Bude to vlastně novostavba, říká muž, který mění Wolkerovu ulici

Proč se firma z Příbrami rozhodla koupit a zrenovovat zrovna byty v chebské Wolkerově ulici? Jaká překvapení na ni čekala při rekonstrukci? Jak hodnotí přístup chebské radnice? A kolik to všechno stojí? V rozhovoru odpovídá Jaromír Smrčina, majitel firmy Leko Real.

Kdy budou bydlet první nájemníci?

Chtěli bychom, aby to bylo začátkem roku, už v lednu. Pokud nenastanou nějaké nečekané komplikace, měli bychom to stihnout.

Už jste na dům pověsili plachtu, kde inzerujete, že hledáte nájemníky. Jaký je zájem?

Ozývají se nám desítky lidí, máme už rezervaci na 60 až 70 procent bytů.

Jaké budou ceny?

Jsou tam různé byty: od garsonek až po 3+kk. U garsonek je nájem 8000 Kč, u 2+kk je to 12 000 Kč a u 3+kk 14 000 Kč. Vždy ještě plus energie. Například garsoniéra je jeden pokoj s kuchyňským koutem, dále je tam chodbička a koupelna. Dohromady je to zhruba 25 metrů. Nájemní smlouvy uzavíráme na jeden rok a následně vždy o další rok prodlužujeme.

Jaromír Smrčina, majitel firmy Leko Real
Jaromír Smrčina, majitel firmy Leko Real, které patří domy ve Wolkerově ulici

Jste z Příbrami. Proč jste si vybrali zrovna Cheb?

Na Cheb nás upozornil jeden můj známý ze Sokolova s tím, že je tu průmyslová zóna a nedostatek bytů.

A proč zrovna Wolkerova ulice?

Koukali jsme po inzerátech, co by se tu dalo koupit a zrenovovat. Máme s tím zkušenosti z Příbrami, kde jsme také koupili a zrekonstruovali dům, který byl de facto na zbourání. Teď v něm pronajímáme padesát bytů. Je to podobný příběh jako v Chebu. Když jsme se poprvé přijeli v zimě na domy ve Wolkerově ulici podívat, „vítali“ nás v domě bezdomovci. I tak jsme se pro to rozhodli. Domy jsou na dobrém místě blízko centra města a v obchodní zóně. Původně nám také přišlo, že domy nejsou v zas tak špatném stavu.

To se pak nepotvrdilo?

Následně jsme zjistili, že to tak jednoduché nebude. Vše jsme museli vyměnit. Pryč šly všechny podlahy. Ve sklepech byly obrovské zásypy různého nepořádku, prvního tři čtvrtě roku jsme vše jen vyklízeli. Klenby byly propadané. Vše, co bylo hodnotné, bezdomovci vyndali a odnesli. Dřevěné trámy byly shnilé. Střecha byla také krizová, ale s tou jsme počítali. Mysleli jsme si ale, že třeba některé podlahy zachráníme. K použití ale nebylo nic.

Jaké problémy jste ještě řešili?

Když jsme to koupili, byla za domem skládka. Vyčistili jsme to. Kdo to neviděl, nemůže asi vůbec pochopit objem prací, který nás to stálo. Navíc nám tam jezdila auta a vyklápěla další odpad. To naštěstí skončilo, už přes měsíc se nám tam neobjevila žádná stará lednice, pračka nebo koberec. Začali jsme totiž pozemek i domy hlídat i přes noc, máme tam na to člověka. Zamezilo se tak i zlodějinám, se kterými jsme se také potýkali. Lidé nám brali ze stavby například železo nebo i pracovní nástroje. Přišli jsme o paletový vozík za 17 tisíc korun, který jsme měli ve čtvrtém patře. Někdo ho chtěl odvézt do šrotu a vyhodil ho z okna. Našli jsme ho ráno totálně zničený. Nás to ale neodradilo, jedeme dál. Chceme ukázat, že i takováto stavba se dá udělat se ctí.
Náklady tedy byly vyšší, než jste čekali. Projevilo se to nějak i na cenách nájmů, jsou vyšší, než jste původně chtěli?

Nikoli, do nájmů se to nepromítá. Celkově nás rekonstrukce vyjde na desítky milionů korun, půjde zhruba o 60 až 70 milionů.

A za kolik jste domy ve Wolkerově ulici koupili?

I se všemi poplatky a daní z nabytí to bylo zhruba 7,5 milionu korun.


