V Chebu se od zítřka nerodí. Nemocnice přesouvá personál na boj s koronavirem

Od zítřejší šesté hodiny ranní bude do odvolání uzavřena porodnice a porodní sál v chebské nemocnici. Akutní gynekologické zákroky se budou provádět dál.

„Pacientky budou směřovány na porodnické oddělení nemocnice v Karlových Varech. Personál porodnice, včetně lékařů, bude kvůli nárůstu počtu pacientů využit na lůžkách Covid, na interně nebo na JIP. Chceme zajistit chod klíčových provozů,“ oznámil mluvčí nemocnice Vladislav Podracký.

Karlovarská porodnice, která nedávno prošla rekonstrukcí, má podle Podrackého dostatečnou kapacitu, aby nastalou situaci bez problémů zvládla. K dispozici zůstává i porodnice v sokolovské nemocnici.

V chebské nemocnici momentálně leží čtyři pacienti s potvrzeným koronavirem a dalších osm, u kterých se pravděpodobně nemoc potvrdí, řekl Chebskému infu Podracký.

Nákaza se už dříve prokázala také u pěti zaměstnanců nemocnice. Ti jsou v domácí karanténě. Nemoc se objevila na interním oddělení, nemocnice proto nechala otestovat zhruba 70 zaměstnanců, pozitivní test byl u pěti z nich.

„V minulém týdnu se nemocnice setkala se čtyřmi pacienty s COVID-19 hospitalizovanými na interním oddělení. Vzhledem k tomu, že se na pozitivitu pacientů přišlo až s časovým odstupem, byla v první fázi plošně testována většina zaměstnanců interního a ARO oddělení. Tedy celkem 70 zaměstnanců,“ řekl v neděli agentuře ČTK Podracký. Jeden zaměstnanec interního oddělení se navíc nakazil přenosem v rodině a zřejmě pak nakazil dalšího pracovníka ve směně.

„Výsledky testování jsou pro nás přínosem ve dvou ohledech. Jednak jsme si potvrdili, že fungují používané ochranné prostředky, a zároveň, že jsou funkční i nastavené mechanismy postupu v případě výskytu infekce v provozech nemocnice,“ dodal Podracký. I když se na interním oddělení musely provést přesuny zdravotnického personálu, nemusel se provoz oddělení omezit.

Tip: VPM chystá odklad u poplatků. ANO chce okamžitě pomoc i podnikatelům

Od zítřka také bude v areálu chebské nemocnice otevřeno odběrové místo pro testování na nákazu koronavirem.

„Jsme přesvědčeni, že když teď máme dostatek výtěrovek, tedy odběrových setů, a praktičtí lékaři i hygienici budou k testování indikovat stoupající počet lidí, je třeba zahájit provoz odběrového místa v areálu chebské nemocnice. Toto opatření je důležité i z toho pohledu, že máme na Chebsku vyšší počet nakažených, navíc se obáváme i šíření nákazy ze strany přeshraničních pracovníků,“ řekl včera Petr Kubis, hejtman Karlovarského kraje.

„Kromě tohoto odběrového místa zůstává dále v provozu odběrové místo v nemocnici v Karlových Varech a dvě odběrové sanity, které zajíždějí provádět odběry přímo v domácnostech po celém kraji,“ dodal Kubis.

V Karlovarském kraji je momentálně podle dat Krajské hygienické stanice 99 pozitivně testovaných lidí na koronavirus, z toho 62 spadá pod chebský okres.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.