Linda se vrací. Chce být šéfem hospodářské komory

Bývalý chebský místostarosta Tomáš Linda se poprvé od loňských prohraných voleb pokouší o návrat do veřejného života. Kandiduje na předsedu představenstva Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje.

Pokud by ve volbě, která proběhne v úterý v Kulturním centru Svoboda, uspěl, měl by hájit zájmy podnikatelů z celého kraje například v jednáních s vedením kraje či jednotlivých měst.

Lindův zájem o post nejvyššího muže zdejší komory vzbudil mezi podnikateli pozornost. Podle zpráv, které má Chebské info o dění uvnitř komory, se Linda jako případný hlavní zástupce podnikatelů v kraji nezamlouvá některým podnikatelům na Chebsku.

I proto budou delegáti na úterním shromáždění vybírat ze dvou kandidátů, což dříve nebylo obvyklé. Proti Lindovi kandiduje Tomáš Musil, dlouholetý ředitel strojírenské společnosti EPT, která v Habartově a ve Svatavě zaměstnává 250 lidí.

 


Musil už byl předchozí tři roky v představenstvu komory. Linda byl doposud řadovým členem se svou firmou Strata. Ta se zaměřuje na poradenské a zprostředkovatelské služby například v oblastech realit, developmentu či energetiky. S komorou má ale Linda dlouhodobé zkušenosti, když už dříve dělal asistenta svému otci, který předsedal tehdejší okresní komoře.

Volit nové vedení krajské komory na příští tři roky bude 51 předem nominovaných delegátů, zástupců podnikatelů z celého kraje. Mezi nimi jsou třeba i Pavel Vanoušek, který byl starostou Chebu v době, kdy Linda byl místostarostou, nebo další političtí podnikatelé Jan Mraček a Jakub Pánik. Oba posledně jmenovaní jsou také v představenstvu krajské komory.

Tip: Svědomí mám čisté, říká bývalý starosta Vanoušek

Oba kandidáti na nového předsedu delegátům před volbou nového vedení slibují rozvoj podnikatelského prostředí v kraji. Linda se chce zaměřit například na spolupráci s bavorským podnikatelským prostředím, Musil jako jednu ze svých priorit uvádí prohlubování spolupráce mezi firmami a školami v kraji. Jeho firma například zajišťuje kompletní praxi učňům strojařům z Ostrova.

Podle Oldřicha Grilla a Pavla Januse, současných členů představenstva komory, je dobře, že je na výběr ze dvou kvalitních kandidátů. Nový předseda tak podle nich bude mít silný mandát, když vyjde z volebního boje. Zároveň dodávají, že stávající dlouholetý předseda komory Josef Ciglanský, který už ve funkci pokračovat nechce, odvedl velký kus práce.

Vstupní brána na západ

Tomáš Linda působil v letech 2010 až 2014 jako místostarosta Chebu. V dalším čtyřletém období byl jako zastupitel za ODS převážně v opozici.

V roce 2018 už před volbami zmizel z předvolebních plakátů místní ODS a následně i ze zastupitelských lavic. Občanští demokraté ve volbách získali jen pět procent hlasů a v současném zastupitelstvu mají jediného zastupitele.

Linda před rokem kandidoval až jako poslední, třicátý člen kandidátky. A u voličů ODS příliš neuspěl. Preferenčních hlasů posbíral 432, což byl až desátý nejlepší výsledek z kandidátů občanských demokratů. Pro srovnání: nejvíc jich získal lídr kandidátky Jan Svoboda, a to 676.

„Ve svém profesním životě se od roku 2014 věnuji poradenství při investičních záměrech v Karlovarském kraji a německy hovořících zemích. Dlouhodobě pracuji na rozšíření průmyslových zón v našem regionu a příchodu nových investorů,“ představil svou aktuální činnost Linda v dopise pro členy komory.

Bývalý místostarosta se například podílel na příchodu firmy Accolade do areálu strojíren u Podhradu. Lindova firma Strata pak nedávno od města koupila menší pozemek v prostoru mezi Lidlem a řekou.

Tip: Miliardová hala u Podhradu už stojí. Projděte si, jak rostla

„Byl jsem oslovený významnými osobnostmi z regionu,“ vysvětluje Linda, proč se o post šéfa v organizaci s ročním rozpočtem kolem pěti milionů korun uchází.

„Rád bych využil své zkušenosti, schopnosti a sítě kontaktů k tomu, abychom zbavili náš region neatraktivní nálepky strukturálně postiženého regionu, jakkoliv to může aktuálně přinášet zajímavé dotační a jiné výhody,“ oslovil Linda členy komory v dopise, kde jim vysvětluje důvody a cíle své kandidatury.

 


„Podnikatelský stav by měl být hlavní silou pozitivní přeměny jednotlivých oblastí napříč byznysem i společností a významnou měrou přispět k nápravě tohoto statusu. Měli bychom se stát pro zbytek republiky vstupní branou na západ,“ dodává.

Připomněl také, že v době, kdy byl ve vedení města s komorou spolupracoval. „Připravila pro nás spoustu odborných podkladů, které v mnoha situacích pomohly přesvědčit investory ke vstupu do našeho regionu.“

Nejsme nejhorší

Jeho protikandidát Tomáš Musil podnikatelům nabízí vizi kraje atraktivního pro firmy, které přinesou přidanou hodnotu. „Vnímám zodpovědnost vůči regionu, musíme ho dál rozvíjet. Náš kraj není nejhorší v republice, jak ukazují některé statistiky. Naše firma je toho příkladem,“ říká.

Myslí tím situaci ve společnosti EPT, kde dělá vrcholového manažera. Průměrný plat v jeho firmě je 33 tisíc korun, což je výrazně nad krajským průměrem. Konektory z EPT jdou do celého světa, používají je velké světové firmy v autech nebo třeba v telekomunikacích.

„Přešli jsme od montáže k automatizaci. Jezdí to k nám studovat lidé z firem jako Bosch nebo Continental,“ říká Musil.

Mzdy nad průměrem jeho firma vyplácí prý proto, že nabízí dobrou práci pro kvalifikované lidi. Těch ale není dostatek. Komora by proto podle Musila měla politiky přesvědčovat třeba o tom, aby zdejší školy nabízely dostatek technických oborů.

Komora by podle něj měla sbírat informace od podnikatelů a postarat se o to, aby jejich hlas byl slyšet u politiků ve vedení měst a kraje. Chce také činnost komory zprůhlednit.

Aktualizace k 26. listopadu v 17:45: Tomáš Linda byl zvolen předsedou krajské hospodářské komory. Z 51 delegátů s volebními hlasy jich získal 27, jeho protikandidát Tomáš Musil 21. Musil byl v následné volbě zvolen místopředsedou komory, druhým místopředsedou byl zvolen Miroslav Mertl.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.