VPM chystá odklad u poplatků. ANO chce okamžitě pomoc i podnikatelům

Vedení města chystá odklady splátek poplatků za odpady a psy z konce května na konec října. Chce tak ulevit občanům v době koronavirové krize, kdy spousta lidí přišla ze dne na den o výdělek.

Podle opozičního hnutí ANO je to málo a vedení města by mělo jednat rychleji. Chebské ANO navrhuje poplatek za odpady letos občanům odpustit, dále chce podnikatelům odpustit či snížit nájem v prostorách, které si pronajímají od města. A navrhují i snížení daně z nemovitosti pro podnikatele.

Podle starosty Antonína Jalovce (VPM) je ale na takové kroky brzy, nechce přijímat nekoncepční a unáhlená rozhodnutí, jak to podle něj dělají vedení radnic v jiných městech.

„Koronavirus devastuje celou ekonomiku, takže se dá očekávat, že rozpočet města přijde o desítky milionů korun i bez jakýchkoliv dárečků pro občany. Prostě jen tím, že se sníží výběr daní. Likvidovat příjmy ještě rušením různých poplatků v okamžiku, kdy nikdo netuší, jak moc daňové příjmy propadnou, je krajně nezodpovědné,“ napsal starosta na facebooku.

Zároveň dodal, že odsun splatnosti u poplatků za odpad a psy, nemusí být poslední pomocí pro občany či podnikatele, se kterou chebská radnice přijde.

„Asi bych se později přimlouval i za odpuštění nájmu podnikatelům v městských objektech za dobu, po kterou museli mít kvůli rozhodnutí vlády zavřeno. Jestliže by se později ukázalo, že výběr daní nepoklesne zásadním způsobem, můžeme hledat i další možnosti, jak občanům Chebu finančně ulevit,“ dodal Jalovec.

Podle hnutí ANO ale lidé potřebují pomoc hned a upozorňují na několik měst od Nového Kostela přes Mariánské Lázně až třeba po Karvinou, kde už odpustili lidem platby za odpad nebo podnikatelům snížili či odpustili nájmy. ANO své návrhy bude prosazovat na příštím zastupitelstvu, které by mělo proběhnout online.

Tip: Cheb šije roušky. Nemocnici nabídla pomoc i vietnamská komunita

O okamžitou pomoc pro místní podnikatele volá třeba i opoziční zastupitel Pavel Hojda (KSČM). „Domnívám se, že poplatek za odvoz odpadů stačí posunout do konce června nebo července, poplatek za psy do konce září a u podnikatelů je důležité zjistit, o které se jedná a řešit okamžitě výrazné snížení nájmů, případně odpuštění na dobu platnosti mimořádných opatření v souvislosti s koronavirem,“ říká Hojda.

Naopak starostův postoj v diskuzi na facebooku podpořil starosta Františkových Lázní Jan Kuchař (PRO Zdraví a Sport). „Mnoho lidí si neuvědomuje, že ten největší problém přijde na města až později. Tím že se neprodukuje, nebude ani co danit. Města jsou financována především z daní a ty prostě nepřijdou a rozpočty měst, kromě současných mimořádných vydání, dostanou o 20 % (možná i víc) méně při rozpočtovém určení. Pro většinu měst to bude znamenat škrty v investicích a možná i něco víc,“ uvedl Kuchař.

Další chebští politici spíše podporují postoj VPM. „Zbrklé a nedostatečně zvážené kroky nejsou na místě,“ říká například Pavel Pagáč z Hnutí 2018.

„Uměl bych si představit podporu podnikatelů v podobě úlevy na dani z nemovitosti, částečně odpuštění nájmu, příspěvek pro dotčené zaměstnance. Pro běžné lidi pak třeba upuštění od výběru parkovného v tomto roce. Možná snížení poplatku za svoz odpadu, ale to spíše z důvodu dobrých hospodářských výsledků z této činnosti a „slušné“ míry třídění. Proč neodměnit lidi teď, kdy to ocení,“ dodává Pagáč.

Pomoc už připravila a další chystá vláda České republiky, která rozhodla o přísných opatření proti šíření koronaviru. Prodlouženo bylo ošetřovné, lidé starající se o děti do 13 let ho mohou čerpat po celou dobu nouzového stavu. Ošetřovné bude i pro osoby samostatně výdělečně činné. Těm také na půl roku budou odpuštěny platby sociálního a zdravotního pojištění do výše minimálních záloh. Pro přímo zasažené živnostníky vláda chystá i měsíční pomoc ve výši 15 tisíc korun. Zavedena byla také česká verze takzvaného kurzarbeitu a chystá se odklad splátek hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku.


