V Chebu chybí doktoři, ukazuje srovnání. A může být hůř, dodává starosta

Srovnání web Chebské info.cz udělal na základě dat v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb. Problém potvrdil i starosta města Antonín Jalovec, podle kterého je pravděpodobné, že se situace i přes některé zásahy města bude zhoršovat. Konat podle něj musí zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví. To o problému ví a podle slov ministerské mluvčí situaci aktivně řeší.

Z oficiálního registru, který ministerstvo vede, jsme vybrali data o počtech praktických lékařů, zubařů, dětských lékařů a gynekologů, tedy nejčastěji využívané praxe. Jejich počet v Chebu jsme porovnali s počty v deseti městech, která jsou na počet obyvatel podobná (+- 5000 obyvatel). U všech měst jsme přepočetli počet doktorů na počet obyvatel (u dětských lékařů na počet dětí a mládeže a u gynekologů na počet žen).

Ani v jednom případě se Cheb neumístil v lepší polovině. Nejlépe jsme v pomyslném jedenáctičlenném žebříčku skončili šestí, a to u lékařů pro děti a dorost. U všech třech zbývajících lékařských praxí jsme skončili třetí od konce.

 

Že Cheb patří k horším městům, co se dostupnosti lékařské péče týče, ukázal už Index kvality života sestavený projektem Obce v datech a konzultační společností Deloitte, o kterém jsme psali v srpnu. V tomto indexu byl Cheb ve srovnání s více jak 200 českými obcemi výrazně podprůměrný, co se dostupnosti praktického a dětského doktora týče. Naopak mírně plusové body přičítal za dostupnost nemocnice.

„Je to velký problém a s vysokou pravděpodobností bude eskalovat. Již dnes Chebané jen těžko shánějí praktického lékaře nebo stomatologa. Řada praktiků a ambulantních specialistů je navíc již v seniorském věku a během několika let zřejmě budou svou pracovní aktivitu omezovat,“ říká starosta Chebu Antonín Jalovec.

Lidé, se kterými se ve městě potkává, si na nedostupnost doktorů podle něj stěžují. „Většina ale chápe, že město má v oblasti lokalizace ordinací jen velmi omezené pravomoci. Zásadní roli tady hraje ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny,“ říká starosta.

Tip: Pomáhá lidem umírat doma. Když máme peníze na tři měsíce dopředu, je to dobré, říká šéfka hospice

Podle něj radnice v řešení tohoto problému může udělat jen velmi málo. „Jednak můžeme ovlivnit celkovou atraktivitu a image města, což ovlivňuje i celkový zájem lékařů v Chebu působit, jednak můžeme pomoci s řešením některých sekundárních problémů, jako je například bydlení,“ vysvětluje Jalovec.

„Zrovna nedávno jsem takto zprostředkovával bydlení pro jednoho odborného lékaře, který si chce v Chebu otevřít ordinaci. Do budoucna bychom chtěli připravit prostory v některém z městských objektů, které by mohly být v případě zájmu rychle upraveny na ordinaci s čekárnou,“ dodává, co město pro vznik nových ordinací dělá.

Podle ministerstva zdravotnictví nelze jednoduše hodnotit, jaká je situace v konkrétním městě. I když srovnání počtu gynekologů konkrétně v Chebu nedopadá pro naše město dobře, z celorepublikových statistik je možné vidět, že počet úvazků gynekologů na 10 000 žen je na celém Karlovarsku naopak nadprůměrný. Ze 13 krajů má 8 krajů méně gynekologů, než kolik jich má Karlovarský kraj.

Pokud lidé mají pocit, že je málo doktorů, mohou na to upozornit třeba přes speciální formulář, který ministerstvo připravilo. „Pro zajištění péče v konkrétní oblasti je klíčové, aby se pojištěnci obraceli na svou pojišťovnu, která je povinna jim péči zajistit,“ říká Gabriela Štěpanyová, tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo také lékaře do oblastí s nedostupnou péčí láká na dotace. „Přímo v Chebu ministerstvo podpořilo jednoho praktického lékaře, který získal dotaci ve výši 500 tisíc korun. A rovněž ministerstvo zdravotnictví podpořilo v Chebu jednoho zubaře, který čerpá dotaci ve výši 1,11 milionu korun,“ dodává Štěpanyová.

Autoři: Pavel Skalický, Jiří Hovorka

 Co říká ministerstvo zdravotnictví na chybějící doktory v Chebu? Odpovídá ministerská mluvčí Gabriela Štěpanyová.

Evidujete stav doktorů v jednotlivých městech?

Počty a dostupnost jednotlivých lékařů evidujeme a zároveň zveřejňujeme v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb.

Víte tedy, jaká situace s doktory v Chebu je? A souhlasíte, že jde o velký problém?

