Změny a novinky roku 2019. Projděte si, co se v Chebu mění

Poplatek za odpady se nesníží, MHD nebude zdarma pro “pracující”, senior doprava bude pokračovat a rekordní investice uzavřou některé ulice. Projděte si, co vás v Chebu čeká v novém roce.

Poplatek za odpady se nemění

Za odpady bude každý občan (včetně dětí) s trvalým pobytem v Chebu i v roce 2019 platit 700 korun. Výše poplatku se nebude měnit i přesto, že v září roku 2018 předchozí vedení radnice prosadilo vyhlášku, podle které měl poplatek od roku 2019 klesnout na 500 korun. Zachování poplatku na 700 korunách prosadilo současné vedení radnice na posledním jednání zastupitelstva v roce 2018 těsně před Vánoci.

Opozice v čele s ANO byla proti. Její zástupci připomínali, že náklady na svoz směsného komunálního odpadu převodem této činnosti pod Chetes výrazně klesly. Zástupci koalice to nerozporovali, ale připomínali, že celkové náklady na odpady (např. ještě černé skládky, odpadkové koše ve městě, náklady na likvidaci tříděného odpadu) neklesají.

“Celkové náklady na likvidaci odpadu již dnes dosahují přes 1200 korun na jednoho Chebana. Částku 700 korun platí občané již od roku 2013. Díky inflaci a rostoucím platům dnes už zdaleka není takovou zátěží, jako před lety. Jednáme však o změně systému, abychom zvýšili poplatek těm, kteří produkují hodně směsného odpadu a naopak ho snížili těm, kteří poctivě třídí,” říká starosta Antonín Jalovec (VPM).

Protože se vyhláška schvalovala až těsně před koncem roku 2018, nabývá účinnosti až v průběhu roku 2019, konkrétně 7. ledna. Prvních šest dnů nového roku tak ještě bude platit předchozí vyhláška s poplatkem ve výši 500 korun. Podle některých zastupitelů může takový stav být sporný, což byl například důvod, proč se hlasování o vyhlášce zdržela šéfka koaličního Hnutí 2018 Gabriela Licková.

Vedení radnice ale postup hájí a argumentuje přitom stanoviskem městského právníka, který schválení vyhlášky s účinností od 7. ledna posvětil. Rozhodující pro stanovení výše poplatku je podle tohoto právního výkladu stav na konci měsíce.

MHD zdarma nebude pro všechny

Zástupci současné vládnoucí koalice na posledním zastupitelstvu roku 2018 odsouhlasili i změny v dotování městské hromadné dopravy. Předchozí vedení radnice rozhodlo těsně před volbami o tom, že otestuje v Chebu na půl roku MHD zdarma pro všechny. Test skončí na konci února, poté už doprava zdarma nebude pro dospělé do 65 let.

“U pracujících dospělých lidí není dle našeho názoru nutné, aby jim jízdné ze svých daní platili ostatní občané města, proto bude proplácení čtvrtletních kuponů u této skupiny ukončeno,” zdůvodnila změnu na svém facebookovém profilu vládnoucí VPM.

Od března tak město bude pokračovat v proplácení časových kuponů jen pro seniory od 65 let (roční kupon) a pro děti a studenty do 26 let (čtvrtletní kupon). “My to vnímáme jako určitou sociální službu a finanční výpomoc,” říká Jalovec. Městskou pokladnu to vyjde na zhruba milion korun za rok 2019. Už nyní se náklady města na MHD pohybují kolem 15 milionů korun za rok.

Opoziční zastupitelé za KSČM a ANO, kteří v roce 2018 stáli za zavedením MHD zdarma, se proti změnám v proplácení kuponů ohradili. Připomněli, že MHD zdarma zaváděli i s cílem, aby ulevila přetížené automobilové dopravě v Chebu. Autobusy zdarma podle nich měly zajistit větší zájem o tento způsob dopravy, což by naopak snížilo přes den počet aut projíždějících Chebem. Podle nich mělo současné vedení města minimálně ještě nějakou dobu testovat, zda k poklesu skutečně nedojde. Zastupitel Jan Vrba (ANO) dodal, že projekt MHD zdarma nebyl pořádně propagován, a i tak došlo k nárůstu jízd v MHD zhruba o desetinu.

Podle starosty je sice pravda, že k nárůstu jízd došlo, ale jde spíše o to, že lidé, kteří dříve jezdili na jednotlivé jízdné, se přesunuli do kategorie předplatitelů. “Určitě se nestalo to, že by lidé nechali ve velkém auta doma a začali jezdit MHD. Nevšiml jsem si, že by aut v Chebu ubylo,” říká Jalovec.

Rozkopané ulice

Vzhledem k tomu, že pro příští rok jsou naplánovány investice za zhruba trojnásobek toho, co bylo v Chebu běžné v posledních třech letech, je třeba dopředu počítat s jistými dopravními komplikacemi. Velká rekonstrukce čeká Zemědělskou ulici v Hájích nebo Písečnou a Dukelskou ulici. Do toho budou v průběhu roku 2019 pokračovat (v režii kraje) opravy v ulici Pivovarská.

