Historický výsledek voleb? VPM pomohly pomluvy i média, říká Hrkal

Bývalý chebský starosta v rozhovoru vysvětluje, proč podle něj ANO skončilo po říjnových volbách v opozici, která má minimální sílu. Říká také, co má dále v plánu. A mluví třeba i o rozbitých zrcátkách na autě nebo o tom, že nevěděl o stížnosti na výsledek voleb.

Chebské info: Jak se cítíte v nové funkci řadového zastupitele?

Zdeněk Hrkal: Práci zastupitele znám. Není to pro mě nic nového i z toho důvodu, že jsem také krajským zastupitelem. Nové je, že jsem členem opozice. Úkolem opozice je hlídat práci vedení města a s novou rolí jsem se ztotožnil.

Předchozí měsíce byly hodně vypjaté, určitě i pro vás osobně. Už se situace z vašeho pohledu uklidnila?

Před volbami na mě byly obrovské osobní negativní tlaky. Týkalo se to bohužel nejen mě, ale i celé rodiny. Na facebooku se odehrávala vyloženě válka. V době, kdy jsem byl jmenován starostou, jsem navíc zaznamenal kromě psychického nátlaku i nátlak, řekněme, fyzický. Nikde jsem to dosud neprezentoval, jen v kruhu nejbližších. Byla mi zničena zrcátka na autě. Jedno bylo ukopnuté, na druhém rozbité sklo. Možná to byla náhoda, běžný vandalismus, ale mohu si to dávat do souvislosti s tehdejším děním. Tento tlak ale nyní opadl a ve funkci zastupitele a ředitele střední zdravotnické školy je to nyní mnohem klidnější. Vrátil jsem se do práce, kterou mám rád. To neznamená, že jsem nepracoval s radostí a chutí pro město. Ale skutečně se mi nyní ulevilo.

Hlásil jste ta rozbitá zrcátka policii?

Co vyšetří? To nemá smysl, kamery v okolí nejsou.

Spalovna? V Berlíně s ní není problém

Co je vaším hlavním cílem pro následující volební období? Co byste chtěl z pozice opozičního zastupitele prosadit?

Těžko mohu něco prosadit, protože je nás v opozici málo. Budu kontrolovat práci koalice a vedení města. Ta má být ve prospěch občanů města, jako jsme to ve vedení města dělali my. Nemá jít o prosazování osobních zájmů.

Podpoříte současné vedení radnice třeba ve snaze realizovat dostavbu knihovny i v případě, že se nepodaří získat dotace?

Město si samozřejmě dostavbu knihovny zaslouží. Ale prvořadým úkolem musí být, aby se na to získala dotace. Dotačních titulů je velké množství, tak proč si ulehčovat práci a dotace neshánět?

Prezentují to tak, že dotaci chtějí, ale pokud by nevyšla, tak i v tom případě je to pro současné vedení radnice tak architektonicky cenná věc, že by do toho šli jen z městských peněz. Kdyby tedy nastala situace, že o dotace se žádalo, ale žádná nevyšla, budete dostavbu podporovat?

Ano, podpořil bych to. Vidím to jako důležitý projekt pro město, kulturu i vzdělanost našich občanů, kterých si vážím. Na druhou stranu nebudu podporovat lenost a liknavost ve shánění dotací. Dotačních titulů je skutečně mnoho a tato kulturní činnost se dá na něco navázat. Úvaha o snížení nákladů z městské pokladny by měla být prvořadá.

Zdeněk Hrkal, zdroj: facebookovská stránka ZH

Současné vedení radnice chce také zastavit přípravné práce na stavbě spalovny. To podporujete?

Nejsem projektant, nejsem ekolog. Jestliže jsem se dostal do politiky, neznamená to, jako u některých, že všemu rozumím. Na spalovnu jsem slyšel spoustu názorů. Mám technické vzdělání a něco si z toho ještě pamatuji a dávám si některé věci do souvislostí. Když se podíváme o několik let dopředu, tak jsem přesvědčen o tom, že bych se těžko díval občanům do očí, když dnes platí za odpady 700 korun za rok a za několik let by to bylo řádově výš, třeba 2000 nebo 3000 korun. To pokud bych řekl spalovně ne. Co bude dál s odpadem? Bude se vozit do Sokolova?

