezaměstnaných na úřadech práce v chebském okrese vzrostl z 1505 na konci března na 2303 na konci dubna.

Počet lidí bez práce v dubnu nikde jinde nerostl o více jak polovinu. Za okresem Cheb následují okresy Praha – východ (o 36,1 %) a Karlovy Vary (o 35,1 %).

Chebský okres se tak poměrně rychle dostal z pozice jednoho z republikových premiantů, co se míry nezaměstnanosti týče, mezi okresy s mírně nadprůměrnou nezaměstnaností.

Ještě na konci února jsme s 2,15 procenty byli na 14. místě pomyslného celorepublikového žebříčku, nyní jsme s 3,7 procenty lehce nad republikovým průměrem, který na konci dubna dělal 3,4 procenta.

Dobrou zprávou naopak je, že zatím výrazně neklesá počet volných pracovních míst. Na konci dubna jich v nabídce úřadů práce v chebském okrese bylo 2398, to je jen o 30 méně než na konci března. Firmy na Chebsku tedy dál zaměstnance hledají.


Podporujeme chebské podnikatele


Nezaměstnanost v Česku zatím roste pozvolně. Podle analytiků se ale dá čekat, že se to začne už brzy měnit. Například ekonomové z Raiffeisenbank očekávají, že na konci roku 2020 nezaměstnanost v zemi vzroste k sedmi procentům a bez práce tak bude dvakrát tolik lidí, než dnes. Dohromady by to bylo zhruba půl milionu lidí.

Zdejší rychlý růst nezaměstnanosti například ekonom Lukáš Kovanda přisuzuje vysokému podílu takzvaných pendlerů, tedy lidí, kteří jezdí za prací za hranice. V okresech Cheb a Karlovy Vary míra nezaměstnanosti na konci dubna v porovnání s březnem vzrostla o více než jeden procentní bod, zatímco celorepublikově stoupla pouze o 0,4 procentního bodu.

„Na Chebsku, Karlovarsku, ale i v dalších příhraničních oblastech, jako je třeba Sokolovsko, se ve výrazné míře hlásili na úřadech práce pendleři, kteří z důvodu zavádění opatření pro boj s koronavirem přestali dojíždět za prací za hranice,“ říká Kovanda.

Mapa: Nezaměstnanost podle okresů na konci dubna. Zdroj: Úřad práce ČR

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.