Už jsme unavení. Zpráva z chebských domovů pro seniory
Domovy pro seniory jsou v čase epidemie těžce zkoušené. Na rozdíl od jiných těchto zařízení v Česku, kde koronavir měl i ty nejhorší následky, v obou chebských domovech zatím novou nemoc naštěstí neměly. I tak je pro ně ale situace náročná.
„Omezení provozu není dlouhodobě možné. Personál už je unavený, psychický stav klientů se zhoršuje,“ říká Simona Hechtová, ředitelku domovu pro seniory na Spáleništi.
Její zařízení muselo posílit počet personálu, protože péči je nyní třeba poskytovat v širším rozsahu, než je jen ta nezbytná. Například lidé, kteří opouštějící pravidelně zařízení, když jezdí třeba na dialýzu, jsou izolováni a v péči o ně jsou přijatá zvláštní opatření.
„Na dialýzu jsou vybaveni respirátorem, po příjezdu je provedena desinfekce, jsou ihned převlečeni a prádlo se pere odděleně. Tito lidé také mají zcela omezený pohyb mimo pokoj. Ošetřující personál s nimi pracuje v respirátorech, s ochrannými štíty, v rukavicích,“ ukazuje Hechtová na konkrétním příkladu, jak dnes domovy pro seniory musí fungovat.
Podporujeme chebské podnikatele
„V zařízení jsou zakázány návštěvy, klienti nemohou opouštět areál zařízení, klienti se nestravují v jídelně, ale strava je jim dovážena na pokoj, velmi výrazně jsme zvýšili hygienická opatření, zejména probíhá desinfekce prostor a personálu. Personálu při nástupu do zaměstnání je měřena teplota, ta se měří také klientům. Veškerý personál celodenně nosí roušky, klientům byly odloženy zbytné prohlídky u lékařů,“ popisuje některá ze zavedených opatření Alena Samuelová, ředitelka domovu pro seniory na Skalce.
Dodává také, že když mají klienty, kteří byli v nemocnici, jsou u nich na pokoji 14 dní preventivně zavedena bariérová opatření. Tito klienti jsou také v nemocnici při jejím opuštění testování na koronavir.
V dubnu vláda domovům pro seniory nakázala povinné testování personálu. Podle obou ředitelek to funguje. „10. dubna jsme od Karlovarského kraje obdrželi testovací sady a neprodleně jsme testovali. Není to složité, testy provádějí zdravotničtí pracovníci našeho zařízení,“ říká Samuelová.
„Za 14 dní od prvního testu bude probíhat další kolo testování. Vše probíhá bez problémů,“ dodává Hechtová. Obě zařízení jsou zatím bez pozitivního případu nákazy.
V minulém týdnu na Spáleništi byla krajská delegace včetně primářky urgentního příjmu z karlovarské nemocnice Dagmar Märzové, která má na starosti odběrová místa v kraji a sama odběry provádí. Ona a její lidi provedli výtěry deseti lidem z domova pro seniory.
„Jednalo se o klienty polymorbidní, s náznakem virové infekce a rizikové klienty, kteří musejí jezdit mimo zařízení na léčbu nebo ošetření. Všechny výsledky byly negativní,“ říká Hechtová.
Roušek mají v obou zařízení dostatek, pomohla i veřejnost. „Do pomoci našemu zařízení se veřejnost zapojuje neustále, textilní roušky jsme si šili ze začátku svépomocí, zapojili se i naši klienti. Následně nás začali oslovovat dobrovolníci, rodinní příslušníci klientů a některé firmy a dodali nám spoustu textilních i jednorázových roušek a štítů,“ říká Samuelová.
Podporujeme chebské podnikatele
Obě zařízení jsou zřízená Karlovarským krajem, který se stará o dodávku ochranných pomůcek. „V současné době, kdy naše zařízení není dotčeno nákazou Covid-19 a uskutečňujeme pouze preventivní opatření, máme ochranných pomůcek dostatek,“ říká Samuleová.
„Dochází nám desinfekce na vytírání podlah. Používáme i Savo, což ale mnoha klientům i některému personálu vadí, vyskytují se alergické reakce. Potřebujeme stálou dodávku respirátorů bez výdechového ventilu, tedy těch co chrání průniku virů, ale brání i výdechu virů ošetřující osoby,“ říká Hechtová a dodává, že věc řeší s krajem.
Senioři z obou domovů jsou odkázáni v komunikaci se svými blízkými na techniku. „Jedná se o velmi psychicky náročné období pro klienty, proto se snažíme rodiny kontaktovat telefonicky a zprostředkovávat jim hovory s blízkými,“ říká Samuelová.
Zdroj úvodní fotky: facebook Karlovarského kraje, jde o momentku z návštěvy krajské delegace v zařízení na Spáleništi
Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.
Komentář