Náměstek ministra zdravotnictví lže. V Chebu není ani jeden německý pacient

V tuto chvíli není v chebské nemocnici hospitalizován ani jeden německý pacient s covidem. A dosud jich byly jen jednotky, řekl Chebskému infu Vladislav Podracký, mluvčí nemocnice.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý včera v Otázkách Václava Moravce uvedl, že za problémy přetížené chebské nemocnice může právě i to, že zde jsou pacienti z Německa. „V chebské nemocnici leží relativně velký počet německých občanů, kteří by měli být odesláni do Německa, a to se neděje,“ uvedl Černý.

„Do této chvíle hospitalizace německých pacientů byly pouze v řádu jednotlivců a poměrně rychle se tito pacienti překládali do Německa, pokud tam bydleli. V případě, že to byli pacienti žijící v Česku, tak jsou hospitalizováni jako kdokoli jiný,“ uvádí Podracký. Že v chebské nemocnici neleží ani jeden německý pacient uvádí i primář interny Stanislav Adamec

Černý na Moravcův dotaz, kolik německých pacientů v Chebu leží, uvedl, že nezná přesné číslo, ale že tuto informaci získal při diskuzi v chebské nemocnici, když tu byl ve čtvrtek na návštěvě s ministrem Janem Blatným.

Podle Podrackého v diskuzi k německým pacientům zaznělo, že jejich převozy jsou komplikovanější. „Překlad českého pacienta jsme schopni vyřešit v řádu hodin, v případě německého pacienta to trvá déle. Musíte zkoordinovat českou a německou přepravní službu. Pacienti se totiž překládají na hranicích, nevozí se českými sanitkami až do německé nemocnice,“ říká mluvčí nemocnice.

U jednání byl celou dobu i chebský starosta Antonín Jalovec. „Když se probraly možnosti řešení aktuální kritické situace, přišla řeč i na dlouhodobější problémy příhraničního zdravotnictví. Kromě odchodu personálu do SRN v této souvislosti lékaři zmínili i zátěž chebské interny německými občany, kteří žijí v různých sociálních ústavech na Chebsku a v nemocnici je jim poskytována akutní péče. V žádném případě to ale nebylo myšleno tak, že za momentální přeplněnost nemocnice mohou němečtí pacienti. Myslím, že to pan náměstek pochopil jasně a v Otázkách Václava Moravce tedy nemluvil pravdu. Dokonce si troufnu říci, že lhal. A zcela účelově, aby “vyrobil” argumenty, proč nevyužít pomocnou ruku nabízenou ze SRN,“ uvedl starosta.

„Rozhodně to není tak, že by chebskou nemocnici blokovali němečtí pacienti,“ dodává Podracký.

„A navíc: jsme členským státem EU a jakýkoli občan členského státu má u nás nárok na péči na úrovni občana Česka. Jakékoli dělení na naše a cizí pacienty je pro nás neakceptovatelné,“ říká Podracký.

Černý také chebské nemocnici vytkl, že nedostatečně komunikuje s národním dispečinkem lůžkové péče. I to Podracký odmítá, krajská koordinátorka podle něj řeší převozy s národním centrem denně už několik týdnů.

„Z jednání v Chebu vyplynulo, že je nutno zlepšit vzájemnou informovanost mezi nemocnicí v Chebu a Národním dispečinkem lůžkové péče. I proto bude posílen systém krajské koordinace o osobu koordinátora přímo z chebské nemocnice,“ uvedl dnes Černý.

Ředitel chebské nemocnice Martin Krušina v rozhovoru s webem Seznam Zprávy dnes kormě jiného uvedl, že v nemocnici zatím nejsou tři doktoři, které jako posily ve čtvrtek slíbil ministr Blatný.

Zprávu jsme v 19:25 aktualizovali.

Zprávy z nemocnice:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.