Část Divadelního náměstí má dostat jméno po Vlastě Chramostové. Rozhodnou zastupitelé
Prostor před vstupem do chebského divadla by měl nést jméno po herečce a signatářce Charty 77 Vlastě Chramostové. Ta na začátku října zemřela ve věku 92 let a s Chebem ji pojí osobní zkušenost. V sedmdesátých letech krátce působila právě ve zdejším divadle.
Malá část současného Divadelního náměstí by se nově měla jmenovat piazzetta Vlasty Chramostové. O návrhu na přejmenování budou příští čtvrtek hlasovat zastupitelé. Piazzetta je pojmenování pro malé náměstí nebo malý otevřený prostor sousedící s náměstím.
„Návrh na pojmenování vznikl přímo v chebském divadle a byl mi předložen jeho ředitelem panem Svobodou. Osobně pojmenování piazzetty jednoznačně podporuji, paní Vlasta Chramostová byla nejen skvělou herečkou, ale i vzorem občanské aktivity a boje proti totalitě. Navíc právě s chebským divadlem byla spojena i část její kariéry. Předkládám tedy radě i zastupitelstvu města ke schválení pojmenování piazzetty jejím jménem,“ řekl Chebskému infu Antonín Jalovec, starosta Chebu.
Radnice má předběžný souhlas právního zástupce pozůstalých Vlasty Chramostové. „Materiál je podán ve zrychleném režimu, abychom případné pojmenování mohli spojit s nadcházejícími oslavami 30. výročí sametové revoluce,“ dodává Jalovec.
Návrh neznamená, že by došlo k přejmenování Divadelního náměstí. Po herečce má být pojmenován pouze část veřejného prostranství před vstupem do divadla, jak ukazuje plánek z materiálů pro zastupitele. Divadelní náměstí jako adresa zůstane pro všechny, kdo tam bydlí i pro všechny firmy nebo doktory, kteří na této adrese působí.
Vlasta Chramostová má za sebou i minulost, které později litovala. V mládí hrála v propagandistických filmech, podepsala spolupráci s STB a vstoupila do komunistické strany. Otevřeně se k tomu ale hlásila a označovala to za své selhání, i když s STB nespolupracovala aktivně. Dokládají to i materiály, které se u její spolupráce se státní bezpečností dochovali.
„Lepší je být blbý v mládí a zestárnout k moudrosti než naopak,“ řekla k tomu v roce 2018 v rozhovoru s Respektem.
Ještě hluboko za totality Vlasta Chramostová ale proti tehdejšímu režimu začala aktivně vystupovat. Byla například proti okupaci Československa v roce 1968. Poté přestala hrát ve svém „domovském“ Vinohradském divadle. Její poslední hereckou štací za komunismu bylo od roku 1973 právě působení v chebském divadle.
Tehdy už se dostala do epicentra disentu, což jí nakonec přivedlo i k podpisu Charty 77. „Příslušníci STB, kteří už jí tehdy sledovali, si stěžovali, že na její premiéry do Chebu jezdí antisocialistické živly, jako byl Václav Havel nebo Pavel Kohout,“ řekl ve vzpomínkovém pořadu na České televizi Petr Blažek, historik z Ústavu pro studium totalitních režimů (kolem 49 minuty záznamu). Výsledkem bylo, že ji režim divadlo zakázal úplně.
Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.
Karel Gott též pobýval v Chebu a zajisté říká lidem, hlavně mladým, více než Vlasta Chramostová.
Nebude vždy”in” být politicky korektní!! Ale myslet na přání lidí.
Myslím že Chramostová moč lidem nic neříká. P