Místo ghetta startovací byty pro lidi z DHL. Dům v Hálkově ulici už se mění

Panelový dům v Hálkově ulici vedle finančního úřadu se mění z ubytovny pro vyloučené na startovací byty pro zaměstnance DHL, největšího zaměstnavatele v Chebu, který dále rozšiřuje svůj byznys v průmyslové zóně.

Z dřívější doby nechvalně proslulý panelák koupila od původních majitelů společnost Strata chebského podnikatele a bývalého místostarosty Tomáše Lindy. Od té si dům pronajala firma Správa nemovitostí Cheb dalšího chebského podnikatele a Lindova spolupracovníka Aleše Rolníka.

Dům je prázdný, firma ho od předchozího majitele převzala už bez jakýchkoli nájemních vztahů. Podle mluvčí chebské radnice Simony Liptákové se původní nájemníci v drtivé většině případů přestěhovali mimo Cheb.

Správa nemovitostí Cheb už zahájila rekonstrukci vnitřních prostor panelového domu, která vyjde na jednotky milionů korun.

„Technický stav domu nás mile překvapil, odpovídal míře běžného opotřebení a stáří stavebních součástí v jednotlivých bytech. Kuchyňské linky nebo sociální zázemí jsou opotřebované, ale to vyměníme. Vybouráme staré umakartové jádro. V každém bytě bude vlastní sociální zařízení, nová kuchyňská linka a kompletní vybavení interiéru ,“ říká Rolník.

„Vnějšek se měnit nebude, prošel velkou rekonstrukcí před několika lety, kdy původní majitel udělal zateplení, nový plášť a vyměnil všechna okna za plastová. Uvnitř je 97 bytů, které procházejí kompletní rekonstrukcí. Většina bytů je o velikosti 24 metrů čtverečních a je pro dva lidi,“ pokračuje Rolník.

Rekonstrukce musí probíhat poměrně rychle, protože už na začátku roku 2022 se do domu mají nastěhovat první noví obyvatelé. „K 1. lednu se má nastěhovat 50 lidí, na začátku února dalších 100 lidí a na plné kapacitě zhruba 200 lidí by to mělo být někdy v březnu, dubnu,“ říká Rolník. Dům se připravuje převážně pro mladé rodiny, pro páry, jde o kmenové zaměstnance DHL,“ dodává.

V domě bude bydlet i stálý správce, který se o ubytované a celý dům bude starat. Není to tedy spíš ubytovna? „Nikoli, jde o startovací byty pro stálé zaměstnance DHL. Už takto pro DHL v Chebu spravujeme i jiný dům a praxe je taková, že sem přijde mladý pár a když se tu usadí, tak si následně najdou jiné, větší bydlení,“ odpovídá Rolník.

V domě mají bydlet Češi i cizinci. „Když lidé z ciziny bydlí na zkolaudovaném, přihlášeném ubytovacím zařízením, tak je to pod značným dohledem cizinecké policie. Každého cizince musíme přihlásit na cizinecké policii a o těchto lidech, je pak dobře vědět – ví se, kde jsou a kdo to je,“ reaguje Rolník na výhrady některých lidí vůči zaměstnávání cizinců na průmyslové zóně v Chebu a jejich následnému ubytování ve městě.

Rolníkova firma má v Chebu několik ubytovacích zařízení a jejich počet pravděpodobně dál poroste. „Našim klientem není jen DHL, je to více společností z průmyslové zóny. Trend je dnes jasný: budování malometrážních startovacích bytů. Máme připravené další nemovitosti, které buď půjdou do výstavby nebo se budou rekonstruovat. Jde o byty o velikosti 25 až 30 metrů čtverečních pro dvě osoby,“ říká. Kde konkrétně chce jeho firma tyto byty stavět, říkat nechce.

Podle Rolníka firmy už nechtějí pro své zaměstnance jen ubytovny. Ty jsou vhodné pro agenturní zaměstnance, kteří sem nejčastěji jezdí na několik měsíců. Trendem jsou právě bytové domy se startovacími byty, jaký vzniká v Hálkově ulici. „Cheb potřebuje hodně nových ubytovacích kapacit – a řekl bych, že převážně byty. Těm starým ubytovacím zařízením odzvonilo,“ říká.

Podle něj v Chebu obecně byty chybí. „Musí se začít stavět, aby sem přicházeli noví lidé. Budou sem přicházet i z Česka, z regionů, kde není práce. Už teď se do Chebu sestěhovávají lidé z okrajových částí Chebska. A není to jen o průmyslové zóně, kde jsou velcí a stabilní zaměstnavatelé. Spousta lidí jezdí pracovat do Německa a bydlí třeba 100 kilometrů od práce. Je to šance, dostat sem mladé rodiny, které se tu usadí,“ říká.

Pokračujte!


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.