Reportáž ze zavřené hranice. Ze Svatého Kříže je město duchů

Od půlnoci jsou uzavřené hranice s Německem. Na Svatém Kříži, který jindy žije obchodem, je úplný klid.

Silnice, která nás s Německem spojuje, je na konci Česka zatarasená a hlídaná policisty. Ti na zavřené hranici nejsou bez práce.

Z německé strany v pravidelných intervalech přijíždějí auta. Policisté jim vysvětlují, že obyvatelé Německa jsou mezi těmi, které česká vláda označila kvůli šíření koronaviru za rizikové a že se tak do Česka nyní nedostanou.

Za chvíli k zavřené hranici doráží i menší slovenský náklaďák. Jeho řidič se dozví, že pro nákladní dopravu jsou otevřené jen vybrané přechody, u Chebu je to Pomezí. Ti, kdo jezdí za prací do 50 kilometrů od hranic, mohou v době od 5 do 23 hodin využívat ještě i blízký Vojtanov.

Osobáky domů, náklaďák na Pomezí.

Jeden z policistů, který hranici na Svatém Kříži stráží, si do bloku dělá čárky za každé vrácené auto. V notesu má za pár hodin sto aut. „Na německé straně zůstala hranice otevřená,“ říká.

Ne všechny v Německu ale zákaz překvapil. Obsluha jedné z pump reportérovi Chebského infa vylíčila, že v předchozích dvou dnech zažili na Svatém Kříži „blázinec“.

„Němci tu ve velkém nejen tankovali, ale skupovali třeba i cigarety,“ říká žena, která na jedné z čerpacích stanic pracuje. U místních pump podle ní v předchozích dvou dnech byly fronty a někteří lidé se z Německa vraceli pro plné nádrže se všemi auty, které v rodině mají.

„Stěžovali si, že se hranice zavírají zrovna v době, kdy benzin výrazně zlevnil,“ říká s lehkou nadsázkou pumpařka, která nechtěla odhalit svou identitu.

V sobotu, kdy už je hranice zavřená, je naopak na pumpách totální klid. Pumpařka hlásí, že zaměstnavatel omezil směny tak, aby vždy na pumpě byl jen jeden člověk z obsluhy. Běžně jsou na place dva lidé. Nyní by to byl zbytečný luxus.

„Bojím se, jak to tu bude v noci. Normálně to na Svatém Kříží žije i v noci, je tu třeba kasino. Ale teď sem nikdo jezdit nebude,“ říká a dodává, že je možné, že provozovatel pumpy ještě rozhodne i o omezení otvírací doby.

Prázdné pumpy: Vidět u nich kolem poledne byl maximálně pumpař, který desinfikoval čerpací “pistole”.

V město duchů se proměnila i vietnamská tržnice. Ta by neměla pro koho fungovat už tím, že jsou zavřené hranice. Vláda navíc uzavření tržnic nařídila i přímo.

Mezi zavřenými stánky postávají skupinky lidí, bavit se moc nechtějí. Špatnou češtinou říkají, že neumí česky.

„Budeme doma, co se dá dělat. Chápeme to,“ říká jeden z nich. A jak zvládnou být měsíc bez obživy? „Manželka bude vařit jen jednou za týden,“ vtipkuje.

Tady už si nenakoupíte.

Před jednou z restaurací narážíme na člověka, který říká, že je zaměstnancem firmy, která tržiště provozuje. Podle něj lidé mají obavy, dobře znají zprávy z Asie a chápou proto, že je teď rázných opatření třeba.

Jako příklad dává tvrdé režimy ve Vietnamu a v Severní Koreji, kde se vir nešíří tak rychle, jako například ve „svobodné“ Jižní Koreji.

„Naši lidé zůstanou doma. Je důležité, aby všichni teď byli zodpovědní a ani se nenavštěvovali. Jestli se vir pořádně rozšíří, zdravotnický systém to nezvládne,“ má jasno muž, který si také přál zůstat v anonymitě.

Loučíme se a přejeme si vzájemně vše dobré. „Češi jsou naši nejlepší přátelé. Společně to zvládneme,“ říká.

Zavřeno.

Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.