Na polích u Zlatého vrchu mají vyrůst sklady pro e-shopy, radnice je proti

U Zlatého vrchu může v příštích letech vyrůst nová komerční zóna se skladovacími halami pro e-shopy. Plánuje ji tam soukromý majitel pozemků, na kterých jsou dnes pole. Konkrétně jde o česko-německou skupinu Lettenmayer & Partner.

Firma chce začít stavět v březnu roku 2022 a hotovo chce mít o rok později. Zatím získala první kladné stanovisko od krajského úřadu. Odbor životního prostředí letos v únoru rozhodl, že záměr nemá významný vliv na životní prostředí. Proti záměru se ale staví současné vedení města Chebu.

Čtyři skladovací haly a jednu prodejnu potravin chce investor postavit na vlastních pozemcích u hlavní silnice na Františkovy Lázně, které jsou mezi ulicí Ke Skalce a památníkem ruských zajatců.

Celkově má nová průmyslová zóna mít 103 tisíc metrů čtverečních, na 75 tisících metrech mají být haly, budovy a komunikace, zbylých 28 tisíc metrů má pokrýt zeleň. Pro srovnání: zhruba 75 tisíc metrů čtverečních má i nová průmyslová zóna společnosti Accolade u Podhradu. První postavená hala u Podhradu má 27 tisíc metrů.

Majitelem pozemků je společnost Iro-Invest, konečným vlastníkem skupina Lettenmayer & Partner, která už projekt případným zájemcům nabízí na svém webu.

Termín začátku stavby v březnu roku 2022 jde vyčíst z materiálů, které firma dodala krajskému úřadu pro jeho rozhodnutí o vlivu na životní prostředí. Chebskému infu ho potvrdil i Jan Janda, který je ve zmíněné dokumentaci uveden jako kontaktní osoba za investora.

„Je to předpoklad, který ale závisí na tom, jak rychle budou pracovat správní úřady. Zatím to držíme, ale více k tomu říci neumím,“ uvedl Janda. Firma nyní pracuje na podkladech pro podání žádosti o územní rozhodnutí. O něm a případně později o stavebním povolení bude rozhodovat stavební úřad v Chebu.

Tip: Rozhodnuto. Lávku na Švédský vrch postaví lovosická firma za 120 milionů korun

A právě v tomto řízení chce stavbu zastavit současné vedení města. „V této lokalitě mi to vadí. Jde o obydlenou oblast, kde v okolí dále porostou nové domy. Dělat u nich dvouhektarovou halu je špatně. Domnívám se, že záměr investora není v souladu s územním plánem, který pro tyto pozemky počítá s občanskou vybaveností, konkrétně třeba s obchody. Investor to chce vyřešit tím, že u hal pro e-shopy udělá malé výdejny. To je podle mě za hranou,“ řekl Chebskému infu místostarosta Miroslav Plevný.

„V rámci našich pravomocí, které budeme mít jako účastník řízení, využijeme všechny možnosti, aby to nevyrostlo. Ale nejde to zaručit, protože rozhoduje sice městský stavební úřad, který ale funguje v režimu státní správy a na vedení města je nezávislý,“ dodal Plevný. Cheb je majitelem jednoho ze sousedních pozemků, a proto bude účastníkem řízení.

Striktně proti záměru je i starosta Antonín Jalovec. „Jsme rozhodnuti tomuto záměru bránit všemi dostupnými prostředky a věřím, že uspějeme. Investor totiž ve svém záměru nakládá s územním plánem velmi svévolně, proto jsem přesvědčen, že se takový projekt nemůže realizovat,“ uvedl ve facebookové diskuzi pod příspěvkem občanské iniciativy VRCh.

Chebský stavební úřad si situaci pro případné zamítnutí záměru ztížil v roce 2017. Tehdy vydal vyjádření (č. j. MUCH 76582/2017/Oca), kde je uvedeno, že záměr investora je z hlediska funkčního využití v souladu s platnou územně plánovací dokumentací. Úředníci z chebského stavebního úřadu ale už v řízení u krajského úřadu uvedli, že původní záměr, o kterém v roce 2017 rozhodli, se od toho současného liší.

Investor se ve svých materiálech kromě jiného odvolává na stanovisko České obchodní inspekce, podle které jsou internetové obchody jednou z forem maloobchodních prodejen.

Co konkrétně chce tedy firma u Zlatého vrchu postavit? V dolní části pozemků směrem k památníku ruských zajatců mají být dvě velké haly – jedna má téměř 20 tisíc metrů čtverečních, což je maximum, které na tomto pozemku připouští územní plán, druhá má být 13 tisíc metrů veliká. V horní části u ulice Ke Skalce mají být dvě menší haly, prodejna potravin a administrativní budova.

Foto: Mapka zóny a památník jako její hranice (pro podrobnosti na obrázek klikněte)

Čtěte také:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.