Jak pomoci lidem a podnikatelům? Co říkají chebští politici?


Antonín Jalovec, VPM


Hnutí ANO


Pavel Hojda, KSČM

Především je důležité zjistit, jaký skutečný dopad to má již na obyvatele nyní a také na podnikatele, kteří mají pronajaté prostory nebo nemovitosti od města a nemohou podnikat z důvodu omezení. Domnívám se, že za odvoz odpadů stačí posunout do konce června nebo července (podnikatelé mají smlouvu s jiným likvidátorem odpadů), poplatek za psy do konce září a u podnikatelů je důležité zjistit, o které se jedná a řešit okamžitě výrazné snížení nájmů, případně odpuštění na dobu platnosti mimořádných opatření v souvislosti s koronavirem. Ostatní úlevy řeší vláda.


Ondřej Topinka, Piráti

Situace je teď pro celou společnost velice náročná, a je v této době snadné házet populistickými úlevami. Můžeme se bavit o zrušení a vrácení poplatků za svoz odpadu apod., což již mnozí navrhují, avšak tato cesta se nám nejeví jako nejlepší. Již teď je ovšem zřejmé, že bude potřeba přehodnotit některé plánované investice v našem městě, kdy tyto prostředky by byly použity na případné náklady na zmírnění následků.

V současné době se jeví jako rozumné odložit splatnost poplatků, eventuálně nájmu podnikatelských subjektů, které v současné době nemohou, z nařízení Vlády ČR, vykonávat svoji podnikatelskou činnost. Největší vliv na opatřeních ve městě Cheb jsou v rukách Vlády ČR, konkrétně v kompenzacích pro podnikatele, poté se zástupci města mohou bavit nad jejich konkrétními kroky a břemenu, které by na sebe mělo město vzít. Navíc situace a vládní nařízení se mění každým dnem, což bychom měli v konečném důsledku reflektovat.

Víc než kdy jindy je potřeba spolupracovat na všech úrovních a najít společnou cestu ve všech oblastech, především ekonomických, sociálních. Zkrátka pokusit se být o krok dopředu a nezatěžovat se žabomyšími válkami prostřednictvím sociálních sítích a různých médií.


Pavel Pagáč, Hnutí 2018

To je na složitější povídání. Pandemií, respektive opatřeními proti ní je zasaženo mnoho skupin obyvatel a těžko se hledá společné řešení kompenzací. I s ohledem na to, aby se na nějakou skupinu nezapomnělo. Osobně si myslím, že podpora, pomoc je pro některé skupiny potřeba. Jen je třeba zvážit, které kompenzace by měli být plošné, ty by měl řešit stát, a pak konkrétní, specifické v konkrétních regionech, zde by to mohli řešit kraje a obce. Stejně tak jde o dobré zvážení, aby se na někoho nezapomnělo a naopak někoho nezvýhodnilo na úkor ostatních. Zbrklé a nedostatečně zvážené kroky nejsou na místě.

Určitě jsem pro podporu podnikatelů, kterým je omezeno fungování, musí platit výdaje spojené s činností, přitom výnosy nemají žádné. Musí hradit nájmy, energie, mzdy apod.. Této skupině by také mohl výrazně pomoci bankovní sektor k překlenutí složité situace.

Co se týče konkrétní podpory občanů je těžké vymyslet plošnou kompenzaci. Jsou lidé, kteří běžně pracují a pak samozřejmě ti, kteří se starají o své blízké. Měl by zafungovat sociální systém. Stejně tak by měli být ohodnoceni ti, kteří pracují v plném nasazení a zabezpečují chod společnosti (zdravotníci, bezpečnostní složky, hasiči, prodavačky, apod.).

Uměl bych si představit podporu podnikatelů v podobě úlevy na dani z nemovitosti, částečně odpuštění nájmu, příspěvek pro dotčené zaměstnance. Pro běžné lidi pak třeba upuštění od výběru parkovného v tomto roce. Možná snížení poplatku za svoz odpadu, ale to spíše z důvodu dobrých hospodářských výsledků z této činnosti a „slušné“ míře třídění. Proč neodměnit lidi teď, kdy to ocení.


Jan Svoboda, ODS

Dnes bychom měli táhnout za jeden provaz a odložit politické půtky na dobu po zvládnutí nouzové situace. Město jistě najde způsob, jak pomoci občanům. Každý má jiný názor na způsob pomoci. Já jsem zatím spokojen s odložením všech možných poplatků. Později bych uvažoval o odpuštění nebo snížení. Užíval jsem si také starosti v době, kdy jsem byl starostou (vichr, povodně), ale takto složitou situaci jsem řešit nemusel. Společně se nám podaří situaci zvládnout.

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.