Lávku na Švédský vrch chtějí stavět dvě firmy, jednu město vyřadilo

Lávka přes koleje u nádraží směrem na Švédský vrch se zřejmě bude stavět.

Do výběrového řízení, ve kterém se mohly firmy o zakázku hlásit do dnešní desáté hodiny dopolední, se přihlásily dvě firmy. Podmínky ale splnila jen jedna, druhá byla ze soutěže vyřazena, protože zakázku podala s cenou nad 100 milionů korun bez DPH. To byl finanční limit, který si radnice stanovila.

„První firma podmínky splňuje na základě čestných prohlášení (což je dostačují pro přihlášení se do výběrového řízení) s tím, že bude vyzvána k doložení originálních dokladů prokazujících splnění všech podmínek,“ oznámila bez dalších podrobností mluvčí radnice Simona Liptáková.

Šlo už o třetí výběrové řízení na lávku, na kterou má město přislíbenou dotaci od Státního fondu dopravní infrastruktury. V tom prvním se přihlásil pouze Metrostav, ale požadoval 130 milionů korun bez DPH, tedy přes 160 milionů celkem. Ve druhém výběrovém řízení, kde už město nastavilo cenový limit na hranici 100 milionů korun (121 milionů celkem), se nepřihlásil nikdo.

Ve třetím kole město protáhlo dobu, ve které bude možné lávku postavit. Firmy dostaly čas až do roku 2022. Pokud by toto výběrové řízení nevyšlo, současné vedení města by lávku zřejmě nestavělo. V rozhovoru s Chebským infem to na začátku ledna řekl místostarosta Miroslav Plevný.

Na stavbu lávky město dostane dotaci ve výši 85 milionů korun, zbytek bude muset doplatit z vlastních peněz. Kromě ceny za samotnou stavbu bude muset městská pokladna uhradit dalších zhruba 30 až 40 milionů korun na výluky po dobu stavby. 

Nová lávka má především usnadnit život lidem z městských částí Maškov a Švédský vrch, kteří s ní mají dostat lepší spojení pěšky či na kole do města. Na šířku má lávka mít tři metry. Most má být na rozdíl od toho původního bezbariérový, ani na jedné straně nebude schodiště. V noci pak bude nová lávka osvětlená LED pruhem pod madlem.

Stará lávka byla kvůli špatnému technickému stavu uzavřena v srpnu 2016. Na začátku roku 2018 pak došlo k jejímu odstranění, za což město zaplatilo zhruba 3,5 milionu korun.

Více o chystané lávce: