Dva doktoři a čtyři sestry. Nemocnice má první posily

Od pátku budou v chebské nemocnici dva armádní lékaři. Budou tu fungovat zatím do konce února a dále případně dle potřeby. Chebskému infu to sdělil mluvčí nemocnice Vladislav Podracký.

Nové doktory po návštěvě chebské nemocnice slíbil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Mají pomoci přetíženému personálu. Ministr slíbil tři, proč jsou zatím dva, redakce zjišťuje.

Na konci minulého týdne také hejtman Petr Kulhánek vyhlásil pracovní povinnost pro některé zdravotní sestry. Sliboval si pomoc od zhruba 70 sester, skutečný zájem je ale zatím minimální a podle informací Chebského infa oslovené sestry často mají neschopenku.

Do chebské nemocnice zatím takto nastoupily dvě sestry v pondělí a dvě dnes. „Další by měla nastoupit, jakmile ji skončí karanténa,“ říká Podracký. Zhruba stejný počet sester s nařízenou pracovní povinností je i v nemocnici v Karlových Varech.

Starosta Chebu Antonín Jalovec dnes také upozornil, že kritická situace pokračuje. „Ke včerejšímu odpoledni nebylo v celém kraji ani jedno volné lůžko na ARO či JIP,“ uvedl a dodal, že počty nakažených v celém kraji dál neklesají.

„Každý den se z Karlovarského kraje převáží (v drtivé většině sanitkami) 10 až 20 pacientů do vzdálených nemocnic, uvolněná lůžka jsou během několika hodin znovu zaplněna,“ říká Jalovec. Pacienti jsou převáženi třeba do Kutné Hory, Klatov, Litoměřic, Havlíčkova Brodu nebo Českých Budějovic.

Vláda má zítra jednat o speciálních opatřeních pro nejvíce zasažené kraje, tedy pro Karlovarský a Královehradecký. Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk uvedl, že podle jeho zdrojů vláda uzavře okresy Cheb, Sokolov a Trutnov.

Se zavedením dalších omezení počítá i hejtman Petr Kulhánek. „Rámcově by mělo jít o intenzivní používání a vymáhání ochranných osobních pomůcek, ať už ve veřejném prostoru, v MHD, budovách, obchodech nebo zaměstnání. Je to omezení kontaktů mezi lidmi na nejnižší možnou úroveň a omezení mobility. To se ale nebude týkat dojezdu do zaměstnání, zajištění základních životních potřeb, případně návštěvy zdravotnických zařízení, řekl agentuře ČTK Kulhánek.

„Dospěli jsme do okamžiku, kdy kapacity našich nemocnic a zdravotnických zařízení skutečně nestačí a každá další zátěž může tento stav jen zhoršit,“ uvedl už včera hejtman a požádal obyvatele kraje o omezení cest a kontaktů na minimum.

Zprávy z nemocnice:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.