Pendleři se musí připravit na nejhorší. Zavřít hranice chce Prymula, kraj i Cheb

Situace lidí, kteří dojíždějí za prací do Německa, se dál komplikuje. Po dnešních prohlášeních ministra vnitra Jana Hamáčka i šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly se zdá pravděpodobné, že stát brzo hranice uzavře i pro takzvané pendlery. Jasno bude po zítřejším jednání vlády.

„Ukazuje se, že to riziko pendlerů je opravdu vysoké. V jednom z regionů bylo deset procent pendlerů nemocných,“ řekl Prymula v dnešních Otázkách Václava Moravce. „Chápu, že lidé mají hypotéky, živí rodiny. Pro mne už je ale to riziko příliš veliké,“ řekl ve stejném pořadu Hamáček.

Premiér Andrej Babiš už také vzkázal, že vláda na svém pondělním jednání pravidla pro pendlery minimálně zpřísní.

I když zítra ještě hranice určitě otevřené budou, musí se lidé připravit na přísnější kontroly. Policisté jim při odjezdu i příjezdu od soboty nově dávají razítka na speciální papír. Takzvaná knížka přeshraničního pracovníka má dosvědčit, že lidé jezdí za hranice pravidelně, a tedy skutečně za prací. Formulář bude k dispozici u policistů na hranicích.

Lidé vracející se z práce budou také důsledněji kontrolováni. „Poblíž přechodů vzniknou kontrolní místa, kde bude všem pendlerům povinně změřena teplota. Ti, kteří budou mít teplotu a symptomy onemocnění COVID-19, zanese policie nebo hasič do systému Microrescue a provede jim zápis do pracovní knížky. Tito lidé dostanou leták s upozorněním, že mají obratem kontaktovat praktického lékaře, který situaci posoudí a navrhne karanténu,“ oznámil dnes Petr Kubis, hejtman Karlovarského kraje. Žádá také vládu, aby uzavřela přechod na Božím Daru.

Kubis už na konci pracovního týdne žádal vládu o uzavření hranic společně s hejtmankou Jihočeského kraje Ivanou Stránskou a hejtmanem Plzeňského kraje Josefem Bernardem. O víkendu se k nim přidal i Ústecký kraj. Tlak na vládu a krizový štáb, aby došlo k uzavření hranic i pro pendlery, tak jde přímo z regionů, ze kterých lidé dojíždějí za prací do Německa a Rakouska, kde je nakažených více než v Česku.

Po zavření hranic volal už na začátku minulého týdne i krizový štáb v Chebu.

„Vláda mohla dle mého názoru zvolit dvě strategie boje s epidemií. Mírnou, při níž ochrání jen nejrizikovější skupiny a nechá zbytek populace postupně promořit, a razantní, kdy se pokusí epidemii zastavit všemi prostředky. Vybrala razantní možnost, což plně respektuji. Mezi jiná razantní opatření by ale logicky mělo patřit i uzavření hranic pro pendlery. Zvláště v situaci, kdy v bavorském pohraničí hlásí řadu ohnisek nákazy,“ vysvětluje postoj chebské radnice starosta Antonín Jalovec.

„Je mi jen divné, že už v pondělí chebský krizový štáb toto opatření navrhl krajskému krizovému štábu, kterým to ale bylo vzápětí zamítnuto. Nyní to samé, a já jsem tomu rád, žádá hejtman Kubis po vládě,“ dodává Jalovec.

Tip: Zavřít hranice? Radši tlačme na Němce, ať se od nás poučí

Bavorsko podle dnešních dat hlásí 3695 případů nákazy koronavirem a 21 mrtvých. Sasko je na 731 případech a jednom mrtvém. Česko, které má zhruba o dva miliony lidí méně než Bavorsko, má 1120 případů a žádného mrtvého. V Německu se první nakažený objevil už na konci ledna, v Česku teprve na začátku března. Podle Prymuly lze čekat na konci března v Česku až 8500 nakažených.

V Německu rozhodují o opatřeních proti šíření epidemii vlády jednotlivých spolkových zemí. Bavorsko má v Německu nejpřísnější pravidla, když od soboty omezilo volný pohyb lidí stejně jako Česko. Například roušky ale povinné nejsou. Už dříve zavřeli Bavoři školy, kina či restaurace. V Sasku oproti tomu zákaz vycházení nemají, zakázané je jen shromažďování lidí.

Právě méně přísná opatření na ochranu zdraví, než máme u nás, vedou na české straně k volání po uzavření hranic. Panuje obava, že lidé pracující v Německu koronavir do Česka přivezou a třeba i přes své rodinné příslušníky ho budou roznášet.

Jak chrání své zaměstnance německé firmy? Zkušenosti lidí jsou různé, jak ukázala debata na facebookovém profilu Chebského infa. Jde to i do extrémů, kdy nám například psal pracovník z McDonaldu v Mitterteichu, že tam zakazují personálu nosit roušku i ochranné rukavice. Na druhou stranu lidé píší i to, že německé firmy reagují, zavádějí povinné roušky, dodávají je zaměstnancům, dezinfikují pracovní prostory.

Také to u spousty lidí vypadá, že se situace vyřeší postupně přirozeně. Píší, že je firmy posílají na takzvaný kurzarbeit, zatím na 14 dnů. Firmy přerušují provoz, lidé jsou doma a dostávají 60 procent mzdy.

Tip: Cheb šije roušky. Nemocnici nabídla pomoc i vietnamská komunita

Lidé, kteří za hranicemi dál pracují a které firmy zatím na kurzarbeit neposlaly, se bojí, že když jim Česko zakáže chodit do práce, že budou bez peněz. Je ale možné, že pokud se o ně nepostarají němečtí zaměstnavatelé, vymyslí pro ně nějakou pomoc česká vláda.

Vláda už například slíbila pomoc zasaženým živnostníkům, kterým zřejmě na půl roku odpustí sociální i zdravotní pojištění. Vláda také rozšíří dostupnost ošetřovného na celou dobu nouzového stavu a chystá ošetřovné i pro OSVČ nebo zaplatí firmám, které přeruší činnost, 80 procent mzdových nákladů. Je tedy možné, že když pendlerům znemožní výdělek, že i pro ně vyhlásí nějakou speciální pomoc. Minimálně by potom pendleři měli začít volat.

Lidé také někdy poukazují na to, že v Karlovarském kraji je jen několik nakažených a že problém je hlavně v Praze a zřejmě v nadsázce dodávají, ať se tedy místo hranic uzavře spíše hlavní město. Praha má nyní 150 nakažených, Karlovarský kraj 40. Když to přepočteme na sto tisíc obyvatel, je to zhruba 13,5 případů u nás v kraji a Praha je na 11,5. Karlovarský kraj je tak po přepočtu zasaženější než hlavní město. Bavorsko je na 28 případech na sto tisíc lidí a Sasko na 18.

Zdroj úvodního obrázku: pixabay.com


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.