Tři měsíce a konec. Chebští podnikatelé bojují o existenci

Koronavirovou krizí jsou těžce zasažení i chebští podnikatelé.

„Je to horší než krize v roce 2009, ve které jsme začínali. To bylo o konkurenci a přežití těch silnějších. Toto je v podstatě sebevražda,“ říká Petr Utíkal z Masného krámu Krkovička.

„Prodej jídla se propadl o 50 %. To ale jen díky tomu, že máme skvělé zákazníky a nenechají nás na holičkách v takto těžkých časech. Rozvoz masa se propadl o 85 % a prodej vína je na nule,“ pokračuje.

Problémy hlásí i tiskař Antonín Halla. Od 16. března má zavřenou zakázkovou kancelář a copycentrum. Objednávky od té doby přijímá pouze přes internet ve svém eshopu a i zde pociťuje velký propad.

„Za březen spadly tržby na zhruba 15 až 20 % tržeb za únor. Je však třeba brát v úvahu, že do 13. března jsme měli provoz v normálním režimu. Propad dubnových tržeb očekáváme mnohem větší,“ říká Halla.

Jak vážná pro něj současná situace je? „Bude záležet na tom, jak dlouho budou současná opatření trvat. I návrat do „normálu“ bude podle mého pozvolný. V současné době k udržení provozu čerpáme hlavně vlastní finanční rezervy,“ odpovídá Halla. Firma je téměř bez tržeb, za nájem nebo energie ale musí platit dál. Splátky leasingu si může odložit, ale dluh mu nezmizí.

Současný stav by jeho firma ustála maximálně tři měsíce, tedy do konce května. „Pak už by to bylo o naší vlastní existenci,“ říká.

Tip: Reportáž ze zavřené hranice. Ze Svatého Kříže je město duchů

Radnice chystá úlevy pro občany i pro podnikatele, rada města o nich bude jednat ve čtvrtek. Podle vyjádření starosty Antonína Jalovce z jedné facebookové diskuze lze čekat, že město bude zasaženým podnikatelům, kteří jsou v městských prostorech, odpouštět nájmy.

Jalovec přitom ještě nedávno kritizoval jiné starosty, kteří rychle ohlašovali různé úlevy pro občany i podnikatele. On sám o nich chtěl rozhodovat až poté, co budou jasné dopady současné krize. Za to ho kritizovalo opoziční ANO, které naopak volalo po rychlé pomoci.

Hallovi by odpuštění nájemného od města pomohlo. Ideálně by si představoval odpustek za zhruba půl roku. Počítá totiž s tím, že po bezprostřední krizi bude ještě několik měsíců trvat, než se vrátíme k „normálu“.

Pozitivnější příběh v současné krizi zatím píše 3F Bistro z centra města. „Činnost můžeme dál provozovat, ale pouze přes takzvané ,hladové okénko,“ říká jednatel Jiří Dvořák.

„Na rozdíl od ostatních kolegů z branže fungujeme, takže si nestěžujeme. Pokud bychom byli v jejich situaci a museli zavřít, jsme na tuto eventualitu naštěstí pojištěni,“ dodává.

I přes pozitivní hodnocení situace ale přiznává, že ke ztrátám dochází. „Bohužel nám odpadli akce-caterinky, na které jsme se dlouhodobě připravovali,“ říká Dvořák.

Od města by ocenil zajištění jednorázových roušek a dezinfekčních gelů. „Zatím nám vždy pomohli občané Chebu nebo maminka kolegy. Dokonce rozdáváme látkové roušky, které nám naši hosté donesli. Pro naše účely jsou vhodnější jednorázové,“ říká.

„Blíží se sezóna předzahrádek a velmi bychom uvítali zamyšlení se ze strany města nad cenou pronájmu prostoru. Byla by to dobrá podpora našeho podnikání. To samé se týká i abonentního parkování,“ dodává Dvořák.

Od města by pomoc ve formě dezinfekčních prostředků a ochranných pomůcek zdarma ocenil i František Jedlička z Potravin Novas. „Jsou to nyní hodně drahé a nedostatkové věci,“ říká podnikatel, který hlásí propad tržeb o 60 až 70 procent. Lidé buď nevědí, že má otevřeno nebo teď tolik nenakupují. Otevírací dobu proto zkrátil o dvě hodiny.

