Byty v Chebu výrazně zdražily. V porovnání s dalšími městy ale zůstávají levné

Podle místních realitních specialistů byty ve městě za posledních pět let zdražily o desítky procent. „Ceny bytů se za posledních pět let zvýšily průměrně od 20 do 50 procent. Záleží na lokalitě a na stavu prodávaného bytu,“ říká Božena Lakomá, jednatelka společnosti Reala Lakomá.

V celorepublikovém srovnání okresních měst přesto byty v Chebu stále patří k těm levnějším. To ukázalo už republikové srovnání Index kvality života sestavované projektem Obce v datech a konzultační společností Deloitte, o kterém jsme psali v srpnu. Podle něj Cheb patří k horším městům v Česku, u dostupnosti bydlení je to ale naopak. Byty jsou tu totiž levnější než ve většině srovnávaných měst, což pozitivně přispívá ke kvalitě života ve městě.

 


To potvrzuje i srovnání finanční aplikace Valuo, která nabízí odhady cen nemovitostí. Výpočty firmy vychází z údajů za byty, které se prodávaly od listopadu 2018 do dubna 2019. Firma porovnala průměrné ceny za byt o rozloze 80 metrů čtverečních, který je po kompletní rekonstrukci nebo v novostavbě a je zároveň v osobním vlastnictví.

V Chebu takový byt vyjde na 2,12 milionu korun, což je 63. nejnižší cena z 81 porovnaných okresních měst. Valuo zároveň sleduje i vývoj cen v čase. To ukazuje, že se během posledního roku v Chebu inzerované ceny novostaveb a rekonstruovaných bytů zvedly nejvíce v celé republice.

Konkrétně to bylo o 30 procent z 1,64 milionu korun, kolik byla průměrná cena na začátku roku 2018. Podobně rychle za poslední rok rostly ceny jen v Jablonci nad Nisou (30 %), Písku (29 %), Břeclavi (28 %) a v Ústí nad Labem (27 %). Cheb se tak ve srovnání posunul ze 70. místa v roce 2018 na letošní 63. nejdražší město.

Stále tedy platí, že byty v Chebu jsou většinou levnější, než je jinde běžné, i když v poslední době ceny bytů rostou. Dobrou zprávou může být, že realitní experti z Chebu si myslí, že ceny už našly svůj strop. „Ceny bytů jsou vysoké a dle mého názoru již neporostou,“ říká Lakomá.

Tip: Sklad u Podhradu už roste. Firma vybuduje i chodník a cyklostezku

„Počátkem tohoto roku byl růst cen u bytů ještě patrný, se začátkem léta se nám zdá, že je na trhu bytů více a ceny spíše stagnují. V některých případech dokonce i trochu poklesly,“ říká Karel Marek ze společnosti Real Cheb.

Podle něj je dlouhodobě větší zájem o byty na sídlišti Skalka nebo v ulicích Obětí nacismu a Palackého. Naopak nejhůře se byty prodávají v okolí nádraží směrem do ulic Wolkerova a Žižkova, o něco hůře také na sídlišti Zlatý vrch. „Zájemci před tímto sídlištěm upřednostňují bytovou výstavbu na sídlišti Skalka,“ dodává Marek.

Prodá se ale nakonec vše. „V současné době je v Chebu zájem o byty všude. Je to dle mého názoru způsobeno tím, že bydlení hledá spousta lidí zaměstnaných v průmyslové zóně v Dolních Dvorech,“ říká Lakomá.

A za jak dlouho se byt v Chebu prodá? „Dle našich zkušeností je to průměrně za jeden až dva měsíce,“ odpovídá Marek. „V případě, že je byt průměrně udržován a neprodává se za předraženou cenu, je prodán do tří měsíců,“ přidává svou zkušenost Lakomá.

Pohled na realitní servery ukazuje, že starší byty lze pořídit výrazně pod hranicí dvou milionů korun. Například na sreailty.cz je nyní inzerát na byt 2+1 o velikosti 68 metrů čtverečních s balkonem v Družstevní ulici na Skalce za 1,259 milionu korun. Byt má ale stará dřevěná okna i původní umakartové jádro, potřebuje tak kompletní rekonstrukci.

Dále lze narazit třeba na 63metrový částečně zrekonstruovaný byt ve Vrchlického ulici za 1,415 milionu korun. Na “nechtěném” Zlatém vrchu lze pořídit například 75metrové 3+1 před rekonstrukcí jádra za 1,35 milionu korun.

Více jak dva miliony korun naopak stojí byty, které v Chebu nyní nově vznikají. Jde například o projekty v Dukelské ulici, na Skalce nebo v domě u minigolfu. Čtěte více: U Krajinky vyrostou velké byty. Chebská firma obnoví zašlý dům 

Srovnání průměrné ceny 80metrového nového či kompletně zrekonstruovaného bytu:

Srovnání cen bytů v okresních městech. Zdroj: Valuo
Srovnání cen bytů v okresních městech. Zdroj: Valuo (Pro detail obrázek rozklikněte.)