Zavřít hranice? Radši tlačme na Němce, ať se od nás poučí

Navzájem se potřebujeme a měli bychom se domluvit. I když Němci pravidla zpřísňují, například roušky stále povinné nejsou a stejně jako v Česku ani nejsou k dostání. Respirátor jsem si obstaral sám, říká v rozhovoru „pendler“, který pracuje za hranicemi ve zdravotnictví.

Jsou v Německu roušky, respirátory nebo je ta situace podobná jako v Česku?

V současné době v Německu není povinné na veřejnosti roušky nosit a mnoho lidí to ani nijak extra nevzrušuje, chodí bez nich. Udržují si odstup, ale svými rouškami ostatní lidi nechrání. Roušek v Německu dostatek není. V lékárnách ani v drogeriích ke koupi nejsou. Zdravotnická zařízení využívají zásoby z minulosti, ale nové roušky a další ochranné pomůcky i přes objednávky nepřicházejí. V nemocnicích respirátory a další materiál je, ale používají to jen u lidí, u kterých mají podezření z nákazy.

Takže ta situace s nedostatkem respirátorů a roušek je podobná tomu, co zažíváme v Česku?

Myslím, že v současné době horší.

Když je řeč o pendlerech, tak lidé mají pocit, že Němci tu situaci podceňují. Myslíte, že to s tím souvisí?

Ne. Řekl bych, že k celé té epidemii prostě přistupují jinak. Němci obecně myslí více ekonomicky, je pro ně podstatné, aby se tamní hospodářství co nejméně zpomalilo. Chtějí co nejméně omezení, co nejvíce lidí v práci a co nejmenší paniku.

Tip: Cheb šije roušky. Nemocnici nabídla pomoc i vietnamská komunita

Pracujete ve zdravotnictví. Máte k dispozici respirátory, roušky?

Pracuji v soukromém zařízení a k dispozici máme jen staré zásoby obyčejných chirurgických roušek. Obstaral jsem si FFP3 respirátory sám ještě v době, kdy situace nebyla tak kritická. Jel jsem do Polska a přivezl jsem si několik masek. Měli bychom ochranné prostředky dostat, ale zatím nejsou.

Už to není tak, že by Němci nic nedělali. Od soboty Bavorsko zavedlo podobný režim omezeného pohybu, jaký máme v Česku. Už dříve tam zavřely například školy, kina, restaurace nebo některé obchody.

Každá spolková země má vlastní pravidla, pořád je to ale tak, že roušky nejsou povinné nikde. Přitom ta rouška hraje důležitou roli, protože bojujeme s kapénkovou nemocí. Když máte roušku, tak kapénky se na ní z významné části zachytí a na ostatní lidi od vás „nelétají“.

U vás v práci jste nějaká ochranná opatření přijali?

Ano, máme prakticky stejný režim jako v Česku. Na centrální dodání roušek a FFP3 respirátorů ale zatím čekáme.

Cítíte ohrožení, že v Německu se nakazíte snadněji než v Česku?

Já ne, protože, jak jsem říkal, jsem vybaven. Ale jinak bych se ohroženěji cítil.

V Česku se teď vede debata, zda uzavřít hranice i pro pendlery, tedy pro lidi, kteří jezdí pracovat do Německa. Vy byste tedy byl pro?

Je třeba si uvědomit, že se navzájem potřebujeme. Německé podniky jsou často existenčně závislé na českých zaměstnancích a české rodiny jsou závislé na příjmech z Německa. Proto je těžké od stolu říci, zavřeme hranice. Podle mě by bylo nejlepší řešení, aby čeští politici na ty německé vyvinuli tlak. Jsme nyní ve výhodě, jsme připravenější a máme i méně nakažených.

Ano, v Bavorsku, které má nějakých 12,5 milionu lidí, mají přes 3000 nakažených a my jsme zhruba na 900. Také ale platí, že v Německu měli první případ už v lednu, my až na začátku března. Co by měli tedy politici dělat?