Máme 21. století, ale lidé jsou přesvědčeni, že v některých lokalitách budou stále bydlet jako před 50 lety, že tam nebudou jezdit auta, autobusy. Budou tam mít jen ovocné stromy. Vše ale souvisí s rozvojem průmyslu, rozvojem společnosti, rostoucí náročností lidí ve spotřebě. Když se podle toho nezachováme, tak budeme holt muset něco podstoupit. Například u rakouského Lince chtěli před lety postavit spalovnu, ale protože jsou Rakušané velcí ekologové, tak ji tam před volbami neprosadili. V dalším volebním období už ale odsouhlasili ekologické odstraňování odpadu. To ale byla spalovna.

Ve své podstatě jde o to, jak se celá věc nazve. Uprostřed Berlína také stojí obrovská spalovna, která má tři tlusté a vysoké komíny. Nikomu to nevadí, lidé tam vědí, že obrovské množství odpadu je nějak třeba zlikvidovat. Když to nevadí v Německu, Rakousku nebo Švédsku, proč to vadí v Chebu?

Nemám na spalovnu vyhraněný názor, nerozumím do detailu té technologii. Ale jsem přesvědčený o tom, že pro lidi musíme něco udělat.

Zní to ale tak, že obhajujete to, že spalovna by v Chebu být měla.

Jsem přesvědčený o tom, že nemůžeme odpad odvážet z Chebu desítky kilometrů. EIA (rozbor dopadu na životní prostředí), co jsem slyšel, spalovna má.

Na jednu stranu říkáte, že když stav zůstane, jak je, tak poplatky pro lidi porostou. Na druhou stranu jste od příštího roku snížili poplatky za odvoz na 500 korun, protože náklady města na odpady se snižují. Neprotiřečíte si tedy?

Nám se podařilo snížit náklady o čtyři miliony korun za rok, což na občany vychází tak, jak jsme to snížili. Na druhou stranu, jestliže nenajdeme nějakou další cestu, která udrží tento trend anebo nesníží dále náklady, tak poplatky pro lidi budou muset růst. Z rozhodnutí EU totiž vzroste několikanásobně skládkovné.

Současná koalice říká: zrušíme spalovnu a zavedeme systém, který se postará o to, aby lidé ještě více třídili. Tím pádem bude směsného odpadu méně, náklady se zmenší. Dává to podle vás smysl?

Pokud najdou efektivní cestu ke třídění, tak to smysl dává. Ovšem třídění je v Chebu nastaveno už teď poměrně dobře.

Podpořil byste systém, který výši poplatku stanovuje podle množství vytvořeného směsného odpadu? S takovým počítá programové prohlášení současné koalice.

Pokud se najde systém, jak donutit lidi třídit odpad a bude to systém, který je pro všechny rovný, tak jsem stoprocentně pro. Ale co jsem k tomu už absolvoval jednání, tak z nich plyne, že ještě nikde takový systém nevymysleli.

Volby? Obrovská “masáž”

Jak hodnotíte volební výsledek? Ano oproti minulým volbám ztratilo dva procentní body. V celém kontextu je to ale tak, že opozice má minimální sílu. Berete to jako debakl?

My jsme oproti minulému volebnímu období zůstali na svém, máme pět zastupitelů. Mohlo to být lepší, ale neberu to za ANO jako debakl. Byl to samozřejmě obrovský úspěch VPM a byl to debakl ostatních politických subjektů.

Neříkáte si zpětně, že byla chyba před rokem shodit koalici s VPM, Koalicí pro Cheb a Svobodnými?

Nebyla udržitelná. Tlak médií byl obrovský, šířily se polopravdy nebo nepravdy. Koalice nehrála roli koalice, byl to tandem pana Jalovce a paní Lickové. ANO hrálo stále menší roli, byli jsme odsouváni stranou.

Vy jste původně rozbití koalice zdůvodňoval neschopností prosadit rozpočet. Až zpětně říkáte, že koalice nefungovala. Je vám vyčítáno třeba to, že jste ani nevypověděli koaliční smlouvu. Nevnímáte to zpětně jako chybu? Že jste to měli dopředu celé lépe vysvětlit?

Částečně to tak být může. Ale platí, že vše vyvrcholilo neschválením rozpočtu. Ke konci to ale spělo delší dobu.

