U Podhradu vzniká nové průmyslové centrum. První nájemník je z Německa

Vedle chebských strojíren v prostoru bývalého HDB mezi Podhradem a Švédským Vrchem roste nové průmyslové centrum. Buduje ho tam realitní skupina Accolade, která do něj investuje 1,2 miliardy korun. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.

Výstavba projektu, jehož vizualizace je na úvodním obrázku, proběhne pod taktovkou developera Panattoni Europe a první fáze o rozloze 27 000 metrů čtverečních (celkově 74 000 m2) by měla být hotova do konce dubna příštího roku.


Accolade v Chebu stojí i za vybudováním průmyslového parku v Dolních Dvorech, kde si haly pronajímá například výrobce automobilových tlumičů BWI nebo internetový zásilkový obchod Tchibo.

„V Chebu investujeme už více než pět let a musím říct, že se město a i celý Karlovarský kraj neskutečně posunuly a odráží se to i v zájmu investorů. Vždyť Chebsko je dnes jednou z nejatraktivnějších, ne-li vůbec nejatraktivnější lokalitou pro rozvoj moderního průmyslu ve střední Evropě. Speciálně u tohoto projektu je pak nejdůležitějším faktorem navázání na tradici a přeměna prostoru na  nový, moderní, se silným geniem loci, které má jen málo průmyslových areálů v České republice,“ říká Milan Kratina, šéf společnosti Accolade.

Pro nájemce má areál vhodnou poloha. Objekt se nachází přímo na silnici A21 a na německý trh je to pouhých 15 minut. Nové průmyslové centrum u Podhradu tak získalo ještě před zahájením výstavby velkého nájemce pro první halu. Je jím německá firma Real Digital, která má na starosti e-shop maloobchodního řetězce Real. V nové chebské průmyslové zóně si pronajala 27,4 tisíce metrů čtverečních. Ve druhém čtvrtletí to byla největší nová nájemní transakce v Česku, informuje deník E15.

Tip: Bude to vlastně novostavba, říká muž, který mění Wolkerovu ulici

„Dlouhodobě se nám daří budovat kvalitní průmyslovou infrastrukturu a pozitivně se to odráží ve všech oblastech života. Lidé si mohou najít dobře placenou práci v blízkosti domova a nemusí tak za kvalitní prací za hranice. Proto chceme v nastoleném trendu pokračovat a projekt revitalizace bývalých strojíren je krásnou ukázkou toho, jak můžeme navázat na dlouhodobou průmyslovou tradici chátrajícího areálu bez nutnosti záboru dalších ploch a zároveň příchodem nových investorů zlepšit život všech obyvatel regionu,“ okomentoval vývoj města Chebu starosta Antonín Jalovec.

Výroba techniky pro nejrůznější odvětví průmyslu v areálu chebských strojíren probíhala již za první republiky. Během druhé světové války zde byl servis pro německé říšské letectvo. V padesátých letech pak na území areálu vznikl strojírenský areál, který po privatizaci v roce 1992 funguje v omezeném režimu dodnes.

„Revitalizace brownfieldů je naší specializací. Chystáme je vždy tak, aby zaručovaly vysokou míru šetrnosti jak na životní prostředí a pracovní podmínky pro zaměstnance, tak i na energetickou šetrnost budovy. V tomto areálu bychom rádi postavili budovu kategorie BREEAM „Excellent“, což je vůbec nejvyšší ohodnocení, které nyní průmyslové budovy ve střední Evropě mají. Tento projekt byl specifický i v tom, že jsme o finální podobě s nájemcem vyjednávali téměř rok a půl. Výsledek však bude stát za to,“ dodal Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro Česko a Slovensko.