Jak ušetřit za teplou vodu. Praktický rádce pro nové ceníky od Terey

Chebský rodák a expert na energetické úspory Jiří Jeřábek radí, jak lze snadno snížit spotřebu teplé vody.

Skokové zdražení tepla a teplé vody z místní teplárny provozované firmou Terea Cheb bude znamenat značný nárůst nákladů nejen pro domácnosti, ale také pro podnikatele a veřejné instituce v Chebu, Aši, Nebanicích a Plesné. Zdražení už začalo od 1. dubna na 2255 Kč za GJ, od 1. května se naštěstí cena alespoň o něco sníží na 1661 Kč s DPH pro Cheb.

Největší část nákladů domácností jde na vytápění, ale naštěstí už končí zima a bude se topit čím dál méně. Teplá voda se spotřebovává po celý rok. Když zdražil benzin na čerpacích stanicích, tak lidé přímo vidí, za kolik čerpají palivo a kolik to vyjde na kilometr. U tepla a elektřiny je to více skryté a většina lidí si nezjišťuje, za kolik která aktivita či spotřebič „jede“. Ceník tepla přesně neuvádí, kolik stojí jeden litr teplé vody. Záleží to také na tom, jaká je venku teplota či na kolik stupňů teplárna vodu ohřívá a cena se dá spočítat až po skončení topné sezóny.

Pokud bychom použili jedno konkrétní vyúčtování panelového domu v majetku města Chebu za rok 2020, vyšel jeden litr teplé vody na 0,41 Kč. Podle nového ceníku od začátku dubna by jeden litr teplé vody vyšel přibližně na 1,24 Kč a od začátku května pak přibližně na 0,94 Kč za litr teplé vody. Výpočty zahrnují i cenu studené vody, která je 0,1 Kč za litr. V rámci snahy šetřit, plánuje společnost Terea ohřívat vodu na nižší teplotu, tím by se snížily i ztráty a o něco i cena teplé vody.

Normovaná spotřeba teplé vody je 40 litrů za den na osobu v bytovém domě. Při cenách od května (0,94 Kč za litr) by při takovéto spotřebě jedna osoba zaplatila 1128 Kč měsíčně jen za teplou vodu.

Normovaná spotřeba ale neznamená reálnou spotřebu, ta je u každého individuální. Spotřeba teplé vody se každopádně dá bez velkých investic značně snížit. Podívejme se na konkrétní tipy.


Sprcha

Starou klasickou sprchovou hlavicí proteče i 10 litrů vody za minutu. Pokud se tak budete sprchovat maximálním proudem 10 minut, proteče 100 litrů (jedná se o mix 60 litrů horké a 40 litrů studené). Při ceně 0,94 Kč za litr horké a 0,1 Kč za studenou to dělá 60 Kč za jedno sprchování.  Pokud budete mít modernější sprchu s průtokem 8 litrů a budete se sprchovat jen 5 minut, tak takové sprchování vyjde na 24 korun.

Velmi pomůže, pokud si pořídíte úspornou sprchovou hlavici, kterou protéká méně vody, ale většinou stříká pod větším tlakem, aby poskytla podobný komfort mytí jako klasická. Takovou hlavicí proteče jen cca polovina vody, tj. 5 až 6 litrů za minutu a ušetříte tedy i polovinu výše uvedené částky.

Úsporné hlavice se dají koupit na internetu za 100 až 1000 Kč. Nenechte se zmást, některé jsou úsporné, aniž by to měly v popisku. Řada e-shopů má v nabídce od 99 kč hlavici Viking 630020 se spotřebou 5,5 litrů – návratnost takové investice je 40 minut sprchování!. Ideální je si spotřebu vaší sprchy nejdříve změřit pomocí stopek na mobilu a nějaké nádoby.

Mimo sprchové hlavice je možné koupit průtokový regulátor na sprchu. Je to takový malý závit, který se našroubuje mezi sprchovou hlavici a hadici a snižuje spotřebu vody i o polovinu. Některé regulátory umožňují měnit průtok během sprchování. Tato věcička vyjde na dvě stě korun a taková investice se po týdnu finančně vrátí.


Otužování anebo kratší sprchování

Studená voda je zhruba desetkrát levnější než teplá a otužování má pozitivní zdravotní dopady. Pokud nemáte nějaká zdravotní omezení, můžete zkusit i to. Na internetu je k dispozici mnoho rad, jak s tím začít.

Omezení sprchování je samozřejmě také další možností, jak snížit spotřebu vody. Dá se sprchovat kratší dobu nebo třeba vypínat vodu při mydlení. Také nemusí být nezbytně nutné se sprchovat každý den či si každý den mýt vlasy, hygienu lze částečně řešit i u umyvadla. Záleží samozřejmě na životním stylu, ročním období a dalších vlivech, zkuste experimentovat a uvidíte.


Vana

Pokud chcete ušetřit, koupání ve vaně je třeba omezit. Jedno koupání může spotřebovat 50 až 100 litrů. Záleží, jak velkou vanu máte a kolik napustíte vody. Při 50 litrech vás jedno koupání vyjde zhruba na 30 Kč, při 100 litrech na 60 Kč. V zimě nechte před vypuštěním vodu ve vaně vychladnout, vytopí vám koupelnu.


Mytí nádobí

Po sprchování nebo vaně je největším žroutem teplé vody mytí nádobí. Mytí pod tekoucí vodou může spotřebovat 20 litrů vody, to v nových cenách odpovídá 12 Kč. Ušetřit se dá tím, že si pořídíte myčku nádobí. Pokud není napojená na teplou vodu, ohřívá si vodu sama elektřinou a ušetří i celkové množství vody. Ideální je, pokud myčku používáte, až když je plná.

Pokud není myčka dosažitelná, je dobré mýt nádobí úsporně s malým proudem vody či si napustit dřez a mýt nádobí v tom. Omezení množství nádobí je také cestou.

Úsporu také přináší páková baterie (pokud někdo ještě nemá) a určitě se vyplatí takzvaný perlátor. Jde o malé zařízení, které namontujete na vodovodní baterii v kuchyni či v koupelně, a ono díky usměrnění proudu a provzdušnění vody omezuje průtok až o polovinu. Zároveň ale zachovává komfort mytí rukou či nádobí. Toto zařízení stojí 30 až 200 korun.


Spotřeba se částečně rozpočítává

U bytových domů se dle vyhlášky teplá voda částečně rozpočítává. Třicet procent nákladů na teplou vodu platíte podle velikosti bytu (rozpočítá se celá spotřeba domu) a sedmdesát procent podle reálné spotřeby. Znamená to, že když ušetříte teplou vodu, snížíte náklady i ostatní sousedům a naopak, sousedé mohou svým chováním částečně snížit či zvýšit účet vám. Jedeme v tom tedy všichni.

Šetřit se dá samozřejmě i na vytápění, o tom až příště. Aktuální bezprecedentní zvýšení cen snad nebude nadlouho. Navržené tipy na úspory mohou pomoci snížit nadměrné náklady na teplou vodu a pomoci tak překonat tuto těžkou dobu.

Autor: Jiří Jeřábek ml., ve spolupráci s iniciativou Chebsko za klima

Jiří Jeřábek působil několik let v Greenpeace Česká republika jako expert v oblasti energetiky a ochrany klimatu. Dnes dělá energetického konzultanta.

Zdroj úvodní fotky: Pixabay.com