Cheb je bez dluhů i přes rekordní investice. Všechny nestihneme, přiznává starosta
Na letošní rok má město naplánováno skoro stejný objem investic jako krajské Karlovy Vary. Opoziční ANO to kritizuje. Podle starosty je ale právě toto hnutí hlavním důvodem, proč je v rozpočtu na rok 2019 investic za zhruba 350 milionů korun, tedy třikrát tolik, co v předchozích letech. V závěrečné části rozhovoru blíže představuje i plán takzvaného participativního rozpočtu. O část městských peněz by se v budoucnu měli hlásit sami občané.
Chebské info: Kolik z naplánovaných investic se skutečně podaří realizovat? Například podle zastupitelky za ANO Gabriely Dostálové je reálné, aby město proinvestovalo jen třetinu připravených peněz. Upozornila také na to, že větší Karlovy Vary mají na investice letos naplánováno jen o 10 milionů korun více.
Antonín Jalovec: Od hnutí ANO je to opravdu pikantní, protože po volbách se zdržovalo ustanovení nového vedení města právě ze strany hnutí ANO, co to šlo. Když jsme na radnici někdy kolem 22. listopadu přišli, měli jsme tuším pět dnů na to, abychom vše stihli včas. Rozpočet jsme za tu dobu doupravili a připravili ke schválení. Předtím na rozpočet dva měsíce nikdo ani nesáhl. Tehdejší politické vedení se na to totálně vykašlalo, rozpočet je nezajímal.
Oni naopak říkají, že jste to měli jednoduché, když jste od nich měli rozpočet připravený.
Aha. V okamžiku, kdy jsme přišli, tak v rozpočtu byly naplánované investice v objemu přes půl miliardy. Byly tam i investice, u kterých nebyly připravené projekty. Bylo tedy jasné, že se v roce 2019 vůbec realizovat nedají. My jsme za těch pět dnů stihli alespoň to – a to ještě myslím, že dva dny připadly na víkend – že jsme vyškrtali nereálné projekty a nechali jsme tam to, co má alespoň nějakou šanci na realizaci. Jestli tedy teď hnutí ANO říká, že jsme tam toho dali moc, tak oni tam měli ještě o 150 milionů investic více. V tom, od čeho odsud odešli. Pokud by včas rozpočet proškrtali, tak my bychom ho velmi rádi převzali. Tak to ale bohužel nebylo.
Je tedy reálné investice za více jak 300 milionů letos kompletně realizovat?
Není. Nechtěli jsme ale riskovat, že vyškrtneme nějaký projekt, o kterém následně zjistíme, že byl realizovatelný a museli bychom ho v průběhu roku do rozpočtu vsunovat. To je jednodušší projekty z rozpočtu vyškrtnout, když se zjistí, že se zrealizovat nestihnou. Pokud bychom zvládli proinvestovat 200 milionů, což je více jak polovina, byl by to velký úspěch.
Jsou na to v Chebu a okolí firmy, aby plánované investice zvládly realizovat?
Jedna ze zajímavých zkušeností z posledních měsíců je, že když se třeba loni vypisovala výběrová řízení na stavební práce například pro komunikace, tak se velmi často hlásily jedna, dvě firmy. Akce se musely rušit právě proto, že o ně nebyl zájem. V poslední době jsem byl u dvou výběrových řízení na stavební práce a u obou se přihlásilo deset firem. Zájem je tedy obrovský a my jsme díky tomu ušetřili miliony korun.
Velká rekonstrukce čeká například Zemědělskou, Písečnou nebo Dukelskou ulici. Je už nějaký harmonogram, kdy k jednotlivým rekonstrukcím dojde?
