Poplatky za odpad se letos zřejmě platit nebudou. Zastupitelé to projednají online

Radnice zřejmě letos občanům Chebu odpustí poplatky za odpad.

Počítá s tím návrh, který připravil místostarosta Miroslav Plevný a který zítra projedná městská rada a příští čtvrtek (16. dubna) zastupitelstvo. To se poprvé v historii sejde online, jak oznámila radnice na svém webu.

V materiálu, který zrušení poplatku ve výši 700 korun na osobu navrhuje, je uvedeno, že poplatek už zaplatilo 4350 lidí. Úřad jim peníze vrátí, pokud si o to zažádají, nebo peníze bude evidovat jako přeplatek za rok 2020 a použije je pro platbu poplatku za rok 2021.

Splatnost poplatku je jinak do konce května. Městská pokladna ročně na tomto poplatku vybere zhruba 21 milionů korun. To zhruba odpovídá větší rekonstrukci nějaké ulice. Podobné peníze stála například oprava Písečné v loňském roce.

Konkrétní forma podpory se ještě může změnit. Po vydání tohoto textu starosta Antonín Jalovec na Facebooku uvedl, že se může stát, že návrh po projednáváních v radě a na zastupitelstvu dozná změn. „Já sám mám s touto formou podpory trochu problém a přivítal bych jiné řešení,” napsal Jalovec v diskuzi pod odkazem na článek.

Druhý materiál, který jde na mimořádné zastupitelstvo v příštím týdnu, pak počítá s odkladem platby poplatku za psy z konce května do konce října. Poplatek za psy se tak vedení radnice odpouštět nechystá, ale umožní ho zaplatit později.

Vedení města oba kroky navrhuje jako podporu pro občany města v době koronavirové krize. Od jejího začátku po odpuštění poplatku za odpady volali zástupci hnutí ANO nebo nový zastupitel za Hnutí 2018 Pavel Pagáč. Ten mimochodem bude na úvod mimořádného zastupitelstva teprve uveden do funkce zastupitelem. Nahrazuje svou stranickou šéfku Gabrielu Lickovou, která v únoru rezignovala na post zastupitelky i radní.

Starosta Antonín Jalovec (VPM) byl k různým úlevám zprvu ostražitý, chtěl počkat na dobu, kdy budou jasné dopady současné krize. Nyní už kromě odpuštění poplatku za odpady mluví i o podpoře pro podnikatele. Rada města o konkrétních návrzích bude jednat zítra, Jalovec už avizoval, že město bude odpouštět nájmy podnikatelům, kteří jsou v prostorech od města.

Text byl 9. dubna v 09:04 aktualizován o reakci starosty Antonína Jalovce.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.