Město dává málo peněz na sport, říká šéf chebského hokeje

Chebští hokejisté v létě neuspěli se žádostí o dotaci na druhou ligu. David Speierl, šéf klubu HC Stadion, v rozhovoru vysvětluje, proč podle něj vedení města dělá chybu, když sport ve městě podporuje málo. Říká také, že nechce nový stadion a že by se ten současný, který má problémy se spodní vodou, měl zachránit.

Uvádíte, že město dává málo peněz na sport. Z čeho vycházíte?

Hlavně ze srovnání s okolními městy, ale i jinde. Nedávno jsem viděl dokument a byl tam příklad Nové Paky, města v Královéhradeckém kraji. Ta dává z každého ročního rozpočtu na sport a další kroužky pro děti desetinu rozpočtu. Ten přitom je asi desetkrát menší, než jaký rozpočet má Cheb, peněz do sportu jde ale v Nové Pace více. V Chebu jde z více jak miliardového rozpočtu na sport šest milionů korun, to je hrozně málo. Sport a kroužky by v městech měly patřit mezi priority.

Novopacká desetina rozpočtu na sport bude extrém. Vy sami jste uváděli na webu hokejového klubu příklad Sokolova, který na sport dává podle vašich výpočtů zhruba 1,4 procenta městského rozpočtu a v Chebu jste došli k 0,5 procentu.

Sokolov dává na sport téměř dvanáct milionů korun, tedy dvakrát tolik co Cheb. Mariánské Lázně jsou na osmi nebo devíti milionech. Obě to jsou přitom menší města. Jestli kolem sebe chceme mít dobře vychované děti, tak bychom měli sport výrazně podporovat. Samozřejmě, že město musí mít peníze třeba i na lávku na Švédský vrch nebo nové silnice, živím se developerskou činností a tyto investice podporuji, ale musíme se také postarat o to, aby tady bylo možné smysluplně naplnit volný čas. Když tu budou kvalitní sportovní kluby, nebudou děti třeba v juniorském věku utíkat za lepším. Konkrétně v případě hokeje do Karlových Varů či Sokolova. Budou tu chtít žít a nebudou město opouštět. Aby tu ale šlo sport dělat kvalitně, je k tomu potřeba větší podpora ze strany města.

 


A i s touhle ambicí jste tedy město v létě žádali o podporu ve výši 1,8 milionu korun na druhou ligu?

Ano, prezentovali jsme to současnému vedení města, psali jsme to panu starostovi Jalovcovi i místostarostovi Plevnému. My dnes například nepostavíme juniorský tým (od 17 do 21 let – poznámka redakce), protože jednak dnes děti tolik nesportují jako dřív a taky nám několik hráčů každoročně odejde za lepším do Varů či Sokolova.

Není ale pro město důležitější, aby sportovali malé děti? A nedává i smysl, když tu v malém Karlovarském kraji máme už teď dva špičkové hokejové kluby ve Varech a Sokolově, aby ty nejlepší šli zkusit štěstí tam? Proč by Cheb měl zkoušet budovat další hokejovou baštu?

Jednáme nyní s varským i sokolovským klubem o tom, aby do Chebu naopak posílali ty hokejisty, kteří se u nich nevejdou do sestavy a potřebují se rozehrát. I k tomu ale potřebujeme kvalitní podmínky. Vlajkovou lodí klubu je navíc první mužstvo dospělých. Vždy to bude tak, že většina hokejistů nemá na to hrát extraligu ve Varech nebo první ligu v Sokolově. Ale i pro ně potřebujeme mít v Chebu nějakou metu, aby se i zde hrála slušná soutěž, alespoň ta druhá liga. Když děti na stadionu uvidí, že se tu hraje dobrý hokej, bude je to motivovat, budou chtít hrát. Když tu máme s prominutím pralesní ligu, tak ta nikoho nemotivuje. I tak u nás dnes sportuje asi 140 dětí.

Dnes tedy první mužstvo hraje jakou soutěž?

Krajskou ligu, což je čtvrtá nejvyšší soutěž.

Takže jste chtěli peníze na posun o jednu soutěž výš.

