V Chebu bude odhalena lavička odvážného muže

Cheb se dnes přidá k městům jako Washington, Milán, Lisabon, Praha, Zlín nebo Karlovy Vary. Stane se 37. městem, kde bude odhalena Lavička Václava Havla.

Záměrem projektu je vytvoření míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu. Kromě jiného jde o připomínku Havlových činů v době totality. O dialog se snažil i s komunisty, pro které byl nejvýraznějším představitelem zakázané opozice. Za to byl několikrát ve vězení.

Lavička za zhruba tři sta tisíc korun je dílem architekta a designéra Bořka Šípka, který byl přítelem Václava Havla. Tvoří jej dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom.

V Chebu lavička bude u Špalíčku vedle sídla Komunitního osvětového společenství, které v čele s Lucií Polákovou pořádalo veřejnou sbírku na financování tohoto pamětního díla.

Sbírka běží od března loňského roku, původně Poláková chtěla lavičku vybudovat u divadla a odhalit ji symbolicky k 30. výročí sametové revoluce. U divadla to ale nakonec nebylo možné a ani peníze se tak rychlo nepodařilo vybrat.

Na začátku července ale už z transparentního účtu odešlo více jak 180 tisíc korun jako záloha na výrobu lavičky. Zbytek peněz darují firma Accolade (z větší části) a členové chebského Rotary klubu. K jejímu odhalení dojde dnes od 17 hodin. Zúčastní se ho i někdejší Havlův mluvčí a poradce Michael Žantovský, který je dnes ředitelem Knihovny Václava Havla.

Kromě příznivců lavičky se na odhalení chystají i odpůrci prvního porevolučního prezidenta, kteří se na akci také vzájemně svolávají přes facebook.

Zdroj úvodní fotky: facebookový profil chebské sbírky na Lavičku VH


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.