Nikdy neuspokojíme všechny, reaguje starosta na šéfa hokejistů. Radnice chystá nová pravidla pro podporu klubů

Sportovní kluby v Chebu by měly od roku 2021 získávat peníze od města podle nových pravidel. Vedení radnice chystá změny v systému správy sportovišť i v tom, jak vyplácí dotace na celoroční činnost.

Zároveň se vedení města ohradilo proti tvrzení šéfa chebského hokejového klubu Davida Speierla, který v rozhovoru s Chebským infem radnici kritizoval, že sport podporuje málo. „Peněz ve sportu nebude nikdy tolik, aby to uspokojilo všechny,“ reagoval starosta Antonín Jalovec.

 


Během příštího roku radnice hodlá vymyslet nový model podpory chebských sportovních klubů a také toho, jak jsou spravována sportoviště. Pomoci k tomu má i Strategický plán rozvoje sportu a volnočasových aktivit v Chebu, který pro radnici vypracovala společnost BDO Advisory. Tento dokument najdete třeba v materiálech pro příští jednání zastupitelů (od strany 50).

„V oblasti správy sportovišť je situace v Chebu velmi neuspokojivá, každé má jiný režim. Máme tady sportoviště ve výpůjčce, v pronájmu, sportoviště, která jsou pod přímým vlivem města a jsou spravovaná Chetesem. Máme tady také speciální režim u areálu Lokomotivy, kde je zvláštní smlouva s FK Hvězda. Chceme to co nejvíce sjednotit,“ říká Jalovec.

Zároveň dodává, že to nepůjde sjednotit úplně, protože některá sportoviště, například tenisové kurty u sídliště Skalka, jsou v majetku klubů. „Chceme najít model, který by byl transparentní a stejný pro všechny a takový, který bude jednoduchý a efektivní na správu pro město,“ dodává starosta.

Změny čeká i na systém podpory aktivit (SPA), ve kterém letos město sportovním klubům na celoroční činnost poslalo 6,3 milionu korun. „Je sice geniálně jednoduchý, ale má některé závažné mouchy. Například časové zpoždění. Když se žádá o finance na rok 2020, tak se dokládají údaje o hospodaření za rok 2018. Ve sportu je přitom dost dynamický vývoj. V klubech můžou ubýt děti nebo třeba zrušit oddíl,“ říká Jalovec. Problém současného systému podle starosty je i ten, že dotace se rozdělují jen podle nákladů, které kluby vykazují.

Vedení města zatím nerozhodlo, jak by měl od roku 2021 vypadat nový systém podpory, ale inspiraci už našlo třeba v Kutné Hoře. „Sportování dospělých je vůbec nezajímá. Jsi dospělí, plať si to ze svého. Peníze jdou do mládeže. Platí tam dotace na jednotlivé oddíly – třeba na starší žáky, kteří hrají krajský přebor. A je jedno, jestli v tom oddíle je 10 nebo 30 dětí,“ dává Jalovec příklad systému, který se mu líbí.

Sportování dospělých podle vedení města nedotují z městské pokladny ani radnice v sousedním Německu. Místostarosta Jiří Černý spolu s předsedkyní komise pro sport a volnočasové aktivity Markétou Maškovou jezdí po českých a bavorských městech a sbírají zkušenosti, jak sport podporují jiná města.

Tip: Pomáhá lidem umírat doma. Když máme peníze na tři měsíce dopředu, je to dobré, říká šéfka hospice

Starosta se na tiskové konferenci, kde avizoval vznik nové sportovní koncepce, také ohradil proti tvrzení, že Cheb málo podporuje sport.

„Porovnáváme neporovnatelné. Každé město má úplně jiný model financování. Chebu škodí to, že do sportu lijeme peníze i mnoha oklikami. Když má Chetes několikamilionové příspěvky na správu zimního stadionu nebo bazénu, tak to jsou peníze do sportu. V jiných městech to řeší tak, že dají klubu vyšší dotace, ale pak jim dají vyšší nájem,“ reagoval na rozhovor Chebského infa s šéfem chebských hokejistů Jalovec.

Do peněz, které radnice dává na sport, se podle vedení města nemůže počítat jen to, kolik radnice klubům rozdělí na celoroční činnost. Podle Jalovce je třeba započítat i náklady na údržbu a správu sportovišť, investice do nich a také jednorázové akce. Tedy konkrétně třeba 7,3 milionu korun, které od města dostává Chetes na správu zimního stadion nebo 600 tisíc korun, kterými město podporuje házenkářský turnaj O štít města Chebu. Za rok 2018 součet těchto peněz dělal 54 milionů korun.

Vedení města také rozhodlo, že na podporu celoroční činnosti půjde v příštím roce více peněz. Bude to o tři miliony korun více než letos, kdy na sport ze systému SPA šlo 6,3 milionu korun. Konkrétně hokejový klub HC Stadion by pak měl dostat na příští rok 950 tisíc korun místo letošních 575 tisíc. Zároveň hokejistům město zvedne cenu nájemného, protože ceny energií rostou.

Jalovec se konkrétně ohradil proti tomu, že Speierl v rozhovoru zmiňuje, že hokejový klub město žádal o snížení ceny nájemného za pronájem ledové plochy pro děti. „Oni žádali sto korun na led nikoli pro mládež, ale pro všechny, včetně dospělých,“ říká Jalovec.

Dodává, že už dnes mají hokejisté cenu nájmu výrazně dotovanou, když reálné náklady jsou kolem 3000 za hodinu a hokejisté platí 400 korun za hodinu. Podle nového ceníku by to mělo být 500 korun.

„Hokejisté zapomínají na to, že hokej vždy byl a vždy bude drahý sport. Jestli oni operují s tím, že dají více za led než dostanou na dotace, tak podobně to mají i další týmy,“ říká Jalovec. Hokejový klub dostal na celoroční činnost od města letos 575 tisíc korun a na nájmu za stadion uhradil 700 tisíc korun. Podobně to mají i krasobruslaři, kteří dostali dotaci 83 tisíc a za nájem vydají 170 tisíc.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.