Ceny bytů v Chebu jsou u svého maxima. Propad nečekám, říká expert

Jak se budou vyvíjet ceny bytů? Jak úroky u úvěrů? A jak těžké je pořídit si vlastní bydlení? Na to v rozhovoru odpovídá Jakub Eliáš, regionální ředitel skupiny Wüstenrot pro západní Čechy.

Byty v Chebu v posledních letech rostly o desítky procent. Budou podle vás růst i dál?

I když ceny bytů v Chebu v poslední době vyrostly, stále patří k jedněm z levnějších na českém trhu. Domnívám se, že jsou aktuálně na hranici maxima a v dalších letech jejich růst již nebude tak výrazný.

Podle vás tedy nejsou nadhodnocené a nebudou v blízké budoucnosti klesat?

Nemyslím si, že budou výrazně klesat. Očekávám, že cena se ustálí a nebude tedy ani výrazně růst, ale ani klesat.

 


Platí, že největší problém při pořízení bydlení dnes představují jeho ceny?

Ano, cena nemovitostí se za posledních 10 let téměř zdvojnásobila. Rodinám s nižšími příjmy pak zkomplikovala situaci i změna pravidel ze strany ČNB v říjnu 2018. Některé tak teď nedosáhnou na hypotéku.

Klesá tedy dostupnost vlastního bydlení?

Dostupnost nemovitostí vnímají Češi, kteří se chtějí stěhovat, velmi problematicky. Podle průzkumu, který jsme si dělali, vnímá 58 procent respondentů nedostupnost bydlení z hlediska ceny, z hlediska množství nabídek je pak nedostupné podle 43 procent respondentů. Nejhorší dostupnost z hlediska ceny i množství nabídek je podle průzkumu v Královéhradeckém kraji, cenová dostupnost je podle respondentů špatná také v Praze, Středočeském kraji, Karlovarském kraji a Jihomoravském kraji. Naopak dostupné bydlení je podle obyvatel v Ústeckém kraji. Současné bydlení přitom nevyhovuje 22 procentům Čechů, z nichž 41 procent se chce v dalších pěti letech stěhovat.

Jak je to s výhodností pořízení vlastního bydlení konkrétně na Chebsku nebo obecněji v Karlovarském kraji?

Data přímo za Chebsko bohužel nemáme, ale na kraj už „vidíme“. Podle aktuálních dat našeho srovnávače bydlení, který porovnává splátky hypotéky a nájemné v krajských městech, je vidět, že v Karlových Varech vyjde bydlení ve vlastním téměř na stejno jako platit nájem. Měsíční splátka hypotéky je zde o 608 korun levnější. V celé republice je výdaj za vlastní bydlení oproti nájmu také nižší, a to v průměru o 1212 korun. Vezmeme-li navíc v úvahu, že po splacení půjčky je byt váš, je investice do vlastní nemovitosti logickým krokem. Průměrná splátka hypotéky činí v Karlových Varech 10 252 korun, zatímco za nájem stejného bytu o velikosti 60 metrů čtverečních místní vydají v průměru 10 860 korun. Průměrná hrubá mzda v Karlovarském kraji je 29 941 korun, za splátku zde tedy dají okolo třetiny příjmů.

Tip: Byty v Chebu výrazně zdražily. V porovnání s dalšími městy ale zůstávají levné

Ve velkých městech jako Praha nebo Brno je bydlení ve vlastním pro běžné rodiny často už nedostupné. Pomáhat mohou různé alternativy, aktuální opět začíná být například družstevní bydlení, kde není třeba na začátku tolik peněz na pořízení nemovitosti. Dává podle vás podpora družstevního bydlení smysl i v Chebu?

Domníváme se, že alternativní formy bydlení jako nájem a družstevní bydlení budou rozhodně v Česku růst. V České republice bydlí 70 procent lidí ve vlastním, v Německu je to kolem poloviny. Banka by měla klientovi umožnit pořídit si družstevní podíl a později, kdy už dosáhne na klasickou hypotéku, mu pomoci přejít do osobního vlastnictví. Družstevní bydlení tak na startu může mladým lidem pomoci. Snažíme se v tom klientům velmi výrazně vycházet vstříc. Spolupracujeme na tom i s realitními kancelářemi. V Chebu už se nyní nachází několik nově vzniklých bytových družstev, které tuto varianta nabízejí a růst očekávám i nadále.

