Potvrzeno, poplatek za odpad se platit nebude. Podnikatelům město odpustí nájmy

Město pomůže lidem a podnikatelům balíčkem v celkové výši 25 milionů korun. Největší část peněz půjde na odpuštění poplatku za odpady, o kterém Chebské info napsalo již včera.

Na dnešním jednání městské rady se na tom dohodli zástupci koalice VPM, Piráti, Koalice pro Cheb a Hnutí 2018.

„Pro občany je zásadním rozhodnutím odpuštění poplatku za odpad ve výši 700 Kč na osobu. Rozhodnutí se týká i stejného poplatku odváděného za rekreační objekty a prázdné byty. Pokud někdo už poplatek za letošní rok uhradil, může požádat o jeho vrácení nebo mu bude započítán na rok 2021,“ uvedl starosta Antonín Jalovec.

Dodal, že kvůli prominutí poplatku za odpad „skřípe zuby“. „Měl jsem i jiné návrhy, jak dostat podporu k občanům, ale uznávám, že byly těžko realizovatelné a administrativně velmi náročné. Jestliže se někomu nelíbí, že jde o plošné opatření, pak dodávám, že podle legislativy nelze poplatek odpustit jen někomu (třeba sociálně slabým) a nelze z něj ani vyloučit rekreační objekty apod.,“ vysvětlil Jalovec.


Podporujeme chebské podnikatele


U poplatku ze psů umožní město posun jeho splatnosti z konce května až na konec října.

Obě změny poplatků musí ještě schválit zastupitelstvo na svém online jednání během příštího čtvrtka. Půjde ale už jen o formalitu, návrh podporuje i nejsilnější opoziční hnutí ANO.

Tip: Tři měsíce a konec. Chebští podnikatelé bojují o existenci

Rada dále rozhodla, že v roce 2020 ani 2021 nebude zvyšovat nájemné v městských bytech ani v nebytových prostorech pronajatých podnikatelům.

Podnikatelé s provozovnami v městských prostorách dostanou slevu na nájmu ve výši 25, respektive 30 procent z ročního nájemného za rok 2020. V praxi tak jde o prominutí minimálně tří měsíčních nájmů. Vyšší sleva je pro ty, kteří jsou pod smlouvu s městem méně jak tři roky.

Podnikatelé také mohou využít odklad plateb sníženého nájmu i účtovaných služeb o tři měsíce bez sankcí a úroků. Za období duben až červen tak nemusí platit.

„Těm, kteří podnikají v městských objektech, poskytne město slevu ve výši nájmu za tři měsíce a odklad jeho splatnosti o čtvrt roku. Začínajícím podnikatelům, kteří jsou většinou zatíženi úvěry, město poskytne slevu, která odpovídá skoro čtyřem měsícům nájmu,“ vysvětluje Jalovec.

Město vyjde vstříc i těm, kteří mají požádáno o zřízení předzahrádek. „Mohou požádat o snížení či prominutí poplatku,“ říká starosta.

„Všem podnikatelům zapojeným do městského systému třídění odpadu pak vrátíme poplatek za letošní rok a všem, kteří se do systému nově zapojí, ho nebudeme za letošek účtovat,“ dodává.

Propad příjmů v rozpočtu je město podle Jalovce schopné pokrýt z rezerv či odsunutím realizace některých projektů z letoška na příští rok.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.