Jalovec, Pizinger nebo Červenka. Silní starostové poráželi ANO

Krajské volby kromě jiného ukázaly, jak silné jsou pozice starostů jednotlivých měst. V Chebu už starosta Antonín Jalovec (VPM) voličům poděkoval za to, že zde kandidátka STAN s chebskou VPM získala 33 % hlasů, což je přes deset procentních bodů více než získalo druhé ANO.

„Že jsme dokázali v Chebu výrazně porazit celostátního hegemona v podobě hnutí ANO, svědčí o tom, že vnímáte naši práci pozitivně a nám to dodává nové síly a odvahu v nastoupeném trendu pokračovat,“ uvedl Jalovec.

Ještě přesvědčivěji ovládli volby ve svých městech třeba starostové Rotavy nebo Chodova. Michal Červenka, lídr neúspěšné kandidátky ČSSD, dokonce v Rotavě získal 55,73 % všech hlasů a na druhé ANO zbylo 14,13 %.

Podobně úspěšný byl i lídr kandidátky Místních Patrik Pizinger. V Chodově získal přes 45 % hlasů a druhé ANO 20,83 %.

Své bašty ale mezi většími krajskými obcemi a městy má i vítězné ANO. Například v Nejdku, kde starostuje Ludmila Vocelková, desítka kandidátky ANO, vládnoucí strana získala 30,16 % a druhý STAN jen 11,72 %. Domácí “bitvu” zvládla i starostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO). V Sokolově vyhrálo ANO s 28,21 %, druzí STAN měli 16,09 % a třetí Piráti 10,04 % (původně jsme psali, že v Sokolově ANO neuspělo, za nepřesnost se omlouváme).

I v Karlových Varech vyhrálo hnutí ANO se sedmičkou na kandidátce a primátorkou krajského města Andreou Pfeffer Ferklovou. Získalo tam 24,17 %, druhý STAN měl 16,68 %, třetí Piráti 13,34 %.

A i čtvrté místo v Karlových Varech ukazuje, že místní politici to mají u voličů dobré, když 12,27 % získala Volba pro kraj s Karlovaráky. Jejich lídrem je radní Varů Josef März a na „soupisce“ je třeba i hokejová karlovarská legenda Václav Skuhravý.

ANO výrazně uspělo třeba i v Kynšperku se 34,43 %, kde ale starostuje sociální demokrat Tomáš Svoboda. Nicméně i sociální demokracie v Kynšperku na své poměry uspěla, když zde získala 6,62 %. A nadprůměrný výsledek vládnoucí strana hlásí i v Mariánských Lázních, kde starostuje Pirát Martin Kalina. ANO tam získalo 29,55 %, druzí Piráti 23,18 %.

Své pozice starostové naopak uhájili ještě třeba v Aši a Františkových Lázních. V Aši, kde starostuje Dalibor Blažek za Místní, jeho strana získala 30,35 % a druhé ANO 18,88 %. Františkolázeňský starosta Jan Kuchař uhájil domácí prostředí s 27,66 % pro kandidátku STAN, druhé ANO ale nebylo ve Františkových Lázních daleko s 24,37 %.

Svůj domácí úkol přesvědčivě splnila i starostka Velichova a lídryně úspěšné kandidátky SNK1 Markéta Sinkulová Moravcová. SNK1 ve Velichově získala 40,2 %, druhé ANO 19,58 %. Pro Moravcovou je to ale jen cena útěchy, protože volby pro ni jinak dopadly hořkosladce. Jako lídryně přivedla sice SNK1 do zastupitelstva, ani jedno ze třech získaných křesel ale nebude její. Přes preferenční hlasy ji předstihli tři spolustraníci. 

Nemáte dost?


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.