Ano, chtěli jsme získat možnost hrát třetí nejvyšší soutěž, kde je úroveň už velmi slušná. Už dnes hrajeme v krajské lize na špičce, loni jsme skončili v semifinále play-off. V nové sezoně chceme vyhrát a postoupit. Ale půjdeme do vyšší soutěže, jen když na to budou peníze. Budeme to dál zkoušet. I Vary a Sokolov chtějí, abychom druhou ligu hráli, aby sem mohli hráče posílat na rozehrání.

Co jste pro získání dalších peněz pro hokejový klub udělali?

Jednali jsme s vedením města. Navíc už o půl roku dříve jsme se s nimi snažili bavit o možnostech zlepšení podpory. Navrhovali jsme, aby nám zlevnili pronájem ledové plochy, aby pro děti byl led za korunu. Ušetřili bychom tím zhruba 200 až 300 tisíc korun. Žádali jsme také o narovnání podmínek. Když mají jiné velké kluby sportoviště ve vlastní správě a dostávají podporu od města na sportování i na tu správu, tak jsme to také chtěli. Vím, že můžeme na zimním stadionu hospodařit mnohem efektivněji než městská společnost Chetes.

Chetes letos na správu stadionu dostal 7,3 milionu korun, vy byste to dělali za kolik?

Minimálně o milion levněji. Dokázal bych efektivněji využít lidi i plochu. Byl jsem v sobotu na večeři ve vedlejší restauraci, na stadionu se v půl deváté zhaslo a už se tam nic nedělo. To je neuvěřitelné. Minimálně do jedenácti by měl být stadion využitý, aktivně bych ho nabízel a byl by z něho vyšší výnos. Celé léto může stadion sloužit pro kempy.

Jak jednání s vedením města dopadla?

Mám pocit, že jdeme proti zdi. Nestalo se vůbec nic. Ani na jednu z těch navrhovaných variant nepřišla kladná odpověď. Na letošní rok jsme od města dostali 575 tisíc korun a za stadion zaplatíme 700 tisíc. Chtěli jsme se dostat alespoň na nulu, abychom nebyli v bilanci s městem v minusu. Slyšel jsem ale, že cena za využití ledu má naopak stoupnout. To by pro nás bylo likvidační. Zatím to snad ale neprošlo.


Tip: Přehled: Projděte si, koho město dotuje a kdo dostává nejvíc


Jak vypadá rozpočet chebského hokeje?

Náklady máme přes tři miliony korun. Z toho jde zhruba 1,2 milionu korun na trenéry, přes 650 tisíc na dopravu, 700 tisíc za pronájem ledu a zbytek za materiálovou spotřebu, rozhodčí nebo pořadatelskou a zdravotnickou službu. Největší část máme financovanou z podpory od města, kraje, ministerstva školství a hokejového svazu. Od města jsme letos dostali 575 tisíc, od ministerstva 520 tisíc, 300 tisíc od svazu na hlavního trenéra a kraj nám dal 110 tisíc. To je tedy tak polovina rozpočtu. Zbytek máme z členských příspěvků a menší část ze sponzoringu.

Když jste šli žádat o druhou ligu, o těch 1,8 milionu, tak jste počítali i s nějakými dalšími sponzorskými penězi? Nebo jste to chtěli kompletně krýt z městské dotace?

Současně se žádostí na město Cheb jsme žádali také Karlovarský kraj, byla tam ale podmínka spoluúčasti města Cheb. Počítali jsme samozřejmě i se sponzorskými penězi, ale jako s nějakou nadstavbou. Těch 1,8 milionu by určitě nemohlo provoz druhé ligy kompletně pokrýt. Vypočetli jsme je tak, abychom sice na krev, ale i tak zvládli druhou ligu hrát.

Na posledním zastupitelstvu před letními prázdninami bylo rozhodnutí o té dotaci odloženo. Pro vás to ale stejně znamenalo, že druhou ligu hrát nebudete. Čas na podání přihlášky během léta vypršel. Jednáte s vedením města o druhé lize dál?

Od doby, co zastupitelé jednání o dotaci přerušili, se nestalo nic. V mezičase jsme podali návrh, že bychom spravovali zimní stadion. Z města nám na to odpověděli, že s námi budou jednat až v momentě, kdy doložíme chybějící dokumenty v obchodním rejstříku. Šlo o změny ve výkonném výboru. Změna v rejstříku v době, kdy nám z města psali, teprve probíhala. Také po nás chtěli doplnit účetní závěrku a i tam bylo vše v běhu. Neudělali jsme žádnou chybu, šlo o pomalou práci úředníků na rejstříkovém soudu. Město se kvůli tomu ale s námi odmítlo bavit.

