Chybějící roušky se začínají šít i v Chebu, pomoci může každý
Nedostatek respirátorů a roušek trápí i lidi ze sociálních služeb, kteří potřebují chránit své klienty – děti z ohrožených rodin, dlouhodobě nemocné, seniory nebo umírající a jejich rodiny – a nejlépe i sebe. Žádají proto o pomoc.
Karlovarský kraj sice dostal od státu první várku pomoci, ve které je více jak 3000 respirátorů, ale ta se dostane jen k záchranářům a do krajských nemocnic v Karlových Varech a Chebu.
Dalších 1320 kusů respirátorů kraj rozdá ze svých zásob praktickým lékařům, po 100 kusech získají příspěvkové organizace kraje v oblasti sociálních služeb a terénní pečovatelské služby, 230 kusů kraj rozdělí mezi zařízení následné lůžkové péče (LDN). V rezervě kraji zůstane 500 kusů respirátorů.
„Na hospic a další neziskové organizace poskytující sociální a zdravotní služby v kraji se prozatím nedostane. Pokud můžete, šijte bavlněné roušky a předávejte je do neziskových organizací,“ vyzývá Alena Votavová, ředitelka Hospice Sv. Jiří. Výzvu na facebooku doplnila i o videonávod, jak roušku ušít.
O roušky a respirátory mají zájem i další neziskové organizace nebo i městští úředníci pomáhající potřebným. Obracet se s nabídkou pomoci můžete třeba na:
- Hospic Sv. Jiří – 736 432 911, hospic@hospiccheb.cz; mobilní hospic pečuje o umírající u nich doma
- Dobrá rodina – 725 521 881; Prima rodina – 776 898 239, primarodina@primavizus.cz; obě organizace docházejí do pěstounských rodin
- KOTEC – 605 732 813; organizace se stará například o děti ze sociálně slabých rodin nebo o drogově závislé –
- Pečovatelská služba města Chebu – 607 075 206, reditel@szss-cheb.cz
- pracovníci odboru sociálních věcí a zdravotnictví – 721 537 807, votava@cheb.cz
Pomoci můžete třeba i tím, že donesete látky ze stoprocentní bavlny (jde sterilizovat), ideálně plátno, do šicí dílny neziskové společnosti Joker, která se stará o zdravotně postižené lidi.
K podobné akci vyzval třeba i ašský Městský dům dětí a mládeže Sluníčko.
Roušky pomáhají zamezit šíření případné virové nákazy směrem od toho, kdo je nosí. Částečně ale zřejmě ochraňují i toho, kdo je nosí. Upozorňuje na to na základě některých studií například konzultant a spisovatel Petr Ludwig. K nošení roušek dnes vyzval například primátor Frýdku Místku.
Stoprocentní ochranu pak nabízí respirátory. Ty ale nejde prakticky sehnat. Problémy s tím má i stát, protože je nyní poptává prakticky celý svět. Rektor ČVUT Vojtěch Petráček proto zveřejnil návod, jak lze doma účinný respirátor vyrobit.
Pokud by se mezi čtenáři našel někdo šikovný, kdo by respirátory podle tohoto návodu dokázal vyrobit, budou za ně rádi třeba v Hospici Sv. Jiří.
Karlovarský kraj k respirátorům:
Jak Česko momentálně shání ochranné pomůcky ukázal na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch:
Představuji vám náš obchodní tým @ZdravkoOnline. 24 hodin denně sledují trh a nakupují všechny dostupné respirátory a roušky z celého světa. V tuto chvíli máme, pokud vše dobře půjde, objednáno miliony respirátorů a roušek. Teď čekáme na dodávky. To vše v pár lidech během 4 dnů. pic.twitter.com/fVT1M2EMrl
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) March 15, 2020
Zdroj úvodního obrázku: pixabay.com
Komentář