Tip: V Chebu chybí Masaryk. Náměstí mu vzali nacisté i komunisté


Jak přesvědčíte lidi z Chebu, kteří to tam znali dříve, že by tam měli jít bydlet, že to bude čisté a bezpečné?

Vše děláme podle moderních metod, máme stavební dozor, jsme profesionálové. Lidé půjdou do nového, prakticky to bude novostavba. Tam nezůstane téměř nic starého, vše je okopáno až na cihlu a znova postaveno. I sklepy budou zcela nové, o metr prokopané. Například i kanalizace bude nová.

Platí, že cílíte na lidi z průmyslové zóny?

Původně jsme takový plán měli. Dnes už na ně ale vůbec necílíme. Ukázalo se, že Cheb byty potřebuje a zájem je i třeba od rodin a obecně od lidí, kteří chtějí slušně bydlet.

Co jim kromě nových nájemních bytů nabídnete?

Chceme za domem vybudovat odpočinkovou zónu s lavičkami a oploceným hřištěm pro děti, aby lidé měli z domu kam vyjít, protože Wolkerova ulice z druhé strany je poměrně rušná. Jednáme s městem o odkupu pozemku za domem. Musím říci, že se výrazně změnil přístup radnice k nám. Jednání pana starosty Antonína Jalovce a lidí okolo něj je konstruktivní. Za předchozího vedení byl přístup zcela jiný. Pan starosta je opravdu velký člověk, myslím, že svou práci dělá velmi dobře a myslí hlavně na lidi v Chebu.

Za domem bude i parkoviště pro nájemníky. Kolik míst tam bude?

Ano, parkoviště bude na pozemku, který za domem už teď vlastníme. Půjde minimálně o šedesát parkovacích míst.

Na vašich pět domů navazuje ještě jeden další, kde už se dnes bydlí. Má starší fasádu. Jste nějak domluvení s jeho majitelem, že to sjednotíte?

Jsme s panem majitelem domluveni, že mu s tím pomůžeme. Teď mu děláme odvodnění a novou kanalizaci, jsme dva metry pod základy. Domluveni jsme také na nové jednotné fasádě, zaplatí nám jen náklady. Bude to tedy také nové a pěkné. Jde nám skutečně o to, aby se v našich domech lidé cítili dobře.

Budete v Chebu stavět i dál, když vidíte, že je zde o bydlení zájem?

Musíme se přiznat, že nás současné práce ve Wolkerově ulici dost vyčerpávají. Potýká se s tím hlavně náš pan stavbyvedoucí. Problém je tu s lidmi. My si vozíme nějaké vlastní, ale potřebujeme ještě doplnění od místních. Ten stav je ale takový, že si práce moc neváží a často ani nepřijdou. Zatím tedy o ničem dalším nepřemýšlíme, ale je možné, že si to ještě rozmyslíme.


Tip: Přehled: Projděte si, koho město dotuje a kdo dostává nejvíc


Proč byty ve Wolkerově budou „jen“ nájemní? Proč je nebudete i prodávat?

Je to koncept našeho podnikání. Naše další firma, Leko Plus, má na starosti správu nemovitostí. Nevylučujeme, že po čase byty prodáme, ale zatím počítáme s tím, že budeme pronajímat. V oboru správy nemovitostí podnikáme už 12 let.

Budou v domech jen byty?

Bude tam 97 bytů a dole v suterénech a sklepech je 1000 metrů nebytových prostor. Mohou tam být prodejny, služby jako kadeřnictví, kavárna nebo třeba kanceláře. Domy budou mít pro podnikatele určitě dobrý potenciál vzhledem k tomu, že tam je tolik bytů. Pokud by podnikatelé v Chebu měli o pronájem zájem, mohou se ozvat na e-mail jednatelky společnosti – michaelabrezovska@seznam.cz. Připravili bychom jim v této fázi stavby nebytové prostory podle jejich požadavků.

Jaké bude v domech vytápění? Město nyní zrovna řeší, že se bytové domy nebo třeba i školy odpojují od centrálního vytápění od částečně městské společnosti Terea. Snaží se vás vedení města přesvědčit, ať jdete k Teree?

Ano, snaží. Od začátku ale počítáme, že tam budou samostatné kotle. Jednáme o tom nyní s jednatelem Terey panem Zagermannem, ještě o tom přemýšlíme.


Fotogalerie ze stavby:

Autor fotek: Leko Real