Cheb, nebo Vary? Univerzita se rozroste, zdravotníci tu ale nebudou

Počet studentů v chebské části Západočeské univerzity (ZČU) v příštím školním roce vzroste, padly ale plány na rychlé otevření zdravotnických oborů.

V Chebu dnes působí ekonomická fakulta plzeňské univerzity a budova pro zhruba 600 studentů je využita jen z menší části. „Chebskou část ZČU aktuálně navštěvuje 124 studentů. Fakulta zde nabízí obor podniková ekonomika a management v kombinované formě studia,“ říká Šárka Stará, mluvčí univerzity.

Pro příští školní rok rok chce fakulta na tento obor přijmout dalších 50 studentů a další stovka lidí by měla přijít do nového bakalářského studijního programu marketingové řízení v prezenční formě studia.

„Studijní program nabízí v případě splnění stanovených podmínek možnost zapojit se ve třetím ročníku do studia typu double degree a získat nejen český diplom z Fakulty ekonomické, ale také německý z vysoké školy v Hofu,“ dodává Stará. Přihlášky ke studiu fakulta přijímá do konce března.

 


Od příštího školního roku by v Chebu měla začít působit i pedagogická fakulta. „Pan děkan nás informoval, že už od září v Chebu chtějí nabízet v rámci celoživotního studia možnost doplnění kvalifikace pro učitele prvního stupně, kterých v rámci Karlovarského kraje působí hodně nekvalifikovaně,“ říká starosta Chebu Antonín Jalovec.

Předběžnou dohodu potvrzuje i Stará. „Předpokládáme využití budovy ZČU v Chebu. Program by byl pro 20 až 25 studentů,“ říká mluvčí univerzity.

Chebská radnice, která o přísun dalších vysokoškoláků do města velmi stojí, přislíbila finanční pomoc. „Jsme ochotni přispět na nové vybavení nebo další prvotní investice,“ říká Jalovec.

Zástupci univerzity budou v tomto týdnu jednat také o finanční podpoře od Karlovarského kraje. Ten by podle vedení chebské radnice měl přispívat studentům na školné, které bude v prvních dvou letech studia dělat necelých 10 tisíc korun za semestr.

Formu celoživotního vzdělávání pedagogická fakulta zvolila, protože je v tomto režimu snadnější a rychlejší nový studijní program otevřít. „Studium bude končit klasickým magisterským stupněm učitelství pro první stupeň. Studenti budou dva roky v celoživotním vzdělávání a pokud budou úspěšní, přejdou ve třetím roce do klasického studia,“ říká místostarosta Chebu Miroslav Plevný, který je zároveň ve vedení ekonomické fakulty ZČU.

Tip: Přístavba knihovny může být hotová už v roce 2023, říká Plevný

Školné se v prvních dvou letech studia bude platit, protože v rámci systému celoživotního vzdělávání nezískají lidé klasický status studenta a fakulta na ně nedostane příspěvek od státu. „Kraj by školné mohl z větší části převzít,“ říká Pevný. Na poslední tři roky studia už studenti získají onen klasický status a školné už platit nebudou.

Celých pět let půjde o kombinované studium při zaměstnání. Cílí na lidi, kteří učí na základních školách bez kompletního vzdělání. Například na některých školách v Chebu je takových učitelů až čtvrtina, horší je situace na venkovských školách.

Zdravotníci váhají

Do Chebu naopak, minimálně prozatím, nepřijde fakulta zdravotnických studií. Právě o ni vedení města hodně stálo a počítalo se s ní také v jednáních, která započala už zhruba před rokem.

„Od roku 2020 by fakulta zdravotnických studií měla otevřít v Chebu obor fyzioterapeut s kapacitou 25 až 30 studentů a obor všeobecná sestra v prezenční formě se stejnou kapacitou. V roce 2021 bychom pak byli rádi, kdyby se zrealizovala možnost studia oborů radiologický asistent a zdravotnický záchranář,” řekla po červencovém jednání, kterého se na chebské části ZČU účastnil i ministr školství Robert Plaga, tehdejší hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Z původního plánu ale zatím nebude nic. Podle vedení chebské radnice situaci Chebu zkomplikovaly Karlovy Vary, které se také přihlásily o spolupráci se ZČU a zájem měly hlavně o zdravotnické obory.

Budou tedy zdravotnické obory místo v Chebu nakonec ve Varech? „Fakulta zdravotnických studií realizuje šetření, jak co nejlépe z hlediska personálního, logistického i ekonomického působit v Karlovarském kraji. Mimo jiné navázala v této záležitosti dialog s krajskými nemocnicemi, především s cílem zjistit možnosti zajištění personálních kapacit pro případnou budoucí spolupráci. Všechny získané podklady fakulta vyhodnotí a projedná. Zatím je tedy předčasné stanovit, v jakém městě by fakulta působila,“ odpovídá Stará.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.