Cheb podpoří Tibet, vlajka se vrací na radnici. ANO a KSČM jsou proti

Na chebské radnici bude 10. března vyvěšena tibetská vlajka. Rozhodla o tom městská rada. Co na to říkají lídři politických stran, které jsou v zastupitelstvu? Zeptali jsme se.

PRO

Antonín Jalovec, VPM

Chápeme to jako deklaraci, že jsou hodnoty, které jsou nezpochybnitelné a nedají se koupit. Lidská práva jsou nezadatelná a jsou nadřazená i například investicím a ekonomickým zájmům. Bereme i tohle jako signál nového směřování města.

Karel Tyrpekl, Koalice pro Cheb

Souhlasím s vyvěšením vlajky, národnostní svoboda tibetské menšiny by měla být zachována. Tibet a dalajlama představují svébytnou kulturu, která by měla být zachována v té podobě, jak fungovala po tisíciletí. Je škoda, že se tam násilím podsouvá něco, co tam nepatří, že se Čína pokouší Tibet „nalajnovat“ podle svých vlastních dogmat. Podporovat zachování takto jedinečné kultury je v zájmu celého lidstva. Na Tibetu obdivujeme to, co tam bylo v minulosti a ne asi to, co tam zamýšlí vybudovat Čína. I když je pravda, že Čína dokázala v Tibetu udělat spoustu zajímavých projektů, například železnici, která spojuje Tibet se zbytkem Číny.

Jan Svoboda, ODS

Tibetská vlajka visela na radnici osm let, když jsem byl starostou. Pak si osm let dala přestávku za “vlády” sociálních demokratů. Jsem rád, že se vlajka vrací na radnici. Kdysi před lety, v roce 2011, jsem byl pozván čínským velvyslancem na oběd. Vše probíhalo ve velmi přátelském duchu až do doby, kdy jsme se dostali na téma tibetské vlajky. Dostal jsem lekci demokracie a bylo mi spíláno, že se pletu do věcí, kterým nerozumím a o kterých nic nevím. Oběd ještě zaplatil, ale bylo po pohodě. Tibetská vlajka je pro mne symbolem boje za demokracii. Je to i o odvaze vyvěsit ji, i když naše obchodní zájmy – dle slov pana prezidenta Zemana – jsou někde jinde.

PROTI

Filip Kadlec, ANO

Podsouvání něčích vlastních ideálů ostatním jsme už v historii opakovaně několikrát zažili. Z mého pohledu, v kontextu ostatních konfliktů, se jedná pouze o populistické gesto a pro město, jako je to naše, naprosté plácnutí do vody. Když vyjadřovat solidaritu, tak z pohledu nedávných dějin bychom našli spousty doslova hrůzných okamžiků, které se hluboce vryly českým občanům, v některých případech možná i samotným Chebanům, do srdcí. Pak bychom mohli vyvěšovat vlajku skoro každý týden. Mám v rodině dva příslušníky ze zemí, kde aktuálně probíhá dlouholetý válečný konflikt a přesto ani jeden nevnímám natolik osobně, abych měl tuto potřebu. Uvítal bych, kdyby se vedení a zbytek městské rady zabývali aktuálními problémy a pokud chtějí být trochu solidární s chebskými občany, ať se především zabývají problémem parkování či neutěšené bytové situace.

Pavel Hojda, KSČM

Akci nepodporuji. Tibet je součástí Číny a v době, kdy nebyl připojený k Číně, se lámové chovali k Tibeťanům jako k otrokům.

O akci

Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se k akci připojilo 737 obcí, měst, městských částí nebo krajů.

Zdroj: lungta.cz