Co s kasárnami na Zlaťáku? Město připraví pozemky pro developery
V prostoru bývalých kasáren na Zlatém vrchu by se mohlo začít stavět za dva až tři roky. Nyní se připravuje projektová dokumentace. Starosta Antonín Jalovec chce, aby město na místě vybudovalo základní infrastrukturu a zasíťované pozemky následně prodalo developerům. Ti by následně rozhodli, zda zde postaví rodinné nebo bytové domy. Starosta odhaduje náklady z městské pokladny na zhruba 150 milionů korun. Rozložit je chce v čase.
“Jde celkově o obrovskou plochu. Nyní řešíme dopravní napojení, což je zásadní problém, bez kterého nemůžeme vůbec začít. Velký problém bude představovat také odvod dešťové vody. Celé to území je ve svahu, odvádí se odtud velké množství dešťové vody,” říká Jalovec.
Povodí Ohře podle něj nedovolí vodu při dešti vypustit najednou do řeky. “Dole pod územím bude třeba vybudovat retenční nádrž, kam se voda stáhne a do Ohře se pak z ní bude uvolňovat postupně,” dodává.
“Budování infrastruktury by mohlo začít za zhruba dva až tři roky. Náklady budou kolem 100, 150 milionů korun, možná i víc. Nepůjde to tedy postavit vše najednou, budeme to dělat několik let v etapách,“ říká starosta. Podle něj je možné, že mezi jednotlivými etapami město část pozemků s již dobudovanou infrastrukturou prodá a z utržených peněz bude moci financovat budování sítí v další etapě.
Tip: Cheb je bez dluhů i přes rekordní investice. Všechny nestihneme, přiznává starosta
Nový domov by na prostoru po bývalých kasárnách mohly najít stovky lidí. Kolik přesně to bude, starosta odhadovat nechce. “Záleží, jak se rozhodne developer. Půjde o to, jestli vsadí na rodinné nebo bytové domy. Řádově ale půjde o stovky parcel a několik bytových domů,” říká Jalovec.
A je mezi developery vůbec zájem? “Mám bohužel roky pocit, že pro většinu z nich končí republika někde u Karlových Varů a Cheb je pro ně daleko. Mám kamaráda, který dělá v developerské firmě. Nedávno mi říkal, že jeho firma kupovala pozemky pro bytový dům ve Žďáru nad Sázavou, což je velikostně srovnatelné město s Chebem, za 4000 korun za metr čtvereční. Říkal jsem mu, ať postaví dům v Chebu, že mu dáme pozemek za 1000 korun za metr čtvereční a budeme rádi, že tu někdo staví,” říká Jalovec.
Firmy to tu zatím podle něj neobjevily, sází ale na to, že jim nakonec nic jiného nezbude. “Trh je dneska například v Praze z velké části nasycený, už tam není kde stavět. A firmy pochopí, že i v menších městech mají šanci na dobrý obchod,” pokračuje starosta.
Tip: Co dál s odpady v Chebu? Lidé musí více třídit, jinak poplatek poroste, říká starosta
Podle Jalovce to může fungovat tak, že se v ústředí firmy manažeři podívají na tabulky a vidí, že v Karlovarském kraji jsou podprůměrné platy. “Už ale nevidí, že tu jsou stovky lidí, kteří dělají v Německu za velmi slušné peníze, které tady pak utrácejí. My to vidíme. Když nabídneme parcely pro výstavbu rodinných domků, jen se po nich zapráší. A lidé, kteří mají na rodinný dům, a že jich tu je dost, by samozřejmě měli i na nákup nového bytu,” říká Jalovec.
Podle něj se zájem developerů může zvednout i v momentě, kdy se podaří najít velkého investora do nového průmyslového parku. “Může tu poté vzniknout velká poptávka po novém bydlení,” říká.
Komentář