Barvu střechy diktovat nebudeme. Město dá developerům v kasárnách volnější ruce
Developeři dostanou volnější ruku při výstavbě na dvou hlavních lokalitách, které v Chebu momentálně jsou pro výstavbu bydlení. Jde o prostor po kasárnách na Zlatém vrchu a parcely pro výstavbu rodinných domů v Hájích.
Vedení města se rozhodlo v obou případech zjednodušit projektovou dokumentaci a v případě bývalých kasáren navíc stopnout práce na regulačním plánu. Ten radnice začala připravovat zhruba před rokem na pokyn předchozího vedení města. Opoziční ANO, které tehdy mělo starostu Zdeňka Hrkala, je proti stopce pro regulační plán.
“V obou případech jsme zjistili, že projekt byl předchozím vedením města zadán tak, že z hlediska města by znamenal gigantické náklady a žádné výnosy. Například u Hájů by to na 55 parcel dělalo náklady 130 milionů korun. Kdybychom chtěli být alespoň na nule, tak by bylo třeba jednu parcelu prodat za 2,5 milionu korun, což je na Cheb naprosto nereálné,” říká starosta Antonín Jalovec (VPM).
Tip: Ze 130 na 100. Takový bude výsledek stěhování seniorů z Dragounské na Skalku
Vedení města proto v Hájích zadalo úplné přepracování projektové dokumentace, protože tam bylo podle starosty naplánováno obrovské množství veřejného prostoru, zeleně, komunikací. “A to vše projekt velmi prodražovalo,” říká Jalovec. Podobné to je i u kasáren na Zlatém Vrchu.
“V obou případech chceme jít cestou minimalizace. Město by mělo připravit jen to naprosto nejnutnější, základní infrastrukturu. Třeba uspořádání ulic ať si řeší developer sám. Vždy platí, že soukromá firma staví rychleji a levněji než město,” říká starosta.
Regulační plánu u kasáren tedy nevznikne, protože by šlo o další nástroj regulace, který by mohl odradit příchod developerů do Chebu. “Už územní plán výstavbu výrazně omezuje třeba výškou zástavby, bytové domy mohou být maximálně čtyřpodlažní,” pokračuje Jalovec. Regulační plán byl teprve ve stadiu vzniku. Měl řešit například šíři komunikací, barvu a orientaci střech, barvu fasády nebo rozmístění veřejné zeleně.
Podle opozičního hnutí ANO je stopka pro regulační plán špatně. “Zrušením regulačního plánu se město zbavuje jakékoli možnosti regulace a nechá pouze na developerovi, jak s tímto územím naloží. Snahou developerů je zákonitě dosáhnout z realizovaného projektu maximální zisk bez ohledu na celkový vzhled jím realizované lokality,” uvedla strana na svém facebookovém profilu.
Odstrašujícím příkladem, kde se budovalo bez regulace, je podle zástupců ANO Zlatá louka, kde je postavena zhruba stovka rodinných domů. “Vedle plotu ze dřeva a betonové podezdívky je postaven plot železný, nebo z plastů, v některém případě i s bílými lvy na sloupu, vedle přízemních domů s rovnou střechou stojí dům o dvou patrech se šikmou střechou, komunikace jsou úzké tak, že v případě zaparkovaných aut nemůže projet zimní údržba, dvě auta se nevyhnou, aniž by jedno zastavilo, nepočítalo se s místem pro zeleň a tak by se daly najít ještě další vady,” uvádí ANO.
Na Zlaté louce to ale podle starosty vzniklo tak, že šlo o individuální výstavbu lidí a každý má jiné preference. “U Hájů i kasáren by developer řešil vždy kompletně větší území, takže by se staral o to, aby vše bylo sladěné a dobře vypadalo. Pro developera je nejvýhodnější prodat rovnou dům nebo byt, na prodeji parcel není tak velký zisk,” říká Jalovec. Podle něj by také příprava regulačního plánu byla na dlouho a celý projekt by zdržovala a zkomplikovala.
V Hájích má město s přípravou pozemků začít nejdříve poté, co bude dokončena rekonstrukce Zemědělské ulice. Ta začne letos na jaře a protáhne se minimálně do příštího roku. Jalovec se nebrání ani tomu, aby v Hájích celý projekt už od začátku dělal developer. Práce na pozemcích po kasárnách město zahájí nejprve za dva roky. Čtěte podrobnosti: Co s kasárnami na Zlaťáku? Město připraví pozemky pro developery
Komentář