Cheb šije roušky. Nemocnici nabídla pomoc i vietnamská komunita
Stovky roušek už v Chebu lidé ušili od víkendu, kdy neziskové společnosti vyhlásily, že jim kriticky chybí. Šijí zdravotně postižení lidé v dílně Jokeru i dobrovolníci doma. Roušky stále chybí, zájem o větší množství je i v nemocnici nebo v obchodech.
Joker v neděli vyzval lidi, aby do jeho šicí dílny v Karlově ulici začali nosit bavlněné látky. Ve středu už měl ve spolupráci s oděvním ateliérem paní Lenky Tomandlové a dalšími dobrovolníky ušito přes 500 roušek.
„Lidé nám po výzvě na facebooku začali nosit materiál na šití roušek – bavlněné látky, tkalouny, gumičky. Někteří nám také nosí drobné občerstvení, jako chlebíčky, zákusky, čokoládu nebo kávu,“ říká Katrin Fridrichová, projektová koordinátorka Jokeru. Objevují se i drobné finanční dary, které v Jokeru využívají na zakoupení chybějícího materiálu.
Roušky z Jokeru jsou zdarma a putují na různá místa v Chebu. Dostali je městští policisté, popeláři, záchranáři, část skončila v nemocnici, na rehabilitaci, na odběrech krve nebo u provozovatele služby senior taxi. Roušky z Jokeru mají i pekařky z Tritie nebo učitelky 5. ZŠ, které zajišťují chod mateřské školy pro děti záchranářů, lékařů nebo třeba hasičů. Dostalo se i na diecézní charitu, mobilní hospic, službu domácí péče nebo personál, který rozdává obědy a uklízí v modrém věžáku, kde jsou ubytováni vojáci střežící na hranicích.
A první zamířili i k zaměstnancům chebských obchodů. Joker spolupracuje s chebskou radnicí a právě poptávku v obchodech v minulých dnech zjišťoval místostarosta Jiří Černý. „Zaměstnanci obchodů jsou velice rizikovou skupinou. Jde o lidi, kteří nám všem umožňují nákup potravin a dalšího zboží. Patří jim obrovské díky. Stejně tak těm, kteří bavlněné roušky šijí,“ uvedl Černý.
„Poptávka vysoce převyšuje nabídku, snažíme se, jak můžeme, ale určitě nemůžeme vyhovět všem. Pokud by někdo chtěl ještě pomoci, tak látek máme prozatím dost, ale chybí světlé, nejlépe bílé, bavlněné tkalouny a kloboukové gumičky,“ říká Fridrichová. Dárci se mohou obracet na paní Ivanu Šmerdovou (737 215 487).
O roušky má zájem i chebská nemocnice. Podle mluvčího Vladislava Podrackého se s nabídkou pomoci na nemocnici obrátila v posledních dnech například zdejší vietnamská komunita a 250 roušek chebské nemocnici darovali dobrovolníci z Ostrova.
Podracký zároveň upozorňuje, aby se na nemocnici neobraceli jednotliví dárci, kteří šijí doma jednotlivé kusy. Tito lidé pomohou podle něj více, když roušky darují například seniorům. Nemocnice má případně zájem jen o větší dodávky, zájemci mohou psát na e-mail info@kkn.cz.
Společnost Karlovarská krajská nemocnice, která provozuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu, dostala na začátku týdne od státu první dodávku respirátorů po propuknutí epidemie v Česku. Podle Podrackého to představuje zásobu na zhruba 15 dnů.
Nemocnice momentálně šetří materiálem i silami doktorů a sester, když přestala poskytovat neakutní péči. Například všechny operace, u kterých nejde o nic naléhavého, jsou odložené. Nemocnice tak má k dispozici i lůžka, kdyby se situace s epidemií koronaviru výrazně zhoršovala.
Roušky od jednotlivců, kteří je šijí doma, pomohli lidem ze sociálních služeb. Hospic Sv. Jiří vyzval v neděli veřejnost, zda by s rouškami nepomohla. Do středy se sešlo 269 bavlněných roušek, 70 jednorázových a deset respirátorů. O roušky má hospic stále zájem, přijímá je ředitelka Alena Votavová po telefonické dohodě (736 432 911).
Hospic funguje i jako sběrné místo pro další organizace a 58 roušek daroval také jednotlivým seniorům. Diecézní charita dostala 67 roušek, Dobrá rodina 30, Pečovatelská služba města Cheb 20 a Prima rodina a pracovníci sociálního a zdravotního odboru města Cheb po deseti. Všechny organizace použijí roušky výhradně pro své pracovníky a klienty, hospic je dá i pečujícím osobám.
Podobný příběh píší i v nedaleké Aši. Televize MVTV upozornila na aktivitu zdejší mongolské komunity, která dobrovolnicky z darů ašských firem šije roušky pro tamější sociální služby nebo třeba obchody.
Komentář