Doložili jsme jim kopie, že jsme vše podali. Pak už se z města nikdo neozval. Když pak náš sekretář pan Krutina ve městě potkal místostarostu Černého, tak ten se ho ptal, proč jsme nepřišli na jednání s vedením města. Začal jsem to hned řešit a zjistil jsem, že vedení města celou věc předalo vedoucímu odboru správy majetku, ten nějaké další úřednici nařídil, aby domluvila schůzku. Ona ji údajně domluvila, ale my jsme o ničem nevěděli. Napsal jsem pak všem z vedení města, abych to vysvětlil. Od té doby se nic neděje.

Pan místostarosta mi řekl, že jsme na tahu my, že máme zažádat o novou schůzku. Já si ale myslím, že by teď měla jednat radnice. Navíc mi pan místostarosta mezi řádky řekl, že se chystá nová koncepce pro sport ve městě a že stejně nic nedostaneme. V rámci nové koncepce by od roku 2021 měla být jednotná správa sportovišť. Já si myslím, že nejlepší by bylo, aby se o sportoviště staraly kluby.

Teď tedy žádáte jako každý rok a jako všechny chebské kluby o příspěvek na celoroční činnost.

Ano a doufáme, že nedostaneme méně než před rokem.

Současné vedení radnice je tam rok. Ani před tím jste nedostávali víc.

Ano, bylo to vždy stejné. V Chebu chybí někdo, kdo by za sport směrem k radnici soustavně pracoval.


Tip: Pomáhá lidem umírat doma. Když máme peníze na tři měsíce dopředu, je to dobré, říká šéfka hospice


Říkáte, že v Chebu jde na sport obecně málo peněz. Řešíte to tedy nějak koordinovaně i se zástupci jiných klubů?

Ano, řešíme. Ale většina lidí, co to dělá, není tak ambiciózní, nemají tu energii dělat tuhle nepříjemnou práci a snažit se vedení města přesvědčit, že by se vyplatilo sport více podporovat. Jsou rádi, že dostávají od města alespoň něco. Dnes je to ale tak, že „boxujeme“ o přežití.

Starosta Jalovec na výtky, že do sportu Cheb dává málo peněz, říká třeba to, že záleží, co vše se do té částky zahrne. Město například teď investovalo do nového osvětlení na zimním stadionu pět milionů korun. I to jsou podle něj peníze, které jdou do sportu.

To je ale špatné hodnocení. Světlo neslouží jen hokejovému klubu, chodí tam bruslit i veřejnost, stadion využívají i krasobruslaři a další velký počet týmů hobby hokejistů. Dvaceti až třicetiprocentní využití stadionu je mimo náš klub. Cítím z takového hodnocení, že je sport a sportoviště, do kterých musí město stále investovat, spíše na obtíž. Je samozřejmé, že každý starosta musí být dobrý hospodář, ale v případě toho, jak město podporuje sport, mi to přijde kontraproduktivní. Myslím, že se v této věci opomíjí, že vedení města je především služba veřejnosti.

Radnice od příštího roku zvýšila daň z nemovitostí pro firmy ve městě a z šesti milionů vybraných navíc plánuje více jak polovinu rozdělit na podporu celoroční činnosti ve sportu, sociálních službách nebo kultuře. Když to vezmu hrubým odhadem měla by podpora klubů stoupnout zhruba o čtvrtinu. U vás je to zhruba 110 tisíc korun navíc. Je to pro vás podstatné navýšení? (Rozhovor vznikl ještě před tím, než vládnoucí VPM oznámila, že suma peněz na sport by měla v příštím roce vzrůst zhruba o 40 %.)

Samozřejmě jsme rádi za každou podporu, ale je to opravdu málo. V kontextu s možným navýšením nájemného ledové plochy to dokonce náš klub ani nevysvobodí z negativní bilance s městem. Do sportu by mělo jít mnohem více peněz než jen čtvrtina navíc, potřebujeme se dostat aspoň na dvacet milionů korun ročně z dnešních šesti milionů pro všechny sporty v Chebu. Navíc to ještě zastupitelé neschválili. Náš hokejový klub by potřeboval roční příjmy alespoň pět milionů, dnes jsme na třech. Pak bychom mohli hrát kvalitní soutěže ve všech mládežnických kategoriích.