Český stát – vláda nebo třeba hejtman – by měl říci: pokud chcete, aby k vám naši lidé dál jezdili pracovat, zaveďte přísná karanténní pravidla jako máme u nás, například povinné nošení roušek mimo domov. Potom bychom měli všichni mnohem menší obavy. Hejtman Karlovarského kraje volá po uzavření hranic. Mě by zajímalo, zda zkoušel bavorskou nebo saskou vládu kontaktovat a nějak to s nimi řešit. Aby jim dopředu řekl, ať přijmou razantnější opatření a že když se tak nestane, budeme žádat zavření hranic. Možná to udělal, ale podle vyjádření, která jsem četl, mi to nepřijde. Uzavřít hranice je jednoduché. Ale co se pak stane? S českými zaměstnanci se v Německu nikdo nemaže. Když tam přestanou jezdit ze svého vlastního rozhodnutí, jsou okamžitě bez práce a na jejich místo nastoupí někdo jiný.

Je otázka, jak by na takové výzvy němečtí politici reagovali.

Ano, ale už bychom mohli říci, že jsme se alespoň o něco pokusili. Jsme v lepší pozici, máme méně nakažených, lepší pravidla ochrany, měli bychom toho využít. Je to přitom tak, že lidi mají strach jezdit do Německa pracovat. Mluvil jsem s několika takovými lidmi. Je ale těžké říci: bojím se, zítra nepřijedu.

Zkušenosti lidí jsou různé. Jde to i do extrémů, kdy mi například psal pracovník z McDonaldu v Mitterteichu, že tam zakazují personálu nosit roušku i ochranné rukavice. Na druhou stranu dost lidí píše, že i německé firmy reagují, zavádějí povinné roušky, dodávají je zaměstnancům, dezinfikují pracovní prostory.

Ano, zavádí to, ale oproti nám je to se zpožděním.

Také to u spousty lidí vypadá, že se situace vyřeší postupně přirozeně. Píší, že je firmy posílají na takzvaný kurzarbeit, zatím na 14 dnů. Firmy přerušují provoz, lidé jsou doma a dostávají 60 procent mzdy.

Ano, to se děje. Ale ti lidé, co tam dále jezdí, mají strach. A já se jim nedivím.

Tip: Pokuta za procházku? Na Krajinku můžete, ale na společné pivo zapomeňte

Jaké máte zkušenosti s přejezdem hranic na Pomezí?

Dlouhé fronty byly v pondělí cestou do Německa a pak v pátek cestou zpět. Tvoří se pak dlouhá kolona v jednom pruhu, i když před zúžením před samotnou kontrolou jsou k dispozici pruhy dva. I policie přitom doporučuje, že je vhodnější takzvaně zipovat, tedy postavit se do obou pruhů a do zúžení pak najíždět střídavě jednou z pravého a jednou z levého pruhu. Pomohlo by to plynulosti pohybu aut.

Měřili vám na hranicích teplotu?

Jednou za celý ten týden.

Poznámka: Zpovídaný si přál zůstat v anonymitě, proto redakce neuvádí u rozhovoru jeho jméno ani přesnou pozici nebo místo, kde pracuje. Jde ale o „pendlera“, který do práce nedaleko od hranic dojíždí každý den a je tak běžně v kontaktu s realitou u našich západních sousedů.


Kontext:

V Bavorsku bylo do soboty 3107 potvrzených lidí s nákazou koronaviru. Dvacet z nich na následky onemocnění zemřelo. Bavorsko je třetí nejzasaženější spolkovou zemí, celé Německo v sobotu kolem poledne hlásilo 16 600 nakažených a 47 mrtvých. Česko má ve zhruba stejnou dobu 925 nakažený a zatím žádného mrtvého. Karlovarský kraj má podle včerejších dat 29 případů. Nejzasaženější Itálie má 47 tisíc případů a 4032 mrtvých.


K tématu doporučujeme také debatu Chebanů pod naším facebookovým příspěvkem:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.