Tip na výlet: Zkuste golf a začněte v Lubech

Kdo chce zkusit golf, najde v Lubech (klubovna s restaurací je na úvodním obrázku) ideální místo. A ani ostatní tam nemusí přijít zkrátka.

To spojení na první pohled nejde dohromady. Karlovarský kraj patří k nejchudším v zemi. Co se průměrné mzdy týče, je dokonce úplně na dně. Na druhou stranu jde o baštu golfu. Tedy zábavy, která má zvuk sportu pro bohaté.

Proč je náš kraj baštou golfu? Zahrát si tu momentálně můžete hned na devíti hřištích. Více (18) jich je jen ve Středočeském kraji, který je ale rozlohou více jak trojnásobný. V Karlovarském kraji je také vůbec nejstarší hřiště v zemi. Jde o Royal Golf Club Mariánské Lázně, jehož klubovnu v srpnu roku 1905 slavnostně otevíral anglický král Edward VII.

Dlouhou historii má také Golf Club Karlovy Vary, který byl založen ještě o rok dříve než byl Edward VII. v Mariánských Lázních. Současné hřiště varského klubu, které je v katastru obce Olšová vrata, ale pochází „až“ ze 30. let minulého století.

Další hřiště tu pak vznikala především v prvním desetiletí nového milénia. Můžete tak zajet na menší devítijamková hřiště třeba na dostihové závodiště do Varů, kde je hřiště uvnitř oválu. Devítku najdete i kousek od Varů v obci Háje a také v Lubech.

U Karlových Varů jsou i osmnáctijamkové Cihelny. Ty otevřely v roce 2001 a mají asi nejslavnějšího autora ze všech zdejších hřišť. Navrhoval je devítinásobný vítěz golfových grandslamů Gary Player. Krásná hřiště ale najdete i u kynžvartského zámku nebo kousek u Hazlova, kde sídlí františkolázeňský golfový klub.


Podporujeme chebské podnikatele


A teď k tomu hlavnímu. Jestli byste chtěli golf zkusit, třeba proto, že na něj rádi koukáte v televizi, a nevíte, jak začít, poradíme vám. Na samotné hřiště se hned nedostanete. Tam můžete, až budete golf alespoň částečně umět – tedy až budete ovládat základy odpalování, ale i pravidel a golfové etikety. Je třeba vědět například to, jak dlouho hledat míček, když ho pošlete do vzrostlé trávy, abyste nezdržovali další lidi na hřišti.

Golf se začnete učit na takzvaném driving range. To je místo, kde může odpalovat víc lidí vedle sebe a pálí do otevřeného prostoru, ve kterém jsou většinou cedule označující vzdálenost, abyste věděli, jak daleko jste míček poslali. Volně přístupné jsou i další tréninkové plochy – pro krátkou hru, tedy pro přihrávky na green. Green je místo, kde každá jamka končí – trávník střižený úplně nakrátko s jamkou. Cvičné greeny si také můžete vyzkoušet, i když ještě nemáte zelenou kartu. Ta je v golfu obdobou řidičského průkazu, až s ní můžete na hřiště.

Pokud si tedy golf chcete zkusit, začněte takto: neberte si džíny, ty jsou na golfu zapovězené. Můžete si vzít třeba kraťasy, ne ale úplně krátké, ideálně ke kolenům. A navrch tričko s límečkem. Že nemáte hole, nevadí. Na hřištích jsou většinou k půjčení, golf se začíná s nějakým kratším železem, ideální je třeba sedmička či osmička železo. Na hřišti vám poradí.

Jedna hůl vám na začátek úplně stačí. Na driving range si k ní vyzvednete kyblík míčků a můžete začít odpalovat. Ideálně se předtím podívejte na nějaké video, jak se to vlastně dělá – jak se drží hůl a tak. Případně si můžete rovnou domluvit trenéra, který vám základy ukáže. Na webech golfových klubů, jsou na ně kontakty. Ale i bez něj je možné se s golfem na drivingu seznámit.

Na úvodní seznámení může být ideální golfový klub v Lubech. Z Chebu je to 30 kilometrů. Dvacet míčů na driving range tam pořídíte za 20 korun, za další tréninkové plochy se nic neplatí. Zatímco vy budete trénovat, může se rodina usadit na nedaleké terase a pochutnat si třeba na palačinkách, topince s ďábelským masem nebo na kuřecím stejku.

A až dotrénujete a dojíte, můžete si prohlédnout pěkně upravené a kopcovité hřiště, které začalo vznikat v roce 1994. Hned u restaurace je poslední, devátá jamka, kousek dál ta úvodní. Jestli vás golf chytl, pohled na hřiště vás definitivně přesvědčí. Budete mít chuť a motivaci se ho naučit.

Pohled z prvního odpaliště.

Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.