Nové cyklostezky i velké rekonstrukce. Město chystá v roce 2019 investice za 300 milionů
Příští rok chystá chebská radnice investice za zhruba 300 milionů korun. Předběžná čísla a příklady konkrétních plánů na rok 2019 na tiskové konferenci představilo nové vedení Chebu, starosta Antonín Jalovec a místostarostové Miroslav Plevný a Jiří Černý (všichni VPM).
Větší rekonstrukce příští rok čeká například Zemědělskou ulici, chebský hrad nebo sportovní areál Lokomotivy. Vzniknou i nové cyklostezky, jedna například propojí Háje a Podhrad.
Akutně nové chebské vedení – rada byla zvolena minulou středu – řeší rozpočet města pro příští rok. Ten by měl být projednán a schválen na zastupitelstvu, které proběhne 20. prosince. Rozpočet podle Plevného významně převýší miliardu korun. Město se ale nebude zadlužovat. „Myslím si, že by si město nemělo brát žádný úvěr, kromě tech, které jsou na překlenutí času, než dorazí peníze z dotací,“ řekl Jalovec. Město má na příští rok pro tento účel schválený úvěrový rámec ve výši 70 milionů korun. Už nyní jsou podle Plevného potvrzené dotace nad tento rámec.
„Na přípravu rozpočtu je málo času, stále není hotový. Od předchozího vedení radnice jsme dostali jakýsi polotovar, kde byly nahrnuté všechny možné věci a výdaje v něm vycházely zhruba o 140 milionů výše než příjmy a všechny rezervy. Jako první jsme seškrtali věci, které podle nás nebyly reálné. Shodli jsme se na tom i s vedoucími odborů na radnici. Nejvíc se škrtalo v odboru investic, kde byly naplánovány investice za půl miliardy korun, přičemž v minulých letech to běžně dělalo zhruba 100, 120 milionů korun,“ vysvětlil Plevný.
Masivní rok
Po jednání s vedoucími odborů investic a dotační politiky je předjednaný kompromis, který zatím počítá s investicemi v roce 2019 za zhruba 300 milionů korun. „Stále tak bude platit, že příští rok bude z pohledu investic masivní,“ dodal Plevný.
Radnice chce realizovat akce, které jsou z minulosti připravené. „Chceme se zaměřit na zlepšení prostředí ve městě pro běžné občany – budeme investovat do silnic, chodníků, veřejných prostranství, cyklostezek,“ řekl Plevný.
Uvedl i konkrétní příklady investic, které by měly proběhnout příští rok:
- Rekonstrukce ulic Zemědělská, Dukelská, Písečná.
- Rezervované jsou prostředky třeba i na úsek Valdštejnova ulice – Obrněné brigády.
- Rekonstrukce chebského hradu za více jak 20 milionů korun z dotace.
- Dokončení rekonstrukce haly Lokomotivy. Současně na Lokomotivě budou investovány v souladu s předchozím projektem (v jeho mírnější verzi) i další peníze. Dojde k demolici tribuny a přípravě pozemků pro další etapu rekonstrukce. Také tato akce je za zhruba 20 milionů korun a pokryje jí dotace.
- Cyklostezka mezi Havlíčkovou ulicí a sídlištěm Zlatý vrch.
- Třetí etapa cyklostezky do Waldsassenu s přemostěním komunikace u Slapan.
- Cyklostezka z Hájů do Podhradu.
- Zateplení budovy 3. základní školy na Zlatém vrchu.
- Začne se také s přípravou bývalých kasáren, co se projektové dokumentace týče.
„Netvrdím, že se vše povede, že nenastanou komplikace, ale všechny tyto věci jsou v příštím roce reálné,“ řekl k plánovaným investicím Plevný. „Naopak jsme oddálili například rekonstrukci Havlíčkovy ulice, protože tam nejdřív chceme vybudovat cyklostezku,“ dodal Jalovec.
U Dolíčku bude líp
Mezi největší investiční akce bude v příštím roce patřit rekonstrukce Zemědělské ulice. „Jde o komplikovanou akci, na které se musí kromě města podílet i Chevak a kraj, kterému silnice patří. Budeme tam rovnou rekonstruovat kompletně i inženýrské sítě. Ve špatném stavu je tam už roky kanalizace a voda. Budou se dělat i chodníky nebo veřejné osvětlení,“ vysvětlil Plevný.
Příští rok se ještě nebude řešit na Zemědělské ulici křižovatka u mostu do Hájů. „Je tam několik variant, projektová dokumentace ještě není definitivní. Začneme za tou křižovatkou a chceme to dotáhnout až za Dolíček. Nejproblematičtější z pohledu bezpečnosti je esíčko nad Dolíčkem, to vyřešeno do konce příštího roku bude,“ řekl dále Plevný.
Kolem zhruba 20 či 25 milionů bude stát i dodělání cyklostezky do Waldsassenu a rekonstrukce objektu v Mánesově 23, kde přestavbou vzniknou moderní byty.
Na lávkách se pracuje
Lávka na Švédský vrch přes koleje příští rok určitě nebude. Nové vedení radnice s ní počítá jedině, pokud na ni získá dotaci. „Pracujeme nyní na projektové dokumentaci a o dotaci se bude žádat příští rok. Neříkám, že šance je veliká, ale chceme to zkusit,“ řekl Plevný.
Naopak zavřená lávka spojující Dyleňskou ulici a Háje bude otevřena podle plánu do konce letošního roku. Bude ale zúžená na 1,2 metru kvůli nosnosti a po stranách také budou nově odvodové kanálky na vodu. Cyklisté na ní budou muset sesednout z kola.
Z pohledu celého volebního období pak největší chystanou investiční akcí má být přístavba knihovny, která má vyjít na 100 až 150 milionů korun. „Rádi bychom také začali připravovat projekt pro nový bazén. To je ale záležitost na dlouhou dobu,“ dodal Plevný (podrobnosti o bazénu i knihovně přineseme v dalších dnech).
Držím jim palce.