Noví praktici pro Cheb: Doktoři jsou, říká šéf chystané ordinace

V Dragounské ulici má vzniknout nová ordinace praktických lékařů. V městské budově po bývalém domovu pro seniory ji chystá společnost Ordinace všeobecného praktického lékařství, která už má ordinace v Mariánských Lázních a v Plesné. Nová ordinace má převzít pacienty po praktické lékařce Miladě Milotové, jejíž ordinace končí. Zdeněk Hess, vedoucí lékař a jednatel Ordinace všeobecného praktického lékařství, v rozhovoru vysvětluje, jak sehnal doktory pro chebskou pobočku i to, proč ordinaci nestihne otevřít už na začátku října, jak původně chtěl.

O chystané nové praxi jste informoval na Facebooku, píšete tam, že se vám podařilo sehnat dva lékaře. To znamená, že chystáte dvě nové ordinace praktických lékařů v Chebu? Nebo půjde o jednu ordinaci, kterou obslouží dva lékaři?

Aktuálně se mi přihlásili dva vynikající lékaři, kteří s námi chtějí pracovat. Ordinace by měla být jedna. Všichni naši kolegové pracují někde v nemocnici, nejsme čistě ambulantní lékaři. Proto také nebudou na celý úvazek. Je to jednak prevence syndromu vyhoření, jednak jde i o návaznost péče, máme možnost si naše pacienty zkontrolovat přímo v nemocnici apod.

Převezmete ordinaci (i s pacienty) doktorky Milotové, která svou praxi končí na konci září?

Na návrh našeho převzetí pacientů registrovaných u Dr. Milotové kladně odpověděli VZP a Vojenská pojišťovna, takže klienty těchto pojišťoven určitě.

Kde vaše ordinace v Chebu bude?

Přijali jsme nabídku města Cheb na nové prostory v Dragounské ulici.

Píšete, že jste chtěli otevřít od začátku října, ale z administrativních důvodů to zřejmě nestihnete. Kde je problém? A kdy tedy s otevřením počítáte?

Chtěli jsme ordinaci otevřít od 1. 10. 2021, kdy končí Dr. Milotová, aby péče navazovala. Doufáme, že nám úřady vyjdou vstříc aspoň tím, že rychle rozhodnou o našich žádostech. Sám osobně nikam nespěchám, ale lékaři, kteří s námi mají pracovat, jsou velmi kvalitní a tudíž mají spoustu dalších nabídek. Hrozí tedy, že pokud ordinace nebude otevřena v blízké době, přijmou jinou nabídku a ordinace v Chebu se vůbec neotevře.

O jaké doktory se jedná?

Jsou to zkušení kolegové středního věku s více atestacemi, kteří pracovali dlouho v zahraničí a odtud si přinesli mnoho oborných znalostí navíc mají příjemné vystupování.

Můžou se u vás lidé do nové ordinace už nyní registrovat?

Zatím bych počkal, zda se ordinaci opravdu podaří otevřít. Měli bychom přebrat pacienty od Dr. Milotové zatím od pojišťoven VZP a VoZP. Když k tomu připočteme pacienty, kteří k nám již dnes dojíždějí z Chebu do Mariánských Lázní a Plesné, je již naše kapacita naplněna a nové pacienty zatím přibírat nebudeme. Nechceme, aby kvantita převládla nad kvalitou. Vzhledem k tomu, že se nám hlásí další kolegové, kteří mají zájem u nás pracovat, tak jsem ale optimistický ve výhledu do velmi blízké budoucnosti.

Máte už ordinace praktického doktora v Mariánských Lázních a v Plesné. Proč jdete i do Chebu? Je to reakce na zdejší nedostatek lékařů, vidíte tu tedy velký potenciál?

Na české straně provozujeme ordinace v Mariánských Lázních a Plesné, takže jsme původně chtěli otevřít ordinaci ve Františkových Lázních, která je na této ose. Jenže tam jsme nenašli vyhovující prostory. V roce 2019 jsem zjistil, že v Domově pro seniory na Skalce v Chebu zůstalo 26 seniorů bez lékaře a nikdo již neměl kapacitu je přijmout. Začal jsem tam tedy jezdit, poznal jsem tam skvělý personál a od té doby spolu úzce spolupracujeme. Do Mariánských Lázní i Plesné již k nám dojíždí stovky pacientů z Chebu, často jsou to senioři, pro které je to náročné, takže nová ordinace bude z části pro ně.

V Chebu chybí nejen praktici, ale třeba i očaři a určitě i další specializace. Proč se podle vás dlouhodobě nedaří do Chebu nové doktory lákat? A jak jste sem nové doktory nalákat dokázal?

Když se podíváte na statistiky, tak není pravda, že by byl nedostatek lékařů, problém není ani v platech. Znám mnoho kolegů, kteří hledají slušné místo ve zdravotnictví. Opakuji, že nejde o peníze, oni hlavně nechtějí pracovat v chaosu, kde nic nefunguje. Svým kolegům v našich ordinacích nabízíme vysoce odbornou medicínu – přestože máme praktické lékařství, provádíme sami veškerou sonografii, echokardiografii, holterovskou monitoraci, lokální a infuzní terapii a malou chirurgii. Tím se nám podařilo „nalákat“ nové kolegy, kteří se u nás mohou naučit nové věci. Dále je u nás výborný kolektiv, můžeme se na sebe vzájemně zcela spolehnout. A tím směrem vede cesta.

Pokračujte!


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.