Covidový test rychle a snadno. Vyzkoušeli jsme nemocniční drive-in

V 16:50 se objednáte na 17:10 a v 17:25 máte výsledek. I tak rychle teď probíhá testování na koronavirus v areálu chebské nemocnice.

Otestovali jsme ho v pátek odpoledne ve dvou lidech. V obou případech bylo testování rychlé a bez komplikací.

Hned na úvod si řekněme, že pátek odpoledne asi není špička. Takže výsledkem našeho testu nechceme garantovat, že můžete mít vždy, když si zrovna usmyslíte, v ruce papír s výsledkem testu za půl hodiny. U nás to zrovna tak ale vyšlo.

A teď pojďme od začátku: když se chcete nechat v Karlovarském kraji otestovat, jděte na web rezervacekk.cz. Na úvodní stránce vidíte aktuální počet volných termínů pro jednotlivá odběrová místa v kraji. V Chebu jsou konkrétně dvě – v poliklinice Flora v centru města a takzvaný drive-in v areálu nemocnice, který má větší kapacitu a nabízí testování i o víkendu.

Na antigenní test (v rezervačním systému je označený jako POC) se může přihlásit kdokoli vždy po třech dnech. Za test se nic neplatí a nepotřebujete žádanku od lékaře. Když se tedy necítíte dobře a chcete vědět, zda nemáte covid, máte snadnou možnost, jak to zjistit. Stejně tak si antigenní test může objednat třeba někdo, kdo je bez příznaků, chystá se na neodkladnou návštěvu prarodičů a chce si ověřit, zda není infekční i když nemá příznaky.

Když tedy chcete antigenní test, klepnete na úvodní stránce rezervačního systému na modré tlačítko s názvem Potřebuji test a nemám žádanku.

V dalším kroku se dostanete na registrační formulář, kde vyplníte své osobní údaje, vyberete si testovací místo a zarezervujete si termín. Poté formulář odešlete a na zadaný e-mail vám přijde zpráva s potvrzovacím odkazem. Objednaný termín takto musíte potvrdit do 10 minut od odeslání vyplněného formuláře.

Nabídka volných termínů v rezervačním systému.

Následně vám přijde ještě potvrzovací SMS zpráva s termínem a pak už se jen musíte dostavit na test. Testovací místo v areálu chebské nemocnice najdete pod pavilonem A, tedy pod novou nemocniční přístavbou. Když jedete autem, tak se hned za nemocniční vrátnicí dáte doleva a po chvíli už vidíte testovací stan.

Při našem termínu v pátek odpoledne jsme přijeli asi dvě minuty před objednaným časem a bylo volno. Šli jsme rovnou na test. Přišlo to, čeho se mnozí obávají – vyšťourání v nose. Nás testovala milá zdravotnice, která tyčinku s vatičkou na konci šetrně zastrčila do obou nosních dírek. Není to zážitek, který byste nutně chtěli opakovat každý den, začnou vám slzet oči a nosní dírky si šťournutí chvíli pamatují. Na druhou stranu nejde říci, že by to bylo vyloženě bolestivé, spíš nepříjemné. Jeden z nás už měl za sebou z dřívějška i PCR test, při něm byl odběr vzorku mnohem nepříjemnější.

Když zdravotnice má svůj vzorek, pošle vás si počkat na výsledek testu na sousední parkoviště. Během čekání můžete vyplnit papírový formulář, kam zadáváte znovu své osobní údaje. Papírový formulář si můžete také předem vytisknout a přivést už vyplněný.

Těžko říci, proč je papír třeba, když už jste ty samé údaje zadali při objednání v rezervačním systému on-line. To je ale vlastně jediná výtka k celému procesu, který byl hladký a rychlý. Na výsledek testu jsme v jednom případě čekali čtvrt hodinu, ve druhém zhruba dvacet minut.

Oba testy byly negativní. Nečekalo nás tedy další testování. Pokud je antigenní test pozitivní, následují přesnější PCR test. Tento konfirmační test je opět bezplatný. Až do jeho provedení a vyhodnocení má člověk povinnost zůstat v izolaci.

Během čekání na test jsme si všimli, že na testování do nemocničního drive-in stanu nejezdí lidé jen autem, ale chodí sem i pěšky. Auto tedy není povinné, pokud byste měli pochyby.

O termíny je zájem. Například v sobotu kolem jedné hodiny odpolední už nebyly termíny na odpoledne a na neděli v tu chvíli zbývalo zhruba 20 až 30 volných termínů. O zhruba hodinu a půl později už byly jen dva. Na pondělí bylo v neděli v půl třetí zhruba 70 volných termínů a třeba na čtvrtek přes 250. K dispozici jsou časy od 8 do 18 hodin.

Autorka úvodní fotografie: Ela Hovorková

Otestujte nás pořádně:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.