U hřbitova má vyrůst průmyslová zóna pro menší firmy. Rozděluje koalici

Mezi hřbitovem a zahrádkářskou kolonií nad Vrázovou ulicí zřejmě vyroste nová průmyslová a obchodní zóna. Vybudovat ji tam chce společnost Euro Zona Cheb, která žádá město o prodej pozemku nedaleko od hřbitova.

Celkem jde o 12 605 metrů čtverečních (a pozemek s parcelním číslem 3003/11), které chce společnost koupit za cenu znalcem odhadnutou na 550 korun za metr. Dohromady tak město pozemky může prodat i s DPH za 8,4 milionu korun. O prodeji budou rozhodovat zastupitelé na svém posledním letošním jednání, které proběhne tento čtvrtek.

 


Jde o věc, která rozděluje současnou koalici. Šéfka Hnutí 2018 a městská radní Gabriela Licková už na říjnovém zastupitelstvu vystoupila proti tomu, aby město pozemek prodávalo. Proti jsou i předsedové zbylých dvou menších koaličních stran Ondřej Špendlíček za Piráty a Karel Tyrpekl za Koalici pro Cheb.

„Cítím tento pozemek jako symbol problému průmyslové výroby. Před volbami jsme lidem slibovali, že tu nebudou vznikat montovny, ale budeme podporovat drobnou výrobu. Toto je k tomu neúměrné. Je to blízko u hřbitova a myslím si, že tam bychom průmyslovou výrobu podporovat neměli,“ řekla Licková.

Prodej podporují zástupci VPM, kteří ho odsouhlasili už na jednání městské rady. „Bude to sloužit pro malé a střední podnikatele, budou tam menší provozovny a dílny. V Chebu takové pozemky zatím nenabízíme, v průmyslovém parku je něco jiného. Myslím si, že je to žádoucí záměr, i když není městský. Soukromník to ale udělá levněji,“ řekl zastupitelům místostarosta Miroslav Plevný.

Městský pozemek, o který má Euro Zona zájem, se nachází mezi dalšími pozemky, které už společnost vlastní. „Jde o jeden pruh pozemku. Je to dobré pro případnou blokaci záměrů investorů, ale sami tam neuděláme nic konstruktivního kromě toho, že tam ponecháme současný stav,“ řekl starosta Antonín Jalovec. Územní plán na těchto pozemcích s průmyslovou výrobou počítá.

„I já jsem s tímto pozemkem původně měl problém. Jde ale o úplně jiný typ ploch než v průmyslových parcích. Typicky by tam mohla být truhlárna, obchody, autodílny, kovodílny, které by sloužily primárně místním podnikatelům. Jde o plochy o velikosti 5000 až 7000 metrů čtverečních, to opravdu není pro velké podniky,“ pokračoval Jalovec.

Dodal také, že se při konzultacích s šéfem Koalice pro Cheb Karlem Tyrpeklem domluvili, že v budoucnu radnice vyjme jiné městské pozemky určené pro zástavbu z územního plánu, aby nemizela další orná půda.

Plánek průmyslové zóny, které má vyrůst u hřbitova. Zdroj: materiály pro zastupitele

Prodej pozemků na říjnovém zastupitelstvu podpořil třeba i komunistický zastupitel Jan Hojda. „Vždy to tam bylo uvažováno na průmyslové využití. Neměl by to být problém,“ řekl.

Investor po komunikaci s radnicí také slíbil, že pokud mu město pozemek prodá, vybuduje mezi novou obchodní zónou a hřbitovem i zahrádkami pásy zeleně, aby zónu oddělil.

„Mám obavy, abychom nepustili záměr, který je načančaný a tváří se, že je pro drobné živnostníky a nakonec z toho bude montovna. Doporučuji, aby si to město pohlídalo až do kolaudace,“ řekla dále Licková. „Určitě si smluvně ošetříme, aby tam nic velkého nevzniklo. Už současná studie je ale závazná,“ reagoval Jalovec.

Tip: Co město příští rok opraví? Návrh rozpočtu ukazuje i to, že se počítá s přístavbou knihovny

Do debaty se zapojil i šéf chebských Pirátů Ondřej Špendlíček, který pracuje pro diecézní charitu, která v Chebu poskytuje sociální služby. „Evidujeme nárůst lidí bez přístřeší. Podniky z průmyslové zóny stále shání pracovní sílu a ubytovny nahrazují sociálně slabé dalšími lidmi z průmyslové zóny. Upřímně bych si přál, aby skutečně došlo k tomu, že novou zónu u hřbitova obsadí místní podnikatelé, mám ale obavy. Jak reálné jsou, to ukáže až budoucnost,“ řekl Špendlíček.

„Ten problém vnímáme. Malé provozy, o které půjde, ale nepracují s agenturními dělníky,“ reagoval na něj Plevný.

Souhlasil, že lidé, kteří do Chebu jen přicházejí za prací a nejsou tu zakořeněni, mohou způsobovat problémy. „V novém průmyslovém parku proto zohledníme kvalitu před kvantitou. Budeme trvat na tom, aby velké procento míst bylo pro kvalifikované pracovníky s vysokoškolským nebo alespoň středoškolským vzděláním. Když to budou lidé odjinud z Česka, udělejme z nich Chebáky. Nebo ať se vrátí Chebáci, kteří se zatím nevrací,“ dodal místostarosta.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.