Pomoc v krizi: Cheb je štědrý, ukazuje srovnání měst v kraji

Pomoc pro občany města, o které chebští zastupitelé a radní rozhodli v posledních dvou týdnech, je nadstandardní. Ukazuje to srovnání s dalšími většími městy v Karlovarském kraji.

Chebští zastupitelé v minulém týdnu schválili odpuštění poplatku za odpady plošně pro celé město. Žádné další porovnávané město v našem kraji k tomuto kroku zatím nepřistoupilo.

Běžnější je pomoc pro podnikatele, kterým radnice dávají slevy na nájmu v městských prostorách. V Chebu jsou to minimálně tři měsíční nájmy. Například v Karlových Varech zatím magistrát podnikatelům povolil jen odklad plateb. Slevy na nájmech dávají v Sokolově, Mariánských Lázních, Aši a uvažují nad tím ve Františkových Lázních.

Cheb má také jedinečnou nabídku nákupů pro seniory. Těm od 75 let výše nabízí dovoz balíčku základních potravin a hygienických potřeb v hodnotě zhruba 130 korun. Radnice tento potravinový balíček seniorům vozí dvakrát týdně a je pro ně zcela zdarma. Pro lidi od 65 let pak funguje dobrovolnická služba, kdy si lidé nákupy platí, ale samotné využití služby je bezplatné.

V ostatních městech v kraji radnice nabízejí dovoz nákupu lidem nejčastěji od 65 nebo 70 let, ale tito lidé si nákupy sami musí platit. Žádný bezplatný potravinový balíček jinde radnice nenabízejí. Naopak je ale zase jejich služba dostupná často třeba i matkám samoživitelkám.


Podporujeme chebské podnikatele


Na dalších řádcích ukazujeme pomoc od varského magistrátu a radnic dalších měst v našem kraji. Informace jsme čerpali převážně z webů jednotlivých radnic. Města jsou seřazena podle velikosti – počtu obyvatel.

Karlovy Vary

Krajské město zatím umožňuje jen odklady plateb. Občané mohou o tři měsíce později zaplatit poplatky za psy, podnikatelé nájem za březen, duben a květen, přičemž odklad je u nich možný do konce roku. Podnikatelé si o to musí zažádat do začátku června.

Radnice také upustila od zvýšení nájemného u pozemků a nebytových prostor pro podnikatele. Původně měly nájmy růst o loňskou inflaci ve výši 2,8 procenta.

Podnikatelé dále mohou o tři měsíce odložit platbu některých poplatků – za restaurační předzahrádky a poplatku z pobytu. Plátci poplatku za povolení k vjezdu do lázeňského území mohou využít prodloužení platnosti již vydaného povolení, případně mohou žádat vrácení přeplatku, pokud by povolení trvale nevyužívali.

Lidem v karanténě nebo izolaci, seniorům od 70 let výše a invalidům zajišťuje radnice běžný nákup základních potravin, drogerie a vyzvednutí léků. Lidé si nákupy platí, dovoz je zdarma. Lidem od 70 let výše a invalidům město ve spolupráci s nadačním fondem Pes v nouzi nabízí také venčení psů.

Sokolov

Podnikatelům v městských prostorách město v březnu snížilo nájem o čtvrtinu u těch, kterým vláda nenařídila zavřít a o polovinu těm, kteří zavřít museli. Od dubna do konce nouzového stavu pak slevy na měsíčním nájemném dělají polovinu a celé nájemné.

Sokolov do konce roku pozastavil zvyšování nájmů v městských bytech.

Pro seniory ve věku 70 let a více zajišťuje radnice běžný nákup základních potravin, drogerie, vyzvednutí léků a dovoz obědů za 100 korun. Tato služba je poskytována přednostně osaměle žijícím seniorům. Lidé si nákupy platí, dovoz je zdarma.

Ostrov

Radnice prodloužila splatnost poplatku za psy do konce června a nabízí seniorům a invalidům dovoz nákupů.

Chodov

Radnice nabízí pomoc se základními potřebami (potraviny, hygiena) lidem v karanténě a izolaci.


Podporujeme chebské podnikatele


Mariánské Lázně

Podnikatelé dostali od radnice od začátku dubna na příštích pět měsíců 90% slevu v městských nebytových prostorách. Sleva se netýká těch, kterých se aktuální vládní opatření nedotýkají a nadále pokračují ve své činnosti (jako příklady takových služeb radnice uvedla následující seznam – bankovnictví, pojišťovnictví, lékárny, kancelář poslanecké sněmovny, umístění trafostanic, sklady, garáže).

Seniorům od 65 let výše, matkám samoživitelkám a osobám se sníženou imunitou radnice nabízí nákup základních potravin, drogerie, vyzvednutí léků a dovoz obědů za 89 korun. Lidé si nákupy platí, dovoz je zdarma.

Radnice snížila nájemné z nebytových prostor v majetku města o 90 % u provozoven, které musely kvůli nouzovému stavu pozastavit podnikatelskou činnost a o 50 % u provozoven sice neuzavřených, ale postižených nouzovým stavem jinak. Na webu radnice není uvedeno, na jak dlouho je sleva poskytována.

Seniorům od 65 let výše, radnice nabízí nákup základních potravin a hygienických potřeb. Lidé si nákupy platí, dovoz je zdarma.

Františkovy Lázně

Radnice nabízí lidem v problémech odklad splátek nájemného v městských bytech a bezúročnou půjčku na nutné životní výdaje.

Podnikatelům město podle starosty Jana Kuchaře umožňuje odklad plateb za nájem a možné je i o jeho odpuštění, řekl Kuchař serveru idnes.cz.

Seniorům od 65 let výše, matkám samoživitelkám a osobám se sníženou imunitou radnice nabízí nákup základních potravin, drogerie, vyzvednutí léků a dovoz obědů za 89 korun. Lidé si nákupy platí, dovoz je zdarma.

Kynšperk nad Ohří

Seniorům od 65 let výše, lidem v karanténě a se sníženou imunitou radnice nabízí nákup základních potravin, drogerie a vyzvednutí léků. Lidé si nákupy platí, dovoz je zdarma.


Podporujeme chebské podnikatele


Kompletní výčet opatřeních v Chebu:

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.