Nelze jednoduše hodnotit, jaká je situace v konkrétním městě. Z celorepublikových statistik je ale možné vidět, že například počet úvazků gynekologů na 10 000 žen je na Karlovarsku naopak nadprůměrný – ze 13 krajů má 8 krajů méně gynekologů, než Karlovarský kraj. Pro zajištění péče v konkrétní oblasti je proto klíčové, aby se pojištěnci obraceli na svou pojišťovnu, která je povinna jim péči zajistit. Velmi bychom proto ocenili, kdyby vaše redakce zveřejnila např. formulář, který ministerstvo připravilo přesně pro stížnosti pojištěnců na nedostupnost péče.

Je nějaký plán, jak obecně řešit nedostatek doktorů ve městech typu Cheb?

Ministerstvo zdravotnictví si uvědomuje, že české zdravotnictví trpí nedostatkem lékařů a intenzivně se tuto problematiku řeší. Ihned po nástupu do funkce ministr Adam Vojtěch ustanovil na ministerstvu zdravotnictví pracovní skupinu pro personální stabilizaci, která se intenzivně zabývá otázkou jak zlepšit současnou situaci. Tato skupina aktivně hledá systémová řešení.

Ministerstvo zdravotnictví realizuje v této souvislosti program na podporu dostupnosti zdravotních služeb praktických lékařů. Dotační program pro praktické lékaře je určen na zřízení a udržení ordinací praktických lékařů pro dospělé i pro děti a dorost v oblastech s omezenou dostupností zdravotních služeb – tedy v méně obydlených regionech a tam, kde se stávající lékaři dostávají do důchodového věku. Metodiku i všechny potřebné informace k dotačnímu programu naleznete na webových stránkách ministerstva. Celková výše dotace z dotačního programu pro praktické lékaře je 500 tisíc korun. Dotace je určena na mzdu sestry nebo zdravotnického asistenta a na zajištění věcného a technického vybavení ordinace praktického lékaře dle vyhlášky. Program na podporu dostupnosti zdravotních služeb praktických lékařů pro dospělé i pro děti a dorost doposud rozdělil 43 dotací v souhrnné hodnotě přes 16 milionů korun.

Tip: Krize v chebské nemocnici? Problémy řešíme, zní z kraje

Stejným způsobem ministerstvo spustilo program na podporu zubních lékařů v oblastech s omezenou dostupností zdravotních služeb. Stomatologové v odlehlých oblastech mohou požádat o dotaci na provoz ordinace v celkové výši 1,2 milionu korun. Dotace je určena na krytí personálních nákladů, tedy na mzdu všeobecné sestry, dentální hygienistky nebo zubní instrumentářky. Tento dotační program bude pokračovat minimálně do roku 2021. Veškeré potřebné informace k dotačnímu programu naleznete zde. Z programu na podporu zubních lékařů v oblastech s omezenou dostupností zdravotních služeb bylo od jeho spuštění schváleno již 21 dotací v celkové výši přes 24 milionů korun.

V této souvislosti je nutné připomenout, že povinnost zajišťovat svým pojištěncům zdravotní péči mají podle zákona, který stanoví místní a časovou dostupnost zdravotních služeb, právě zdravotní pojišťovny. Zajištění zdravotní péče pro své klienty je tak pro pojišťovny elementární povinností. Klienti pojišťoven mají zároveň možnost se obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu, aby jim potřebnou zdravotní službu zajistila a lékaře sehnala. Pojišťovny jsou navíc ministerstvem zdravotnictví opakovaně vyzývány k tomu, aby při plánování smluvní sítě i při jednání o úhradách zohledňovaly především kvalitu a rovnoměrnou dostupnost péče po celém území. V případě, že pacienti nemohou najít vhodného lékaře, doporučujeme jim využít naši novou výše zmíněnou službu na webových stránkách www.nedostupnostpece.cz.

Můžete přímo udělat něco pro to, aby v Chebu doktorů bylo více? Děláte případně už něco?

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se o problémy Chebska aktivně zajímá. Svědčí o tom i skutečnost, že pan ministr byl nedávno v Chebu a na besedě tam s občany o problémech ve zdravotnictví hovořil.

Přímo v Chebu ministerstvo zdravotnictví z výše uvedených dotačních programů podpořilo jednoho praktického lékaře, který získal dotaci ve výši 500 tisíc korun. A rovněž ministerstvo zdravotnictví podpořilo v Chebu jednoho zubaře, který čerpá dotaci ve výši 1,11 milionu korun. Dále jsme v regionu Chebska a Karlovarska podpořili praktické lékaře v Chyši dotací ve výši 413 tisíc korun a v Chodově dotací ve výši 500 tisíc korun.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.