Cheb dostal dárek od ČNB. Bude na zlaté pětitisícikoruně

Cheb dostane v roce 2021 svou zlatou pamětní minci. V rámci cyklu zlatých pětitisícikorun, v němž se objeví deset vybraných městských památkových rezervací, ji vydá Česká národní banka. Ta představila emisní plán pamětních mincí a bankovek pro období 2021 až 2025.

 


Sběratelé se tak mohou těšit na rok 2021, Cheb přijde na řadu hned jako první spolu s Jihlavou. Následovat v dalších letech budou Mikulov a Litoměřice, Hradec Králové a Kroměříž, Moravská Třebová a Olomouc a v roce 2025 pak ještě Tábor či Štramberk.

Mince s motivem každého města bude z ryzího zlata, bude mít průměr 28 milimetrů a vážit bude 15,55 gramů. Centrální banka vydá od každého města 15 tisíc kusů pamětních mincí. Jejich konkrétní podobu zatím banka nezveřejnila.

Pět tisíc korun je nominální hodnota mince. Prodejní cena ale bude nejspíš vyšší. Stanovují ji jednotliví obchodníci, kteří mají od ČNB na prodej pamětních mincí licenci, v momentě, kdy ji začínají prodávat. A to podle předpokládaného zájmu i aktuální ceny drahého kovu.

Když například letos šla do prodeje zlatá mince s hradem Veveří s nominální hodnotou 5000 korun, prodejní cena se dostala nad 16 tisíc korun.  

Představení pamětní mince v prezentaci ČNB. Zdroj: web ČNB

Kromě zlatých mincí s městskými památkovými rezervacemi Česká národní banka plánuje také pamětní stříbrné pětisetkoruny se slavnými dopravní prostředky. Na rubu mincí budou zvěčněny takové ikony českého průmyslu jako parní lokomotiva Škoda 498, motocykl Jawa 250 nebo automobil Tatra 603.

Vůbec poprvé vydá centrální banka také české dukáty, které smí vydávat teprve od roku 2018 „Fakticky jde o přechod dukátového regálu, tedy práva razit dukáty, ze státu na Českou národní banku. Stát měl toto právo od roku 1923 nepřetržitě do roku 2018, ale od roku 1982 ho nevyužíval,“ říká člen bankovní rady Vojtěch Benda.

Dukáty vyjdou během pětiletého emisního období dvakrát. Poprvé v roce 2023 k 100. výročí emise československých – tzv. svatováclavských – dukátů a posléze v roce 2025, tedy 700 let od zahájení ražby prvních českých zlatých mincí Janem Lucemburským.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.