Vnímáte celkový volební výsledek tak, že vám Chebané jasně řekli, co si o tom, co se zhruba rok před volbami dělo, myslí? I s přihlédnutím k tomu, že VPM udělalo historický výsledek. Řekli vám voliči, že jste nepostupovali dobře?

Spíše to vidím jako výsledek obrovského tlaku VPM na jejich voliče. Využili všeho možného i nemožného k tomu, aby získali co nejlepší výsledek. V Chebu byl i ve zdejších sdělovacích prostředcích před volbami obrovský tlak proti ANO, proti komunistům, proti protivníkům VPM. Šlo až o propagandu.

Není to ale tak, že lidé podpořili jejich politiku, to jak vládli za starostování pana Jalovce a naopak se lidem nelíbilo to, k čemu došlo z vaší strany? Není spíš toto ten důvod, než mediální “masírka”, která navíc přeci v Chebu není nikterak velká.

“Masáž” byla obrovská. Na facebooku bylo mnoho osobních útoků na mě a na mou rodinu i na další lidi. Skutečně to na lidi v Chebu mělo obrovský vliv. Vezměte si, že dva dny před volbami mě pomluvili, že jsem byl spolupracovníkem STB. Doteď se mi za to nikdo neomluvil, přestože jsem ty spekulace vyvrátil.

Chápu, že to nebylo příjemné. Vy tedy ale nemáte pocit, že by volební výsledek vycházel z reálné situace? Veřejnost před volbami výrazně zmobilizovalo i přijetí “hazardní” vyhlášky, kdy jste dali výjimku na vybrané adresy v obydlené části Chebu. Stojíte si za tím, že tak, jak jste tu vyhlášku přijali, jste to udělali s nejlepším vědomím a svědomím pro občany Chebu?

Ano, my jsme to dělali s nejlepším vědomím a svědomím. Uvidíme, co přinese čas. Uvidíme, jak se k opětovnému vytěsnění hazardu na Svatý Kříž, jak to schválilo nové zastupitelstvo, postaví dotčení podnikatelé a třeba i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Uvidíme i, jak se k tomu postaví soudy, protože si myslím, že odhlasováním na zastupitelstvu celá kauza neskončila.

V principu, když odhlédneme od možných žalob ze strany provozovatelů kasin, vám dává smysl poslat hazard na jedno místo mimo město?

V principu s tím nemám problém, čím dále od města to bude, tím lépe. Zároveň bychom měli kontrolovat a zlikvidovat nelegální herny. Pro mě slušné, evidované, regulérní kasino nevytváří hrozbu.

Vy jste byl starostou. Co jste udělal pro to, aby z Chebu zmizely nelegální herny?

Začal jsem komunikovat se státní policií, aby hlídala noční podniky. Nelegální herny, jak jsem se dozvěděl, není lehké kontrolovat. Před volbami jsem začal komunikovat i s celní správou, to už jsem nedotáhl. Chtěl jsem, aby se více zaměřili na dění v Chebu, než aby stáli na dálnici a kontrolovali třeba dálniční známky.

Myšlenky na konec jsem měl

Věděl jste dopředu o tom, že se podává stížnost na výsledek voleb?

Dozvěděl jsem se to následně. Měl jsem nejdříve indicie, že jiné politické subjekty chtějí stížnost podat, protože nebyly rozneseny volební lístky a podobně.

Mluvil jste o facebooku, že se před volbami šířilo mnoho polopravd. Je podle vás jednou z nich i to, že za stížností na volby fakticky stál pan Kadlec, váš kolega z ANO?

Všechno může být, ale žádné informace o tom nemám.

Vy jste se ho na to neptal?

Ne.

Neměl jste chuť po volbách skončit? Po tom všem, co jste popsal – zničená zrcátka u auta, nařčení ze spolupráce s STB. A k tomu ještě jasné volební vítězství pro vašeho soupeře.

Ano, několikrát jsem takové myšlenky měl. Říkal jsem si, že ty všemožné pomluvy, které mířily i na rodinu, nemám zapotřebí. Jsem nekonfliktní typ a záleží mi na tom, aby věci fungovaly. Na druhou stranu, pokud bych něco takového udělal, byl bych možná brán za člověka, který utíká z boje. Chci dodělat započatou práci. I historie nás učí, že kapitán z potápějící se lodi odchází poslední.