Jsme ve střední Evropě a zde je stavební sezona jasná. Většinu staveb nemůžete zahájit v zimě, takže se zahajují v březnu, dubnu s tím, aby se pokud možno ukončily ještě v témže roce do listopadu. To je typicky třeba záležitost Písečné. Pak jsou tak velké rekonstrukce, že to přechází z roku na rok. Tak to bude u Zemědělské, kde letos začneme, ale není v lidských silách to realizovat během jednoho roku. Co se týče harmonogramu: vyžádal jsem si z kraje přehled rekonstrukcí, které chystají oni, abychom se někde nekryli. Tak to bylo loni, kdy se současně dělala Pražská, Pivovarská a do toho ještě některé další věci, takže se zablokoval celý jeden výjezdní směr z Chebu. Když se podíváte na rozložení významnějších oprav v letošním roce, tak by tam nemělo dojít i při souběhu k nějakým výrazným dopravním komplikacím, protože je to celé rozvrženo na různé části Chebu.
Další výtka od opozice směrem k rozpočtu byla, že je vysoce schodkový. Zadluží se letos Cheb výrazně?
Nikoli, i když to tak na první pohled vypadá, protože výdaje jsou skutečně vyšší. Platí ale, že se nepodaří realizovat všechny naplánované investice a druhá věc je, že když investice nerealizujete, tak vám vzniká přebytek, který se přesouvá do dalšího roku. Tak to bylo v některých minulých letech. Město tak má nyní na účtech běžně 300, 400 milionů korun. Samozřejmě jde i o peníze, které jen protékají. Část z nich ale jde využít na financování projektů. Roli hrají také dotace, které z výrazné části kryjí velkou část investic.
Je Cheb zadlužený z minula? Jak velký je celkový dluh města?
Cheb je naprostou výjimkou mezi českými městy. Nedávno odešla poslední splátka dluhu za rekonstrukci Kulturního centra Svoboda a v tuto chvíli město Cheb nemá ani korunu dluhu. Máme jen bankou schválený 70milionový úvěrový rámec, který nám umožňuje čerpat peníze dříve, než nám dorazí dotace. Těch 70 milionů na dotacích ale máme jistých.
Tip: Historický výsledek voleb? VPM pomohly pomluvy i média, říká Hrkal
V jednom z nedávných rozhovorů jste říkal, že byste do budoucna chtěl, aby o části rozpočtu rozhodovali sami občané. Jak by to mělo vypadat a kdy s tím začnete?
Jde o princip takzvaného participativního rozpočtu. Mají s tím už zkušenost v řadě obcí nebo některých čtvrtích Prahy. Jde o možnost vyčlenit menší část rozpočtu – v prvním nástřelu si představuji třeba pět milionů korun – na projekty, které si přejí sami občané. Když se jich zeptáte, co chtějí, logicky vám řeknou, že chtějí opravit ulici nebo chodník. I to je jedna z možností, jak těmto žádostem vyhovět. Ovšem primárně by peníze z této části rozpočtu měly jít na záležitosti místních komunit.
Může to vypadat třeba tak, že se v Hájích domluví “domkaři”, že by si chtěli udělat posezení s lavičkami, ohništěm, altánkem na městském pozemku. Dají si žádost na město – chceme altánek za sto tisíc korun a ohniště za dvacet tisíc korun a byli bychom rádi, kdyby nám to město postavilo. Může se sejít více takových projektů a pak se rozhodne, které se postaví. Může o tom rozhodnout rada města, zastupitelstvo nebo může dokonce být anketa na webu města, aby lidé projekty, které se budou realizovat, vybrali sami. Je to dlouhodobá záležitost, je třeba totiž nejdříve občany “vychovat”. Musíte mít také schválený systém, jak se vše bude provádět. Reálně to vidím nejdříve v roce 2021.
Předchozí části rozhovoru:
- Co dál s odpady v Chebu? Lidé musí více třídit, jinak poplatek poroste, říká starosta
- Spalovna nedává ekonomický smysl, říká starosta. Město pracuje na ukončení projektu
Mapa: Projděte si investice přichystané v rozpočtu na rok 2019
Komentář