Základní umělecká škola se do “dominikánu” stěhovat nebude

Základní umělecká škola se nebude stěhovat z Židovské ulice do dominikánského kláštera v Kamenné ulici. Podle starosty dává smysl zrekonstruovat současnou budovu a nechat dominikán, který generuje zhruba půlmilionovou ztrátu za rok, zatím bez zásahů.

K projektu, o kterém se začalo mluvit zhruba před pěti lety, se vrátili zastupitelé při debatě o rozpočtu na rok 2019. Přestavba dominikánského kláštera pro účely umělecké školy by podle odhadů z roku 2014 měla vyjít na 60 až 100 milionů korun. Plán na rekonstrukci současné podoby byl už tehdy výrazně levnější – 8,5 milionů korun. O přesunu do větších prostor se začalo mluvit kvůli stísněným prostorům, kvůli kterým škola musela odmítat nové zájemce. Současné vedení radnice přesun odmítá právě i kvůli vyšší nákladnosti, chce jít cestou rekonstrukce a přístavby ke stávající budově.

Zastupitelé odhlasovali rozpočet na rok 2019 s investicemi za více jak 300 milionů korun na svém posledním zasedání v roce 2018 těsně před Vánoci. Hlasování předcházela téměř hodinová debata, která ukázala názorové rozpory vedení radnice s opozicí i mnohé z toho, kam bude Cheb během vlády současné koalice s nejsilnější VPM v čele směřovat.

Chebské info vám v tomto týdnu přináší seriál tří textů, které vycházejí z přepisů této debaty. Během ní se střetli především “staří známí” – zástupci VPM a ANO. Bývalí koaliční partneři, které na konci roku 2017 definitivně rozdělilo právě hlasování spojené s rozpočtem.

V prvním díle miniseriálu šlo o investice do nových cyklostezek a oprav ulic, následně jsem se zaměřili na mosty, které se v Chebu v příštích letech (ne)budou stavět. Dnes se podíváme na to, zda je podle zastupitelů dobrý nápad chtít přesunout základní uměleckou školu do dominikánského kláštera.

Už mohlo být hotovo

Jan Vrba (ANO): Z rozpočtu na rok 2019 vypadla příprava na přesun základní umělecké školy do dominikánského kláštera, tedy do bývalého Kassu. Což je záležitost, o které se mluví mnoho let. Zástupci školy by to uvítali, alespoň podle posledních jednání, u kterých jsem byl. Myslím si, že najít smysluplné ekonomické využití pro kulturní památku, by bylo skvělé. Máme jich plno a smysluplné využití pro ně nemáme. Starat se tak o ně budeme muset sami. U dominikánu to smysl dává, proběhla už navíc architektonická soutěž, která nebyla zdarma. Ta věc se zastavila z pro nás neznámého důvodu.

Miroslav Plevný (VPM): Podle nás to není dobrý záměr. Dominikán je z větší části využitý a možná se to bude dále rozšiřovat. A pokud vím, tak není jednoznačné stanovisko ani těch, kterých se to přímo týká. Koneckonců předchozí vedení radnice za čtyři roky také neudělalo nic jiného než architektonickou soutěž.

Antonín Jalovec (VPM): Základní umělecká škola už mohla být v dominikánu dávno, jestli jste o to tak stáli. Vy jste ale zůstali v úrovni architektonické soutěže, která předala nějaké velmi obecné návrhy, které ani zdaleka nedospěly k návrhům realizace. Takže pokud nám tady vyčítáte, že my jsme během čtyř dnů, kdy jsme mohli rozpočet předělávat, něco vyhodili nebo nezapracovali, tak se ptejte, co vy jste dělali předchozí čtyři roky. Mě by to zajímalo.

Dominikánský klášter v Kamenné ulici

Jan Vrba (ANO): Pokud, pane Jalovče, chcete naznačovat, že my jsme ti hloupí, kteří nic nedělali, tak já chci říci, že zrovna u toho dominikána jste s panem Plevným ten, kdo neposlouchá, co jsem tady řekl. Řekl jsem, že se zástupci školy – ředitel se svou zástupkyní – na výboru pro strategický rozvoj vyjádřili tak, že by si velmi přáli, aby se škola do dominikána přestěhovala. A jestli tam plánujete nějakou přístavbu na dvoře, který je sám o sobě neštěstím, tak si myslím, že to rozumné není.

