Vedení města bojuje s vlastními úředníky. Chce bezzubou zónu

Vedení radnice zahájilo veřejný spor s vlastním sociálním odborem. Chce rozšířit bezdoplatkovou zónu v problémové oblasti kolem nádraží, městští úředníci to ale odmítli. Opatření podle nich nedává smysl a mohlo by kromě problémových lidí dopadnout i třeba na samoživitelky nebo seniory žijící samostatně.

Když se na určité území vyhlásí bezdoplatková zóna, znamená to, že tamní lidé nemohou nově čerpat jednu z dávek v hmotné nouzi, konkrétně doplatek na bydlení. Jak už kategorie této dávky napovídá, jde o pomoc pro lidi vážně ohrožené chudobou. Bezdoplatkovou zónu už od podzimu roku 2018 město zavedlo v části Hálkovy ulice, kde za finančním úřadem je panelový dům, jehož okolí, řekněme, Chebu nedělá nejlepší reklamu.

I když se po zavedení bezdoplatkové zóny v následujících třech letech na tamní situaci prakticky nic nezměnilo, chtělo vedení města bezdoplatkovou zónu nově rozšířit i do ulic Wolkerova, Svobody, Evropská a Pivovarská. Návrh na vydání opatření, které by zónu rozšířilo, ale zastavil sociální odbor na radnici.

Ten kromě jiného upozornil, že v celé oblasti, kde by chtělo vedení města zónu rozšířit, žije téměř 1200 lidí a jsou tam vypláceny jen čtyři doplatky na bydlení. „Tato skutečnost s největší pravděpodobností znamená, že není příčinná souvislost mezi výskytem sociálně nežádoucích jevů a výplatou doplatku na bydlení z dávek hmotné nouze,“ uvádí v rozhodnutí Tomáš Votava, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

„Považujeme za nepřiměřené postihnout opatřením obecné povahy celou navrhovanou oblast s ohledem na to, že v jednotlivých případech může mít negativní dopad na jednotlivce a rodiny, kdy naleznou bydlení právě v této lokalitě, řádně vychovávají svoje děti a nedopouštějí se protiprávního jednání, ale zamezením výplaty doplatku na bydlení se mohou dostat do existenčních potíží a dalších, na tuto situaci navazujících problémů,“ vysvětluje Votava, proč jeho odbor vedení města nevyhoví.

To ale na změnu rozhodnutí už nějaký čas tlačilo a nechce si verdikt odboru nechat líbit. „Jediné, co můžeme udělat a uděláme, je přezkumné řízení, které postoupí ke krajskému úřadu a ten může přezkoumat, zda ty důvody, ze kterých bylo toto stanovisko vydáno, jsou relevantní nebo ne,“ cituje starostu Antonína Jalovce Chebský deník.

„Bezdoplatkové zóny nejsou řešením sociálních problémů, na tom se shodneme. Trvám ale na tom, že brání koncentraci problémů a chudoby do jedné lokality, která se pak stává ghettem. Všichni víme, že i méně problémová rodina po přestěhování do takového místa snáze spadne na dno, než když bude žít v lepší lokalitě,“ reagoval pak Jalovec v jedné z facebookových diskuzí na připomínku, že bezdoplatková zóna sotva něco vyřeší, když v dané oblasti je doplatek vyplácen jen čtyřikrát.

Sociální odbor přitom nepopírá, že by v oblasti kolem nádraží nebyly problémy. V rozhodnutí cituje i policejní zprávu, která k dané oblasti kromě jiného říká: ,,Oblast kolem nádraží je problematická. Dochází tam k narušovaní veřejného pořádku i k trestné činnosti. Jedná se převážně o krádeže. Příčinou problému v protiprávní rovině je, že v této lokalitě se zdržují a bydlí lidé z řad sociálně slabších rodin, které se převážně zdržují na ubytovně v ulici Hálkova, v ulicích Karlova, Wolkerova, Dukelská a Žižkova.“

Znovu připomeňme, že v celé oblasti, kde měla být nová bezdoplatková zóna zavedena, jsou dnes vypláceny čtyři doplatky na bydlení. „Bezdoplatková zóna nemůže být vyhlášena v místech, kde není možné prokázat spojitost protiprávního jednání ve vztahu k vypláceným doplatkům na bydlení,“ uvádí Ondřej Topinka, chebský lídr Pirátů, který je zaměstnancem sociálního odboru, kde je koordinátorem protidrogové politiky a sociální prevence.

„Doplatek na bydlení je pouze doplňková dávka, která se vyplácí zpravidla v nižších řádech, nejčastěji ve stokorunách či nižších tisícikorunách. V mnohých případech je doplatek vyplácen osobám v seniorském věku, samoživitelům a dalším skupinám. Samozřejmě i těm nepřizpůsobivým,“ uvedl Topinka na svém facebookovém účtu.

Vedení města se každopádně nevzdává. Bezdoplatkovou zónu chce rozšířit, i když už má zkušenost s tím, že v praxi nefunguje. Boj proti nepřizpůsobivým, jakkoli bezzubý, nemůže rok před komunálními volbami u většiny voličů ublížit. Spíše naopak. A ti, kteří na to mohou doplatit a problémy nedělají, si stěžovat nebudou a k volbám stejně nejspíš nechodí.

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com

Pokračujte!


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.