Pendleři už nemusí vycestovat na 14 dnů. Projděte si otázky a odpovědi

Vláda ve čtvrtek schválila nová pravidla pro překračování státních hranic. Pro pendlery zrušila povinnost vycestovat na minimálně 14 dnů. Karanténa ale zůstává, když nebudete mít negativní test. Projděte si průvodce nových pravidel pro lidi pracující za hranicemi.

Můžu každý den jet za prací a zase zpět domů?

Ano, od pondělí 27. dubna to nově půjde, ale budete muset mít negativní test na koronavirus. Ve čtvrtek se na nových pravidlech shodla vláda, v tiskové zprávě je shrnulo ministerstvo vnitra.

Co když test mít nebudu?

Můžete nově vyjet za prací na jak dlouho chcete, třeba i na den, ale poté musíte vždy do čtrnáctidenní karantény. Platí totiž, že vláda zrušila (od pondělí) pro pendlery povinnost vycestovat nejméně na dva týdny.

Jak se nová povinnost kontroluje?

Na hranicích budete muset jednou za 14 dnů předložit negativní výsledky testu. Ten nesmí být starší než čtyři dny. Když to splníte, můžete cestovat za prací každý den. Když ne, udělají u vás policisté zápis do systému a budete muset dodržet karanténu. Po ní můžete opět vycestovat.


Podporujeme chebské podnikatele


Jak se můžu nechat otestovat?

Těžko. Podle zprávy ministerstva vnitra si test máte zajistit sami. Když ale člověk nemá příznaky onemocnění Covid-19 a doporučení nebo žádanku od lékaře, nedostane se k testování jinak než na vlastní žádost a za úhradu jako takzvaný samoplátce. Provedení testu v takovém případě vyjde zhruba na 3000 korun.

Například v Karlovarském a Jihočeském kraji, kde jsou desítky tisíc pendlerů, ale taková možnost vůbec není, jak ukazuje mapa odběrových center na webu ministerstva zdravotnictví. V Plzeňském kraji je to možné jen v Sušici, v Ústeckém kraji jen v Ústí nad Labem.

Je možné prokázat se rychlotestem?

Není, řekl ministr vnitra Jan Hamáček na páteční tiskové konferenci po jednání krizového štábu. Proto podle něj také není možné lidi testovat při návratu ze zahraničí přímo na hranicích.

Lze si test udělat i v průběhu karantény?

Ano, nově by to jít mělo, řekl na tiskové konferenci po pátečním jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Karlovarská krajská nemocnice, pod kterou spadá i nemocnice Cheb, v pátek přes den na Facebooku oznámila, že od pondělí začne od osmi do devíti ráno testovat lidi v karanténě, následně ale svůj příspěvek stáhla.


Platí dál výjimky pro lidi ze zdravotnictví?

Ano. Příhraniční zaměstnanci ve zdravotnictví, integrovaném záchranném systému, sociálních službách a subjektech kritické infrastruktury stále mohou vycestovat bez karantény při návratu. Tito lidé tedy nemusejí předkládat ani negativní test. Totéž platí u pracovníků v mezinárodní dopravě, diplomatů nebo osob cestujících za hranice v mimořádných případech na dobu kratší než 24 hodin.

“Otevírají” se hranice i pro další lidi?

Ano. Ale při návratu musí na hranicích vždy předložit negativní test na koronavirus, který nebude starší jak čtyři dny. Když ho mít nebudou, musí do karantény na 14 dnů.

Dál platí, že lze vycestovat za neodkladnými záležitostmi, jako je třeba návštěva lékaře nebo příbuzných. V takovém případě se lze do Česka vrátit do 24 hodin a to bez negativního testu i následné karantény.

Čtěte také:

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.