Pokuta za procházku? Na Krajinku můžete, ale na společné pivo zapomeňte

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy na procházku?

V nočním příspěvku, který radnice publikovala na facebooku o aktuálním zákazu volného pohybu osob, chyběla zmínka o možnostech pobytu v přírodě. Pod příspěvkem se proto strhla diskuse, zda je možné jít na procházku třeba na Krajinku nebo cvičit na hřišti pro street workout.

Vládní výjimka zní takto: „Vláda s účinností ode dne 16. března 2020 od 00:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod.: I. zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky s výjimkou: … písm. h) pobytu v přírodě nebo parcích.“ (Kompletní znění vládního usnesení najdete na webu vlády.)

Jak však při půlnoční tiskové konferenci na občany důrazně apeloval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i pobyt v přírodě nebo v parku má své jasné limity. „Na zdravotní procházku je možné vyjít. Ideálně pouze s lidmi, se kterými žijete. A je třeba u toho dodržet co možná největší odstup od ostatních lidí,“ zdůraznil Hamáček a varoval i před srocováním lidí třeba u předzahrádek.

Z výše uvedeného tak vyplývá, že i procházky v parcích nyní nemusí být pro každého tak komfortní, jako obvykle. Problém to může být například na Krajince, kam obzvláště v posledních dnech chodí velký počet lidí.

Tip: Reportáž ze zavřené hranice. Ze Svatého Kříže je město duchů

Je třeba se vyvarovat shlukování lidí například u dětských hřišť nebo právě na hřišti pro street workout. Pozor je však nutno si dávat i při náhodném setkání se známými na procházce, zvláště když se zapovídáte. K šíření viru je podle oficiálních informací třeba, aby kontakt trval minimálně několik minut.

Za úvahu také stojí zvolit k procházce i jiné parky, než je Krajinka – například Riegrovy sady nebo park na Zlatém vrchu.

Českou republiku čeká nejtěžší zkouška v její historii. Na Moravě se dnes z důvodu rozšíření koronaviru neprodyšně izolovala některá města. Je proto mít třeba pochopení pro disciplínu a zachovat rozvahu a klid.

Vedle dodržování vládních opatření může běžný občan pro zlepšení situace učinit to, že bude na veřejnosti nosit roušku. V supermarketu, na ulici, na Krajince. Pokud ji samozřejmě má nebo si jí sežene či ušije. Není třeba se za to stydět, dnes možná budete výjimkou, zítra už nejspíš ne.

Čím dál větší počet lidí začíná roušky z bavlny šít a nosit je. V Chebu dnes zahajuje šití i občanské sdružení Joker v Karlově ulici. Máte doma nepotřebné bavlněné plátno, cejchy apod.? Kontaktujte Joker na čísle 737 215 487.

Buďme všichni jednotní a ohleduplní.

Autor: Zprávy z Chebu; zdroj úvodního obrázku: pixabay.com