7 ze 470. Nemocnice není zamořená koronavirem a znovu otevírá

Chebská nemocnice už zná výsledky plošného testování, je po dezinfekci a obnovuje provoz. Z celkového počtu otestovaných 470 zaměstnanců nemocnice bylo pozitivních na covid-19 pouze sedm osob, oznámilo vedení nemocnice.

Plošné testování tak nijak zásadně neoslabilo personální stavy a nemocnice bude schopna personálně zajistit jejich provoz i bez pomoci zvenčí. Od dnešního dne začala opět přijímat pacienty a obnovila chod většiny oddělení. Ta zbývající by se měla restartovat počátkem nadcházejícího týdne.

„Od dnešního dne bude zdravotnická záchranná služba opět směřovat pacienty do Chebu,“ říká Jitka Samáková, předsedkyně představenstva Karlovarské krajské nemocnice, pod kterou Cheb spadá. Dodává, že výjimku budou tvořit pacienti vyžadující intenzivní péči. Ti by měli zatím mířit do nemocnic v Karlových Varech nebo Sokolově.


Podporujeme chebské podnikatele


„Snažili jsme se nemocnici znovu otevřít v co nejkratším čase, ale v některých ohledech jsme limitování technicky. Poté, co se provedla dezinfekce všech objektů je totiž nutné nejen zajistit úklid jednotlivých oddělení, ale také postupně vyzkoušet veškeré přístrojové vybavení, zda je plně funkční,“ řekla Samáková.

Od soboty je obnoven kompletní ambulantní provoz – interní, chirurgická, gynekologická a pediatrická ambulance. V plném provozu je lůžková péče na onkologii, v omezeném rozsahu zatím i lůžka na chirurgickém a interním oddělení. „Předpokládáme, že do pondělí by pak mělo zahájit činnost i lůžkové gynekologické a dětské oddělení,“ říká Samáková.

„Všichni zaměstnanci kteří nastupují do práce zpět mají negativní test. Zároveň budeme stále testovat i všechny pacienty, kteří budou do nemocnice přijímáni. Do doby, než bude potvrzena jejich negativita, budou umístěni na samostatných pokojích a znovu budou přetestováni po pěti dnech hospitalizace,“ potvrdil ředitel chebské nemocnice Martin Krušina.

Chebská nemocnice byla dočasně uzavřena poté, co zde hygienici minulý týden zaznamenali skokově zvýšený výskyt koronaviru. Zástupci nemocnice v úterý oznámili devět nově nakažených zaměstnanců a tři nově nakažené pacienty. Celkově v té době leželo v nemocnici devět pacientů s koronavirem.

Veškerá pracoviště nemocnice byla následně plošně dezinfikována specialisty Hasičského záchranného sboru ČR a personál byl plošně podroben testování. Příčina infekce a okolnosti jejího rozšíření jsou v současné době v šetření.


Podporujeme chebské podnikatele


Zásah, při kterém se musela řešit i další péče o téměř devět desítek pacientů, a převoz části z nich do okolních zdravotnických zařízení, ocenil krajský hejtman Petr Kubis. V novodobé historii kraje se totiž ještě nikdy nestalo, že by bylo nutné v tak krátké době uzavřít celou nemocnici a následně ji stejně rychle uvést znovu do provozu.

„Zaměstnanci chebské nemocnice v tomto ohledu ukázali naprosto profesionální přístup a odvedli vynikající práci. Díky pomoci ostatních se jim situaci, se kterou jsme v regionu dosud neměli zkušenost, povedlo zvládnout. A všichni kdo k tomu přispěli si zaslouží velký obdiv,“ dodal Kubis.

Kraj za rychlou reakci pochválil ve svém pátečním videoproslovu i starosta Chebu Antonín Jalovec. Ten také oznámil, že v Chebu bylo v pátek celkem 95 lidí s nemocí covid-19. Za poslední týden jich přibylo 21, což nejvíce souvisí právě se situací v nemocnici. Více jak čtyřicet procent nemocných za celou dobu tvoří zdravotníci z chebské nemocnice.

Plošné testování, které nyní v nemocnici proběhlo, bylo první svého druhu v Česku a ukázalo v praxi, jak by měl fungovat projekt chytré karantény. Tam, kde vznikne lokální ohnisko nákazy, je třeba rychlý zásah, testování, aby se nemoc nešířila dále.

Psali jsme:

Zdroj obrázku: Karlovarská krajská nemocnice


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.