Cheb bude mít extraligu. Stolní tenisté těsně utekli osudu hokejistů

Cheb bude mít po letech opět zastoupení v nejvyšší sportovní lize. Zastupitelé na svém jednání na konci června schválili dotaci ve výši 750 tisíc korun pro Sportovní klub stolního tenisu Cheb, za kterým stojí rodina Gavlasů.

Rozhodnutí o dalších podobných žádostech od fotbalové Hvězdy a hokejového klubu Stadion zastupitelé odložili. Nejprve chtějí jednat s krajem o koncepci podpory sportu. Vyslyšeli tak volání krajského zastupitele Jakuba Pánika, který je zároveň ve výkonném výboru Hvězdy a vystoupil na zastupitelstvu jako host v momentě, kdy se o dotacích pro sportovce začalo jednat.

Na zastupitelstvo přišly žádosti o dotace s doporučením od rady města (jen pro kontext: rada města je něco jako vláda a zastupitelstvo něco jako poslanecká sněmovna). Rada souhlasila s dotací pro stolní tenis a naopak nedoporučila dotace na fotbalovou divizi (450 tisíc korun) a hokejovou druhou ligu (téměř 1,8 milionu korun).

Divize není extraliga

Starosta Antonín Jalovec před jednáním o dotacích řekl, že zastupitelé zvolení za VPM mají takzvané volné hlasování. Ani v řadách nejsilnější strany, která má v zastupitelstvu sama většinu, tak nebyla shoda. Připomeňme, že například zastupitel a radní za VPM Ilja Horník byl ještě nedávno šéfem chebských hokejistů a dnes je ve vedení krajské pobočky hokejového svazu.

Podle místostarosty Miroslava Plevného dává podpora elitní soutěže ve stolním tenise pro město velikosti Chebu smysl. Výše dotace je totiž pro městskou pokladnu „zkousnutelná“, zároveň za ní město bude propagováno po celé zemi.

Tip: Odpady se budou svážet méně často. Město už ví, jak naučí lidi třídit

„Myslím si, že nemáme na území města Chebu subjekty, a tím pádem to nemůže dělat ani město, které by mohly podporovat velké částky, které (na vyšší úroveň – poznámka redakce) potřebují naše nejpopulárnější sporty – fotbal a hokej. Na to nemáme. Jsem ale toho názoru, že si město naší velikosti zaslouží, aby mělo v nějakém menším sportu, a to nemyslím urážlivě, zastoupení na nejvyšší úrovni. A extraliga stolního tenisu je nejvýš. Z toho důvodu nedávám mezi ty tři žádosti rovnítko. Extraliga není totéž, co divize nebo druhá liga,“ řekl zastupitelům Plevný.

Chebský klub stolního tenisu navíc do nejvyšší soutěže půjde s vysokými ambicemi, když například před dvěma roky, kdy hrál stejnou soutěž ve Františkových lázních, došel až do finále extraligy. Příští finále by se tak klidně mohlo hrát v Kulturním centru Svoboda. Právě tam by stolní tenisté chtěli hrát své domácí zápasy.

Extraliga málem nebyla

Opoziční zastupitelé za ANO požadovali, aby byly buď všechny tři žádosti schváleny, nebo aby byly všechny staženy z programu jednání a hlasovalo se o nich jindy. Dělali to zřejmě z důvodu, aby dostali pod tlak koalici, která se na radě vyslovila jen pro dotaci pro stolní tenis. Technicky však hlasování takto najednou nebylo možné udělat.

Jednalo se tedy o každé dotaci zvlášť a vždy ANO před samotným hlasováním o dotaci dalo protinávrh, aby bylo hlasování z programu staženo. Pingpongová extraliga v Chebu tak musela projít dvojím hlasováním. V tom prvním byli pro stažení žádosti o dotace i někteří koaliční zastupitelé a hlasování dopadlo těsně – pro stažení bylo 11 a proti 12 zastupitelů. Do stažení tak chybělo pět hlasů, když k přijetí návrhu je vždy třeba alespoň 16 hlasů.

Výsledek hlasování o stažení dotace pro stolní tenisty z programu zastupitelstva.

Pokud by ke stažení bodu došlo, byl by s extraligou konec. Stolní tenisté by totiž nemohli čekat do září na další zastupitelstvo. Musí zájem o extraligu potvrdit už nyní. A mohou to udělat, i když to bylo těsné. Když totiž zastupitelé hlasovali už o samotné dotaci, dopadlo hlasování sice jednoznačným poměrem pro dotaci (16:2), ale žádost získala přesně nutné minimum, tedy 16 hlasů.

Stažení žádosti o dotaci z programu jednání naopak postihlo fotbalisty a hokejisty. Hokejový klub už na svém webu ohlásil, že bez přiklepnutí městské dotace zájem o druhou ligu vzdává.

Jestli tedy město do budoucna usoudí, že by druhou hokejovou ligu v Chebu chtělo, bude si na ni muset minimálně rok počkat. Fotbalisté možná zvládnou divizi hrát i v současné situaci, kdy nemají jasno, jak se k jejich žádosti město postaví. „Nějak to dají, i kdybyste se rozhodli jim to nedat,“ řekl zastupitelům při diskuzi Pánik.

A proč by se město mělo bavit o podpoře výkonnostního sportu s krajem? Podle Pánika je to tak, že když Cheb nebude podporovat účast klubů ve vyšších soutěžích, nebude chebské kluby podporovat ani kraj, když uvidí, že o to samo město nemá zájem.

Rozdáváte jen kamarádům

Předseda zastupitelského klubu ANO Filip Kadlec během jednání kritizoval vedení města za to, že dává peníze jen „kamarádům“. Vedle stolního tenisu zastupitelstvo schválilo i téměř 370 tisíc na digitalizaci Kina Art a 120 tisíc na pomoc neziskové organizaci Joker, která dostala téměř likvidační půlmilionovou pokutu od kraje.

Podle vedení města je to, že by dotace dostávali jen spřízněné osoby a organizace, nesmysl. Stolní tenis zástupci koalice podpořili kromě toho, že jde o nejvyšší soutěž za rozumnou cenu třeba i proto, že jde v Chebu o tradiční sport, který tu má základnu desítky let.

U Jokeru starosta mluvil o tom, že jde o sociální službu, která je v Chebu třeba. Zmínil i to, že vedení společnosti zaslouží uznání třeba i proto, že si na zmíněnou pokutu od kraje bralo osobní půjčky. Pokud by podle Jalovce byla jiná podobně prospěšná společnost ve stejných problémech, podpořilo by ji město také.

U Kina Art, které organizačně spadá pod chebské divadlo a provozuje ho pirátský zastupitel Ladislav Tkaczyszyn, zastupitelé schválili, že kino může požádat o dotaci od Státního fondu kinematografie na digitalizaci. Ta má celkově vyjít na 732 tisíc korun, jedna polovina by měla jít z dotace, druhá z rozpočtu města. Pokud dotaci od fondu kino nezíská, bude se řešit, co dál. Město automaticky celých 732 tisíc platit nebude.

Zastupitelé také odsouhlasili plán na podepsání smlouvy na hromadnou dopravu v Chebu na dalších deset let se současným dopravcem. Město podle dohody dostane nové autobusy na plyn a navíc by mělo ušetřit za provoz. Čtěte podrobnosti: Změny v MHD: Budou nové autobusy na CNG, město navíc ušetří