Může v tom nějak pomoci i město?

Domnívám se, že Cheb by mohl uvažovat o povolení výstavby družstevního bydlení na svých pozemcích. S tím, že část bytů si ponechá město. Princip by mohl být například tento: město vyhlásí výběrové řízení a soutěž na stavební družstvo, se kterým naváže spolupráci. To zajistí financování, výstavbu i správu bytových domů výměnou za právo stavby, které mu město Cheb poskytne na svých pozemcích. Ke každému projektu či domu by bylo ve spolupráci města a vybraného partnera založeno zvláštní družstvo, jeho součástí bude i Cheb, kterému připadne část bytů pro účely podporovaného bydlení. Výhodou družstevního bydlení je zejména nižší cena. Jednou z podmínek může být, že do družstva nemůže vstoupit nikdo, kdo už vlastní jinou nemovitost.

Jak to bude s nájmy? Budou dál zdražovat?

Vzhledem k lokalitě, ve které se Cheb nachází, očekávám jejich mírné zdražení. Důvodem je, že zde bydlení hledá mnoho zaměstnanců průmyslové zóny. Nemělo by to ale být nic výrazného ve srovnání s předchozími lety.

Jaký čekáte v letošním roce vývoj u úrokových sazeb hypoték a úvěrů na bydlení ze stavebního spoření?

Domníváme se, že letošek přinese mírný nárůst sazeb hypoték napříč trhem.

 


Jak lidem může k lepšímu bydlení pomoci stavební spoření?

Stavebko mají Češi rádi, s celkovým počtem zhruba 3,2 milionu smluv je u nás jedním z nejoblíbenějších spořicích produktů. Pro co největší zhodnocení úspor v rodině je vhodné zakládat stavební spoření i dětem. A spoří nejen děti a mladé rodiny, ale zajímavá skupina jsou lidé starší 55 let.

Z našeho průzkumu je vidět, že ve skupině nad 55 let má stavební spoření sjednáno celá třetina, přičemž se většinou jedná nejméně o druhou smlouvu. Poté, co jim „vylétnou z hnízda“ děti, tito lidé peníze ze stavebka využívají na rekonstrukce nebo nakupují vybavení do domácnosti. Ve Wüstenrotu jsme této věkové skupině připravili stavebko na míru, což zahrnuje například sjednání zdarma či možnost zrušit spoření bez poplatku již po 2 letech.

Stavební spoření je primárně určené na nákup nebo vylepšení bydlení a platí, že spořit by si člověk měl začít co nejdříve. Je to jediný produkt, který umožňuje poskytnutí půjčky včetně pevné úrokové sazby, kterou klient zná již při uzavření smlouvy. To vše jsou důvody, proč Češi po skončení jedné smlouvy sjednávají novou. Průzkum nám ukázal, že další stavebko plánuje 39 procent respondentů, kteří jej nyní mají.

Na co si lidé berou nejčastěji úvěry ze stavebního spoření?

I když stavebko Češi často využívají jako výhodný spořicí produkt, je potěšující, že prostředky z něj a následné úvěry slouží nejvíce na rekonstrukce. A to i přesto, že z našich zkušeností s klienty víme, že zatím u nás není zvykem rekonstruovat pravidelně. Podle odborníků se ale má například kuchyň obnovovat každých 10 let. K rozsáhlejším přestavbám se uchylujeme až ve chvíli, kdy je to skutečně nutné. Do té doby své bydlení spíše vylepšujeme drobnými úpravami. Ale třeba ve zmíněné věkové skupině nad 55 let vidíme obavy z možných zdravotních problémů v budoucnu a ochotu si již nyní přizpůsobit své bydlení. Nejčastěji proto v bytě rekonstruují z bezpečnostních důvodů koupelnu. V Chebu není situace jiná a klienti si nejčastěji půjčují na rekonstrukce bytových jader a částečné modernizace, které jim přinesou energetickou úsporu. To znamená například na výměny oken, novou střechu a podobně.

Rozhovor vznikl v rámci série Rozhovory pro hospic. Firmy, které se do ní zapojí, přispějí na činnost mobilního Hospice Sv. Jiří. Pokud byste měli zájem se v sérii také objevit, pište na: redakce@chebskeinfo.cz.