Odměnou za komplikace, které rekonstrukce přinesou, má být lepší prostředí pro obyvatele města. “Chceme se přednostně zaměřit na opravy komunikací, chodníků a veřejných prostranství nebo budování nových cyklostezek. Investovat budeme také do okrajových lokalit Chebu,” říká k investičním plánům na rok 2019 Jalovec.

Tip: Historický výsledek voleb? VPM pomohly pomluvy i média, říká Hrkal

Největší investiční akce roku 2019 vyjmenovává městský web: jde o zahájení celkové rekonstrukce Zemědělské ulice v Hájích (23 milionů korun), přípravu a podání žádosti o dotaci na zateplení 3. ZŠ na Zlatém vrchu (předpokládané celkové náklady cca 40 milionů korun), dobudování chybějícího úseku cyklostezky z Chebu na Waldsassen (25 milionů korun).

Dále je v plánu další fáze postupné obnovy hradu (20 milionů korun) a revitalizace sportovního areálu Lokomotivy (20 milionů korun), kde se počítá s úpravami zázemí sportovní haly a demolicí staré tribuny fotbalového stadionu.

Počítá se také například s rekonstrukcemi ulic Písečná (23 milionů korun) a Dukelská (12,5 milionů korun), vybudováním cyklostezky z Havlíčkovy ulice na Zlatý vrch podél Ohře (17 milionů korun) a cyklostezky z Hájů do Podhradu (6,5 milionů korun) nebo rekonstrukcí prázdného domu Mánesova 23 (23 milionů korun), kde vzniknou nové byty.

“Jen akce spadající pod odbor investic by měly být zhruba v objemu 300 milionů korun. V minulých letech to přitom bývalo tak 100 až 120 milionů. Práce je před námi opravdu hodně,” řekl místostarosta Miroslav Plevný (VPM).

Celkový plán odboru investic na rok 2019 (částky v posledním sloupci jsou uvedeny v tisících Kč; zdroj: rozpočet města na 2019):

Parkovací systém se zjednoduší

Parkovací systém v centru města bude ještě v roce 2019 fungovat v testovacím režimu. Současné vedení radnice slibuje v průběhu roku 2019 jeho doladění a zjednodušení. Parkovací karty na rok 2019 tak pro modré zóny zavedené od března roku 2018 stále budou za 100 korun místo obvyklých 1200 korun.

“Připravujeme například spojení některých parkovacích zón. Díky tomu bude pro držitele parkovacích karet jednodušší zaparkovat třeba v případě, že přímo v jejich ulici už bude plno. Celý systém bude přehlednější. Chystáme také sjednocení doby, po kterou se smí ve vybraných lokalitách centra parkovat na kotouč,” říká Jalovec.

Jednodušší hned od začátku roku bude pořízení parkovací karty. Jejich výdej pro rok 2019 bude zahájen 7. ledna. Karty na rok 2018 jsou platné až do konce ledna, není tedy třeba novou kartu řešit hned na začátku roku.

Pro vyřízení karty už nebude třeba “běhat” mezi radnicí a městskou policií. “Příjem žádostí o vydání karty i samotné vydání karty bude zajišťovat pracoviště Czech Point ve vstupní části budovy radnice na náměstí. Změní se také podoba parkovací karty. Bude mít formát A6 a na druhé straně zalaminované karty budou parkovací hodiny,” upřesnil místostarosta Jiří Černý (VPM).

Parkovací karty pro rok 2019. Zdroj: Cheb.cz

Senior taxi bude i pro další části Chebu

Důchodci od 65 let nebo tělesně postižení lidé budou mít i v roce 2019 k dispozici městem dotovanou Senior dopravu. Za 20 korun si tak dojedou třeba k doktorovi, na úřady nebo na poštu, zbylých 30 korun doplatí městská pokladna. Na nákupy se Senior doprava zatím stále vztahovat nebude. Vedení města ale slibuje, že bude nastavení služby dál řešit a připravuje například rozšíření lokalit, ve kterých je služba dostupná. Čtěte podrobnosti: Za 20 korun k doktorovi. Senior doprava bude i v roce 2019

Hazard na Kříži

V Chebu od 23. prosince roku 2018 opět platí, že hazardní hry mohou být provozovány jen na území Svatého Kříže. Jejich provozovatelům v obydlené části města ale ještě dobíhají dříve získané licence. Kasinům v Májové a v Dragounské ulici běží do konce února, hazard ale z obchodního centra Dragoun nezmizí minimálně do konce roku 2019. Firma má totiž ještě licenci na provozování “výherních” automatů. Čtěte podrobnosti: Hazard z Dragounu zmizí nejdříve za rok. Kasino má ještě licenci na automaty

Zajímavé také bude sledovat, zda firmy, kterým nová pravidla omezí jejich byznys, budou na město podávat žaloby kvůli ušlému zisku. Před schválením vyhlášky na tuto možnost zástupci společností upozorňovali městské zastupitele. Čtěte podrobnosti: Boj o chebská kasina. Firmy tlačí na zastupitele před hlasováním o vyhlášce

Město má každoročně z daní a poplatků z hazardu zhruba 30 milionů korun. Současné vedení radnice předpokládá, že tento příjem klesne v řádech jednotek milionů korun. Jsou to ale náklady, které je ochotno nést za vymístění hazardu mimo obydlenou část Chebu.