Otevřeno má i bezobalový obchod Neobal Cheb. Jede v „bezpečném“ režimu, což například znamená, že do prodejny mohou vstoupit najednou maximálně dva lidé, přednost mají platby kartou a všechny produkty nandavá prodávající. Vědět byste měli určitě i to, že mají i věci, které jsou v supermarketech vyprodané – třeba droždí nebo chlebovou mouku.

„O přežití, zatím, nehrajeme. Tržby se nám propadly, ale ne tak markantně, abychom museli zavřít,“ říká majitelka Jana Jechová.

„Spíše je problém, že si lidé myslí, že nemáme otevřeno, byť to všude dáváme na vědomí. A když jdou kolem a zjistí, že otevřeno máme, nemají nádoby, takže si nenakoupí větší množství produktů,“ dodává Jechová.

Do jejího obchodu teď chodí hlavně stálá klientela, ale jen ta obchod dlouhodobě nad vodou neudrží.

Jak by ji radnice i běžní lidé mohli pomoci? „Pokud by město mělo vůli nějak pomoci, tak spíše nějak propagačně, třeba na facebooku VPM, města Chebu nebo pana Jalovce. Ať lidi přijdou, máme všeho dost, fungujeme. Ať si vezmou nádoby a i v téhle době trochu myslí na ekologii,“ odpovídá Jechová. Propagaci ze strany města by ocenil i Jedlička.

Vůli udržet se hlásí i další těžce zasažení podnikatelé. Například tržby Hallo Taxi propadly o více jak 90 procent. „Snažím se udržet taxislužbu v provozu. Snížili jsme počet řidičů na směně. Předpokládám, že leasingové společnosti nám vyjdou vstříc a po ukončení krize se vše vrátí do normálu,“ říká provozovatel taxi služby Pavol Stredný.

„Moje činnost není závislá pouze na osobní dopravě. Podnikám i v jiném oboru, který bude nápomocen krizové období překlenout,“ dodává.

„Máme už třetí týden zavřeno. Řidiči jsou OSVČ, to znamená bez příjmů. Lidi nevolají. Situace je tudíž velmi vážná, musíme platit telefony, kancelář a ostatní náklady. Doufám, že to ještě celý duben nějak zvládneme a pomalu se to rozjede. Jinak si to ani nedovedu představit. Vůbec si nedokážu představit, jak by nám radnice mohla pomoci, ale budeme rádi za každou pomoc,“ říká Martin Kučák za Rádio Taxi.

I další podnikatelé mají zcela zavřeno a jsou tak kompletně závislí na pomoci státu. Ten už OSVČ na půl roku odpustil minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, zavádí pro ně ošetřovné a chystá jednorázovou dávku 25 tisíc korun za březen a duben.

„Současná situace je pro mě velmi deprimující, pracovat nemůžeme. Bohužel jsem v soukromém nájmu a ten platit musím, věřím, že se situace brzy zlepší. Jsem ráda, že můj manžel může pracovat a tudíž přináší domů alespoň nějaké finance,“ říká Jana Benková z kadeřnictví Ellen.

„Tato situace je pro nás naprosto likvidační. Jelikož v zimě jsou příjmy minimální a provoz se dotuje ze sezónních měsíců, rezervy se rozplynuly do zimy,“ říká další chebský podnikatel, který si ale přál zůstat v anonymitě. Podniká v oboru, ve kterém měla právě teď začít špička, tedy doba, za kterou má drtivou většinu příjmů.

„Bez půjčky a dalšího zadlužení bychom to dali maximálně dva měsíce. Stát nám v tomhle nepomáhá, ani nepomůže. 25 tisíc jednorázově je absolutní výsměch,“ říká.

Není ani v situaci, kdy by mu mohla pomoci městem chystaná pomoc. „S městem máme pouze pronájem zhruba 3000 Kč za rok, což není nijak likvidační. Ale naprosto oceňuji snahu radnice jakkoliv pomoci zasaženým podnikatelům,“ vzkazuje.

Naopak zatím minimální omezení provozu hlásí stavební společnost ŠU-STR. „Zavedli jsme povinné nošení roušek zaměstnanců, desinfekci na stavbách, rozdělili jsme pracovníky do menších skupin, pokud to situace na stavbě umožňuje. Tržby se nám zatím nepropadly a o přežití zatím nehrajeme. Současný stav bychom byli schopni ustát dva, tři měsíce, pokud se nějak dramaticky nezpřísní nebo nezmění nouzová opatření vlády,“ říká jednatel Vlastimil Strýček.

Zdroj úvodního obrázku: Masný krám Krkovička


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.