O tom ale budete muset politiky přesvědčit, aby vám peníze dali. Zkuste vysvětlit, proč by v Chebu měli být vyšší soutěže než teď, když jsou v blízkém Sokolově a ve Varech?

A proč by ty soutěže měly být jen v Sokolově? Vždyť Sokolov je menší město než Cheb a zvládají to tam, město tam sport podporuje a hokejistům tam dali nedávno další milion korun nad jejich běžnou roční podporu na kvalitní mládežnické soutěže. Naši mladší i starší žáci je přitom poráží, když spolu hrajeme.

Asi v Sokolově zástupci sportu dokázali politiky přesvědčit, že podpora sportu dává smysl. Mají tam první hokejovou ligu, druhou fotbalovou ligu.

Asi ano. My se o to taky už několik let snažíme, ale prostě to nejde. Slyším, že město investuje do světel na stadionu. Ale v Sokolově to dělají taky. Podívejte se, co tam za poslední roky do zimního stadionu nainvestovali. Nová střecha stála přes sto milionů, do nových kabin a sociálních zařízení šly další miliony.

 


S jakou ambicí to celé děláte?

Jsem patriot, na chebském zimáku jsem vyrostl. Pak jsem žil v cizině a byl stále na cestách, ale do Chebu jsem se vrátil a před deseti lety jsem si vzal do hlavy, že nechci jezdit na dobrý hokej jen do Varů. Chci přijít v Chebu na zimní stadion, kde nově hraje i můj malý syn, potkat tam známé. Chci se koukat na chebské děti, jak sportují u nás. Chci, aby byl Cheb zdravým a tudíž atraktivním místem pro život. Dobré sportovní kluby na úrovni jsou jedním z lákadel. Myslel jsem, že to město podpoří.

V Chebu se teď řeší, že zimní stadion je na vodě. Současné vedení zvažuje, zda se rovnou nevyplatí postavit stadion nový, zda by to nebylo levnější než rekonstruovat ten stávající. Jak se na to díváte?

Vůbec nikdo nás v té věci ještě nekontaktoval. Kdo přitom na tom stadionu „bydlí“? Nejvíc hokejový klub. Proč tu navíc někdo má ambici stavět nový zimní stadion, když hlavního nájemníka pořádně nepodporuje?

Ono ještě nebylo definitivně nic rozhodnuto, není to tak, že by se nový stadion stavěl. Možná se s vámi budou bavit, až pokud ze současných analýz vyjde, že je opravdu třeba nový stadion. Podle vás je nový stadion třeba?

Zabývám se projektovým developmentem, ve stavařině se pohybuji dlouho. Připravuji projekty, a to jak technickou, tak i legislativní a finanční část. Voda je samozřejmě problém, ale dá se vyřešit. Já bych určitě nový zimní stadion nestavěl, současný stadion je krásný. Pokud by se navíc měl postavit nový stadion v nějaké úspornější verzi, třeba do sto milionů korun, tak to bude něco podobného, co mají v Ostrově či Nejdku, tedy studená, plechová hala s pár místy pro diváky. To by byl krok zpět.

Radši bych peníze dal do vyřešení toho problému s vodou, lze ji nasměrovat. Odtěžil bych celý prostor s lávkami a trávou mezi Valdštejnovou a Palackého ulicí a stadionem, přepažil to, udělal tam pořádné opěrné zdi a drenážní systém. Dal bych pryč starou strojovnu pod stadionem, v těch místech by šlo vodu odvést do kanalizace. Pak by se dalo udělat i nové chlazení a nová parkovací místa, která dnes u stadionu chybí. Ty bych vybudoval vedle malé plochy a v místě odtěženého terénu. I kdyby to bylo hodně předražené, tak se musíme vejít do padesáti milionů korun.

Dobré by při té akci bylo dodělat i syrové prostory pod tribunou, kde by šlo vybudovat zázemí jako tělocvična, kterou každý zimní stadion běžně má, regenerace, administrativní prostory a také již léta plánované zastřešení malé plochy.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.