A pokud bychom si celou tu záležitost dali do komplexu, tak bychom zjistili, že když se umělecká škola přestěhuje do dominikána, tak se uvolní stávající prostory školy, i takzvaná myšárna. Předpokládám, že jste byli v prostorách, které má 4. základní škola v Hradební ulici. Jistě tedy víte, že se v jejich tělocvičně nedá hrát ani pořádně volejbal. Zrovna myšárnou by se to dalo doplnit.

To už jsou věci další, samozřejmě to stojí peníze. Ale neříkejte, že to ta škola nechce. Byl jsem na jednání, kde to ředitel se zástupkyní jasně řekli. Kdybyste na výbor, kterého jste byl členem, chodil, slyšel byste to taky. Chápu, že vás dominikán irituje, protože s tím kdysi přišel Tomáš Linda a vy když to jméno slyšíte, tak jste z toho úplně vedle. Myslím, že bychom na to měli zapomenout a znovu se nad tím zamyslet.

(Chebské info se na zájem o stěhování školy zeptalo po e-mailu ředitele Jiřího Smitka. Odpověď zatím nedorazila.)

Pavel Hojda (KSČM): Je potřeba říci, že VPM byla také v koalici a když pan Jalovec nastoupil jako starosta, tak se některé akce přerušili. U přesunu umělecké školy do dominikánu byla v roce 2014 soutěž a pak se zadávala soutěž na vyhodnocení stavebně technického průzkumu. Proč jste v tom v roce 2017 nepokračovali? Mohlo se to dokončit.

Vítězný návrh architektonické soutěže na proměnu dominikána na ZUŠ od brněnského Atelieru Brandštetr.

(Celou debatu najdete na videozáznamu z jednání zastupitelů na městském webu. Přepis debaty řadí jednotlivé příspěvky zastupitelů za sebou podle témat tak, aby na sebe navazovaly a byly čtenářsky zajímavé. Diskuze ve skutečnosti probíhala více „košatěji“ a pořadí příspěvků se ve skutečnosti může lišit. Vždy jsme ale dbali na to, aby zůstal zachován obsah a smysl jednotlivých sdělení.)

Starosta je proti přesunu

Podle starosty Antonína Jalovce dává větší smysl rekonstrukce současné budovy umělecké školy v Židovské ulici. K ní už v minulosti byla provedena projektová dokumentace. “Stačilo by to oprášit a přizpůsobit aktuálním potřebám. Myslím, že by se to dalo pořídit mnohonásobně rychleji a levněji než rekonstrukce kláštera dominikánů, kde by navíc město muselo převzít provozní náklady, které by podle mě byly enormní. Musel by se tam řešit třeba i bezbariérový přístup,” řekl Jalovec novinářům na konci listopadu. Už, když se projekt v roce 2014 rozjížděl, mluvilo se o tom, že velkým problémem objektu v Kamenné ulici je jeho vysoká energetická náročnost.

Budova dominikánského kláštera je podle starosty nyní dobře využita, když je z velké části obsazena nájemci. Provozní ztráta je kolem půl milionu korun ročně, což podle Jalovce není nic, co by městskou pokladnu extrémně zatěžovalo.

“Jsou příklady i z jiných měst, kde byly areály, které ležely deset, patnáct let ladem a následně přišel investor, který situaci vyřešil. Například v Telči mají rozsáhlý statek poblíž náměstí. Najednou se tam objevil místní rodák, zainvestoval desítky milionů a vybudoval nádherné zábavní centrum, které je dnes k dispozici celé Telči. Nemusíme tedy situaci dominikánu řešit hned, památka nepadá na hlavu a je slušně využitá. Klidně pět, deset let počká, než se rozhodne, co s ním dál,” dodal starosta.

Pro širší pohled nabízíme i několik odkazů na starší texty v médiích, které se přesunu ZUŠ věnovaly: