Glosa: Žaloby na volby dávají čas na jednání

Dva týdny po krajských volbách a patová situace trvá. Zatímco ANO od začátku přesvědčuje možné koaliční partnery, že čas tlačí, že kraj přichází o peníze, konkurence má odlišný recept.

Druzí v pořadí STAN upozorňují, že k soudu byly podány dvě žaloby na průběh voleb a lhůta ke svolání ustavujícího zastupitelstva se tak posouvá do poloviny listopadu. “Do této doby zcela standardně funguje stará rada kraje a je tak zachována kontinuita,” uvádí STAN ve svém posledním facebookovém reportu.

A jak to zatím vypadá? ANO drží pevný blok s ODS, nově mají dva odštěpené Karlovaráky, kteří kandidovali ve volbách s Volbou pro kraj, ale následně se jim nepozdávalo přilnutí VOK k bloku STAN, Piráti. Tato trojka také dál zůstává spolu. První blok má 19 zastupitelů, druhý 15. Kdo chce vládnout musí mít 23 (nejmenší nadpoloviční většina ve 45členném zastupitelstvu).

Hraje se o hlasy Místních a SNK1. První mají čtyři mandáty, druzí tři. Oběma hnutím se zatím nechce přiklonit ani na jednu ze dvou jasně vyhraněných stran a volají po široké koalici. Spolupráci s ANO ale zásadně od začátku odmítají zástupci STAN.

Mimo vyjednávání zůstávají Okamurovci se čtyřmi křesly, kteří nikomu “nevoní”. Můžou to nakonec klidně být oni, kdo vše rozlouskne.

Poslední vyjednávací dny na Facebooku: